Hulladékgazdálkodás: százmilliárdok kellenek

Hozzávetőleg 350 milliárd forintot igényelnek azok a beruházások a következő öt évben, amelyek révén hazánk teljesíteni tudja az uniós előírásokat a hulladékgazdálkodás területén.

Ruff Orsolya
2002. 11. 15. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szinte teljes egészében megfelel a hulladékgazdálkodást érintő közösségi elvárásoknak a magyar szabályozás – hangzott el a Külügyminisztérium minapi sajtóbeszélgetésén. Markó Csaba, a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium főosztályvezető-helyettese elmondta, hogy Magyarországon a hulladékokra vonatkozóan mintegy hetven uniós szabályozás létezik, s ezek közül kettőt – a hulladék export-importjára, valamint a kiselejtezett járművekre vonatkozót – nem harmonizáltak még.
Arra azonban már most számítani lehet, hogy uniós csatlakozásunk után meglehetősen szigorúan szabályozzák majd a kiselejtezett gépjárművek – azaz a roncsautók – sorsát. Itt érvényesül először a gyártó felelőssége, akinek majd minimalizálnia kell a jármű nehézfémmennyiségét, és bontási útmutatót kell biztosítania a veszélyes anyagokról. Ahhoz, hogy a tulajdonos megszabaduljon roncsautójától és az azzal járó terhektől – adó, zöldkártya –, egy erre a célra szakosodott átvevőhelyen kell majd leadnia gépkocsiját. Szigorúan szabályozni fogják a fáradtolaj és az elhasznált elemek begyűjtését is.
A szelektív hulladékgyűjtést egyébként az önkormányzatnak kell elrendelnie. Ennek lényege, hogy külön tárolják a szerves hulladékot, az egyéb hasznosítható anyagokat – papír, műanyag, üveg – és a maradék hulladékot. A településeken úgynevezett gyűjtőszigeteket kell majd kialakítani, ahol elszállításig lehetőleg ingyenesen tárolják a szemetet. Az elkövetkező két év feladata továbbá, hogy megszervezzék az úgynevezett zöldhulladék (lomb, kerti hulladék) gyűjtését, mely komposztálás után újból felhasználható például a mezőgazdaságban.
A számítások szerint hozzávetőleg 350 milliárd forintot igényelnek a szükséges hulladékgazdálkodási beruházások a következő öt évben; egyébként Magyarország két területen kért és kapott átmeneti mentességet az EU-tól. Az egyik a csomagolási hulladékokra vonatkozó, a másik pedig a veszélyes hulladékokkal kapcsolatos derogáció volt. Ez utóbbi esetében Magyarország 2005-ig köteles a működő veszélyeshulladékégetők felújítását az előírásoknak megfelelően végrehajtani.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.