Elvetett ellenzéki javaslatok

MN-összefoglaló
2002. 11. 25. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szombaton döntöttek a parlamenti bizottságok a jövő évi költségvetéshez benyújtott módosító javaslatokról.
Az Országgyűlés oktatási és tudományos bizottsága egyhangúlag elfogadta azt a kormánypárti indítványt, amely hárommilliárd forintos alapot hozna létre azoknak az önkormányzatoknak, amelyeket anyagi ellehetetlenülés veszélyeztet az őszi béremelés jövő évi kifizetése miatt. A bizottság elutasította az ellenzéki képviselők által a tanulói óraszám csökkentésének költségvetési törvényből való elhagyását célzó javaslatot. Révész Máriusz (Fidesz) kifogásolta, hogy a költségvetési törvényben szakmai egyeztetés nélkül kívánnak közoktatási törvényhez kapcsolódó kérdést módosítani.
A Btk. kábítószer-fogyasztásra vonatkozó módosításával kapcsolatban Pósán László fideszes képviselő kijelentette: Bárándy Péter igazságügy-miniszternek mint
a módosítás egyik megalkotójának végig kellene gondolnia lemondását. Az alkotmányügyi bizottság ülésén a fideszes képviselők sérelmezték, hogy nem kapnak érdemi választ arra: mi indokolja egyes cégek – például az Antenna Hungária Rt., a Tokaj Kereskedőház Rt., a Balatoni Halászati Rt. – magánosítását.
Nem kapta meg a többséget Répássy Róbert (Fidesz) azon javaslata, amely az Országos Igazságszolgáltatási Tanács (OIT) költségvetését növelte volna jelentős mértékben. Egyhangú támogatást kapott viszont az ülésen jelen lévő adatvédelmi biztos javaslata, amely az ombudsmani hivatal 50 millió forintos többlettámogatását szorgalmazza.
A honvédelmi testület elutasította azokat a kormány által támogatott módosító javaslatokat, amelyek összesen 3,1 milliárd forintot vontak volna el a Honvédelmi Minisztériumtól. Vita alakult ki annak kapcsán, hogy a szaktárca jövő évi költségvetésében a Gripen vadászrepülőgépek bérleti szerződésében szereplő 35 milliárd forintos törlesztőrészlet helyett csak 11,8 milliárd forintot különítettek el erre a célra.
A mezőgazdasági bizottság a jövő évi költségvetés kapcsán támogatta, hogy 300 millió forinttal emeljék a mezőgazdasági tangazdaságokra költhető összeget; a testület javasolja azt is, hogy vegyék ki a privatizálandó cégek köréből a Balatoni Halászati Rt.-t, a Tokaj Kereskedőházat, a Fertő Tavi Nádgazdaságot és a Herendi Porcelánmanufaktúrát.
***
Elégedett A Fidesz. Örvendetes, hogy a mezőgazdasági bizottság ülésén megbukott a kormány azon elképzelése, amely szerint az agrárium szempontjából is fontos, nemzeti értékeket képviselő cégek kikerülnének az állami vagyonból – áll a Fidesz mezőgazdasági kabinetjének közleményében. Hozzáteszik: látható, hogy a kormánypárti képviselők is belátták, hibás és elhamarkodott a 2003. évi költségvetésben tervezett nagymértékű privatizálás. (MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.