A 2003-as országos bérajánlásról szóló megállapodáshoz a kormány kész a munkavállalók helyzetét javító további intézkedések meghozatalára – hangsúlyozta az MSZOSZ kongresszusán felszólaló Medgyessy Péter. A miniszterelnök szavai szerint a kabinet többek között támogatni fogja a 38 órás munkahét fokozatos bevezetését, a munkaügyi ellenőrzés erősítését, az ágazati párbeszédbizottságok létrehozását, a Munka Törvénykönyve átfogó módosítását. Medgyessy ugyanakkor hozzátette: a megállapodás során figyelembe kell venni a munkaadók versenyképességének megőrzését is, mivel hosszú távon az ország versenyképességének javítása teremtheti meg a béremelések lehetőségét. Bár véleménye szerint a Bokros-csomagra korábban szükség volt, a miniszterelnök kijelentette: „soha nem akarunk többet csomagot”. Az érintett ágazati szakszervezeti vezetők előtt Medgyessy Péter kijelentette, hogy a Dunaferr ügyében december első kormányülésén felelős döntést hoznak.
A kongresszuson megtartott tisztújítás – amelyen nem vehettek részt a sajtó képviselői – Wittich Tamást juttatta az MSZOSZ elnöki székébe, aki 1996-tól alelnöki, a korábbi elnök, Sándor László májusi lemondása óta pedig megbízott elnöki funkciót töltött be. Mint ismeretes: Sándor László május 8-án váratlanul lemondott a szövetség elnöki posztjáról. Döntését azzal indokolta, hogy olyan munkaajánlatot kapott, amit nem tudott visszautasítani. Tavaly augusztusban, Sándor elnöksége alatt került eladásra a konföderáció Dózsa György úti székháza. Bár az elnök korábbi bejelentése szerint az eladásból származó összeget – százötvenmillió forintot – csak az új székház megvásárlására lehetett volna fordítani, a konföderáció jelenleg is a Vasasszakszervezet központjában tartózkodik.
*
– A Fiatal Baloldal–Ifjú Szocialisták nevében gratulálunk ahhoz az áttöréshez, amely az MSZOSZ kongresszusán történt – nyilatkozta az MTI-nek Újhelyi István.
A horvát kormányfő óva intett a vámháborútól
