Előtérben a válságkezelés

Mayer György
2002. 11. 21. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mára már többnyire olyan cégek maradtak állami tulajdonban, amelyek veszteségesek, ezért az Állami Privatizációs és Vagyonkezelő (ÁPV) Rt. portfóliójának jövedelmezősége csökkent – jelezte Mészáros Tamás, az ÁPV elnöke egy tegnapi szakmai konferencián. Mint mondta: az ÁPV-hez tartozott 1860 cégből a tavalyi év végéig 1241-et privatizáltak. A vagyonkezelő jelenlegi portfóliójából 360 vállalat szorul válságkezelésre, jelentős befektetést és munkát igényel, hogy ezeket a cégeket piacképessé tegyék. A nehéz helyzetű cégeknél fő kérdés, hogy érdemes-e hosszú távon az adófizetők pénzéből támogatni a fenntartásukat, vagy valamilyen feljavítás után mielőbb értékesíteni kell őket. Nagyon nehéz helyzetben van a Dunaferr és a Bábolna, ezeknél lényeges, hogy miként lehet a privatizálást végrehajtani. A Volán-társaságok helyzetét vizsgálva látható, hogy a központi árintézkedés hatására korlátozott a bevételi lehetőségük, miközben egyébként piaci körülmények között működnek. A Magyar Villamos Művek (MVM) esetében hasonló a helyzet, komoly veszteséget halmozott fel a cég az áremelési lehetőség korlátozása miatt. Az MVM-nél bonyolítja a helyzetet, hogy a jövő januári piacnyitás után minden eddiginél élesebb versenyhelyzetben kell majd működnie. Komoly viták vannak a Mol Rt. részvényeinek eladásáról és a gázárak alakulásáról is. Ugyanakkor vannak jól működő vállalatok is, ilyen a Richter, amelynek vezetői szerint az állami tulajdoni hányad megtartása egyfajta biztonságot ad a pénzügyi befektetőknek.
A konferencián elhangzott, hogy például Ausztriában az uniós csatlakozást követően több ezer vállalkozás ment tönkre.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.