Idegjáték

2002. 11. 13. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem várt az utolsó pillanatig Szaddám Huszein, s már jóval a pénteki határidő előtt feltétel nélkül elfogadta az ENSZ Biztonsági Tanácsának határozatát. Kétnapnyi üzengetéstől, látszatfeszültségtől kímélte meg ezzel Bagdad a világot, amely az elmúlt több mint tíz év alatt hozzászokott Irak és az Egyesült Államok idegjátékának szokásos forgatókönyvéhez. Szaddám Huszein és az éppen illetékes amerikai elnök – George Bush, Bill Clinton, majd most az ifjabb Bush – úgy méregetik egymást már jó ideje, mint két sakkjátékos. Előre tudják már a másik válaszlépését, a színjáték, egymás hergelése csupán a közönség kedvéért, no meg az imázs megőrzése miatt megy. Amerika szokás szerint nagyon-nagyon szigorúan figyelmeztet, ha nem engedik be a fegyverzetellenőröket, akkor most már tényleg mérges lesz, s akkor komoly következményekkel kell számolni az Eufrátesz partján. Tudja ezt Bagdad is, de becsületből azért visszaüzen, hogy nem fogad el semmiféle diktátumot, a parlament mennydörög, a képviselők a tisztesség, az objektivitás és kiegyensúlyozottság hiányáról szónokolnak, majd leteszik sorsukat Szaddám kezébe. Általában ő még feszíti egy kicsit a húrt, aztán jöhet a katarzis, mint most, kezdődik a játszma elölről. A fegyverzetellenőrök nem tartják kielégítőnek a körülményeket, kifogásolják, hogy az elnöki palota hálószobáinak ágyai alá – ahol nagy valószínűséggel tömegpusztító fegyverekkel kísérleteznek – nem nézhettek be, s így nem ér az egész. Így megy ez már jó ideje.
Most azonban minden hasonlóság ellenére kissé más a helyzet. Érzi ezt Szaddám is, s talán épp emiatt nem várta meg a határidő lejártát. Az elmúlt években nyugodtan játszhatott, biztos lehetett abban, hogy az utolsó pillanatban egymásra kacsintanak a Fehér Házzal, s megy minden tovább. Megváltozott azonban a tét. Immár róla, az ő félreállításáról van szó. A fiú láthatóan eldöntötte, hogy befejezi apja egykor elkezdett játszmáját. Geopolitikai következményekkel, a régió egyensúlyával nem törődve mattolja Irak diktátorát, bár azt még nem tudja, kivel tölti be az utána maradó hatalmas űrt. Addig is, amíg ezt kitalálja, Amerika maga irányítja majd a Közép-Kelet eme – mellesleg a világ második legnagyobb olajkincsével rendelkező – kulcsállamát. Teszi mindezt a demokrácia s a terrorizmus elleni harc újabb diadalának nevében. S ezt a helyzetet el is fogadja majd a világ. Kissé morog, csóválja a fejét e módszereken, kényeskedve megjegyzik majd, hogy igazából nem is volt felhatalmazás a támadásra. Az ellen az érv ellen azonban senki nem tud felhozni komoly ellenvetést – mellesleg nem is akar –, hogy Szaddám régen megérett már a bukásra. Még akkor is, ha a világbékét jelenleg éppen nem őtőle kell a leginkább félteni, s a terrorizmusnak sem Irak az igazi hátországa.
Ne szaladjunk azonban ennyire előre, hiszen mint a mostani, korántsem meglepő, legfeljebb a forgatókönyv alapján inkább egy nappal későbbre várt válaszlépés is bizonyítja, Szaddám Huszein nem adja könnyen magát. Igazi sakkjátékos, az őrült zsenik közül való, aki most megpróbál kibújni a körülötte szoruló hurokból. Ehhez időt kell nyernie, így jólnevelten elfogadja az ENSZ ultimátumait. Ezzel újabb indokok keresésére, a demokrácia határainak
át-átlépésére, az erő nagyhatalmi fitogtatására kényszeríti a régi partnert az asztal másik oldalán. A játszma azonban a végéhez közeledik. Még lehet bízni abban, hogy valami megint közbejön, meg lehet próbálni akár Irak látszatdemokratizálását is. Azon a bizonyos színpadon azonban már egyre több a fegyver, s mint tudjuk, az általában el is sül.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.