Július elején jelentette be a kormány, hogy szeptembertől új programot indít az első lakást vásárlók támogatására. Az Otthon start program részeként a jelenlegi piaci környezetben, egy kedvező konstrukció segítségével, fix háromszázalékos kamattal legfeljebb ötvenmillió forintot vehetnek fel 25 éves futamidőre, akár tízszázalékos önrész mellett. Miként korábban lapunk is megírta, az Otthon start programmal a kormány egy olyan terméket alkotott, amire évtizedek óta nem volt példa: általa nagyon nagyot léphet előre a fiatalok otthonteremtése.

Mivel jár az Otthon start program?
A jelenlegi piaci lakáshiteleknél jóval kedvezőbb lehetőséget kínáló Otthon Start program feltételeiről a fentieken túl azt tudni, hogy
- csak első lakásvásárlóknak igényelhető, vagy azoknak, akik nem rendelkeztek korábban több mint ötvenszázalékos lakástulajdonnal,
- új vagy használt lakás vásárlására, illetve építésre is igényelhető
- nincs életkori, házassági vagy gyermekvállalási megkötés
- ignyléséhez 2 év magyarországi tb-jogviszony szükséges
- kombinálható más lakástámogatási programokkal, így a csok plusszal is.
Ilyen értékig igényelhető
Az eredeti tervezet szerint a konstrukció százmillió forintig volt igényelhető, a legutóbbi bejelentés szerint az értékhatárt családi házaknál százmillióról 150 millió forintra emelték, míg a lakások esetében maradt a tervezett százmillió forintos ár. Ezt az új, magasabb határt kimondottan az agglomerációs, kertvárosi házvásárlók számára vezették be.
Az emelés azért fontos, mivel az agglomerációs vagy kertvárosi családi házak ára gyakran közelíti vagy meghaladja a százmillió forintot, az új határ viszont lehetővé teszi, hogy ezek is elérhetőek legyenek az Otthon start támogatásával.
A csok plusz kombinálhatósága pedig még inkább támogatja a gyermekvállalásra, családi életkezdésre fókuszáló családokat – vélik a szakértők.
Az értékhatáremelés kitágítja a lehetőséget az agglomerációban és a nagyobb vidéki városokban letelepedni, ingatlant vásárolni szándékozó családok előtt, így értelemszerűen itt várható majd jelentősebb hatása a helyi ingatlanpiacra – mondta a Magyar Nemzetnek Szegő Péter, a Duna House vezető elemzője, aki úgy látja, ez érezhetően növeli majd a tranzakciószámot.
A megemelt értékhatár nagy könnyítést jelent, amely ezzel a lehetőséggel még több vásárlót fog bevonzani
– valószínűsíti.
Hogy a program és az értékhatás emelés növelné az árakat, az szerinte egyelőre nem várható. A tranzakciószám emelkedése mellett az értékesítés idejének csökkenésére számít, úgy látja, hogy a jelenleginél gyorsabban pörögnek majd ezek az ingatlaneladások.