Ismét felszólítják Medgyessyt

Továbbra is nézetkülönbség van az MSZP és az SZDSZ között az átvilágítandók köréről, illetve a nyilvánosság mértékéről. A tárgyalás az ügynöktörvényről még októberben szakadt meg. Rövidesen megkapják az átvilágítóbírák határozatait azok a kormánytagok, illetve országgyűlési képviselők, akiket érintettnek találtak.

Kis Ferenc
2002. 11. 25. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az MSZP és az SZDSZ között még mindig nincs teljes egyetértés arról, hogy kikre terjedjen ki az átvilágítás – mondta lapunknak Wiener György (MSZP) képviselő. Közölte, a három alapvető érdeket (a tényfeltárást, a nemzetbiztonsági szempontokat és a személyes adatok védelmét) összeegyeztetni nehéz és bonyolult feladat. Így teljes mértékben érthető, hogy nem megy olyan gyorsan a tervezetek végleges formába öntése – közölte Wiener. A bizottságok még nem tárgyalták meg a benyújtott módosító indítványokat – tette hozzá Wiener, mivel az európai uniós alkotmánymódosítás és a költségvetés lekötik az országgyűlési bizottságok idejét. Az újabb kormánypárti módosító javaslatok közül az egyik arra vonatkozik, hogy a törvény hatálybalépésekor folyamatban lévő – a jelenlegi hatályos jogszabály szerint zajló – eljárások megszűnnének. Ezt azzal indokolja a két előterjesztő, Tóth András (MSZP) és Fodor Gábor (SZDSZ), hogy a hatályba lépő törvény alapján lefolytatott vizsgálat köre eltér a mostani szabályozástól. A másik indítvány értelmében pályázat útján választanák ki az átvilágítóbírákat. A testület tagjait az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottsága jelölné ki, a Legfelsőbb Bíróság elnöke véleményének kikérése után, majd a parlament választaná meg őket négy évre.
Rövid időn belül megkapja az összes ügynöktörvényben érintett kormánytag, illetve országgyűlési képviselő az átvilágítóbírák határozatát – nyilatkozta lapunknak Hodászi Zoltán, a testület soros elnöke. A jelenleg hatályos törvény szerint 15 napon belül lehet jogorvoslati keresetet benyújtani, ha az érintett ezzel a lehetőséggel nem él, vagy a bíróság nem ad neki igazat, a határozatot a Magyar Közlönyben és az MTI útján nyilvánosságra hozzák. Azokra a képviselőkre, illetve kormánytagokra, akiket már korábban lemondásra szólítottak fel – köztük Medgyessy Péter miniszterelnök, Horn Gyula volt kormányfő és Csehák Judit egészségügyi miniszter – ismét ez a sors vár.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.