Nagyszabású katonai akciókat helyezett kilátásba Ariel Saron izraeli kormányfő a csütörtöki, tizenegy halottat követelő jeruzsálemi robbantásos merényletet követően, s a megtorlásra nem is kellett sokáig várni. Tegnap hajnalban izraeli páncélosok hatoltak be egy Hán-Junisz melletti palesztin faluba, ezt követően a katonák felrobbantották a Hamász egyik helyi aktivistájának házát.
Többtucatnyi izraeli harckocsi és páncélozott harcjármű hatolt be Betlehembe is, a katonák hadállásokat foglaltak el a palesztin városban, megszállták az épületeket, eltávolították a helyi lakosokat. Megszállták továbbá Beit Dzsala palesztin települést, valamint egy menekülttábort Betlehem közvetlen szomszédságában. A hadsereg ismét körülzárta a betlehemi Születés Templomát, a gázai övezetben pedig agyonlőttek egy palesztin rendőrt.
A palesztinok a Gázai-övezetben lőttek agyon egy izraeli katonát. A felderítőt Gus Katif zsidó településnél érte a halálos lövés. A hivatásos őrmesterre és társaira éppen akkor nyitottak tüzet, amikor igazoltatták az arra utazókat. A támadó elmenekült. Dzsenínben egy harckocsiból géppuskatüzet nyitottak köveket hajigáló palesztin fiatalokra. Egy tizenéves fiú súlyosan megsebesült, állapotát a palesztin egészségügyi források válságosnak mondják. A településen életét vesztette egy brit állampolgár is. Az ENSZ palesztin menekültekkel foglalkozó hivatalának (UNRWA) alkalmazottját egy izraeli katonai akció során lőtték le. A szervezet szóvivője egyelőre nem tudta megmondani, hogy izraeli vagy palesztin lövések oltották-e ki életét.
A péntek hajnali betlehemi akció előtt Ariel Saron és Saul Mofaz védelmi miniszter érvénytelennek nyilvánította azt az augusztusi megállapodást, amelynek értelmében a városból kivonuló izraeliek átadták a biztonsági feladatok ellátását a palesztinoknak. Izraeli katonai források megerősítették, hogy több „elkerülhetetlenül szükségessé vált” akciót kezdtek Betlehemben, de nem tettek említést palesztin ellenállásról.
A horvát kormányfő óva intett a vámháborútól
