Kereskedelmi televízió-e a Magyar RTL Klub?

D. Horváth Gábor
2002. 11. 19. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Magyar RTL Klub hevesen tiltakozik akkor, ha akképp említik: szocialista kanális. És hogyne tiltakozna, amikor deklaráltan független kereskedelmi televízió. De vajon tényleg független, pártpolitikától mentes csatornáról beszélhetünk-e esetében? Vagy ez a meghatározás is csak úgy igaz, mint mondjuk azé a gyermekmentő szervezeté, amelyik valójában szervkereskedelemmel foglalkozik?
Kérdések pedig vannak. Igaz-e például az, hogy Magyar Szocialista Párt és/vagy a Szabad Demokraták Szövetsége – függetlenül attól, hogy kormányzati vagy ellenzéki pozícióban, parlamenten belül vagy azon kívül létezik – nyomást gyakorol a csatornára? A televízió műsoraiban sugallt baloldali pártpolitika csak a véletlen műve, vagy a tulajdonosok, műsorkészítők akarata érvényesül? A külső cégek által gyártott, s kizárólag a balliberális politikai értékek mentén elkészített produkciók befogadása csupán a műsorrendet összeállítók politikai ízlésén múlik, vagy a Magyar RTL Klub külföldi tulajdonosai is politikai küldetést teljesítenek? Igaz-e az, ami a csatorna nyelvhelyességi és helyesírási hibáktól hemzsegő, rendkívül igénytelen honlapján olvasható, hogy „a nehéz versenyhelyzetre való tekintettel” változtatják dinamikusan műsorszerkezetüket? Vajon valóban piaci szempontok alapján mérlegelik, hogy a „megrendelésre készített (!) műsorok” közül – amelyek „hangsúlyosan” vannak jelen a csatornán – melyiket vásárolják meg? Végül pedig: műsorra tűznék-e és heti rendszerességgel vetítenék-e azt a jobboldali Sajtóklubot, amelyről a nézettségi adatok tükrében egyértelműen megállapítható, hogy politikai okok miatt tiltották ki a Magyar ATV-ből?
Az utolsót leszámítva ezekre a kérdésekre az érintettektől csakis hivatalos választ lehetne kapni, igazat nem. Ha másért nem, már csak ezért is érdemes végiggondolni, vajon mi is az igazság.
Az ügyeletes médiabotrányok a Magyar RTL Klub műsorait sem kerülik el, amelyek – mondjuk így – nem nélkülözik az extremitásokat.
A végtelenül primitív, szexuális aktust is bemutató Való Világ miatt nem véletlenül marasztalta el az Országos Rádió és Televízió Testület (ORTT) panaszbizottsága a televíziót, de elővehetnénk például a Mónika-show tavaly szilveszterkor főműsoridőben vetített adását is, amikor a behívott vendégek a falloszról, annak méreteiről folytattak eszemecserét, amelynek illusztrálására különböző méretű répákat mutattak fel a résztvevők.
Az extremitás azonban a politikai jellegű műsorokban is kimutatható. A szombat esténként látható Heti Hetes szintén nem szűkölködik sem az obszcenitásban, de más tabudöntögetésben sem. A műsor kiötlői valószínűleg abból a zseniális felismerésből indultak ki, hogy Magyarországon a politikai kabaré csiklandozza leginkább az embereket. A Kossuth rádió korábban havonta sugárzott vasárnapi kabaréműsorát egy ország hallgatta, s a Magyar Televízió szilveszteri, humoros műsorainak csemegéje – a szocializmusban szelepként működtetett – Hofi Géza produkciója volt. A Heti Hetes poénjain való önfeledt röhögést és a nézettséget az első pillanattól kezdve garantálta Gálvölgyi János, Kern András, Bajor Imre és mondjuk még Verebes István, bár utóbbi személye már egyértelműen átjárást jelentett a szocialista–szabad demokrata politizálás felé. Az első adást látva azután lehullt a lepel, s az országgyűlési képviselő-választások közeledtével a politikai hírek válogatása egyre egyoldalúbbá vált, a leütött poénok pedig csakis a jobboldal elleni gyalázkodásokban merültek ki. A külső gyártásban készült Heti Hetes a leplezetlenül negatív kampányt folytató baloldali pártok szemérmetlen kortesműsorává vált. Ma már bajban vannak a csatorna irányítói, mert a választásokig még rá lehetett fogni a Heti Hetesre, hogy a hatalmon lévő politikusokon jobban lehet mulatni, mint az ellenzéken, azonban fordult a kocka. A Heti Hetesről lehullott a bátor és független értelmiségi magatartás, s vagy azért nem állítják pellengérre a jelenlegi kormány sutábbnál sutább politikusait és intézkedéseit, mert „berezeltek”, vagy/és azért, mert eddig is politikai hovatartozásukat demonstrálták. A lényeg: a Heti Hetes csődbe jutott, s nem meglepő, hogy mindez tükröződik a nézettségi adatokon is: 2002. június 15-én 1 654 410-en, november 9-én viszont 1 449 458-an nézték a műsort (forrás: AGB Hungary). Ilyenkor tehát egy magára valamit is adó, a politikai függetlenséget nem csupán hangoztató csatornának váltania szükséges, a nézők további szórakoztatása – számuk megtartása vagy növelése – érdekében le kellene cserélnie e műsort. Például a jobboldali Sajtóklubra, amely minden erőlködés nélkül beilleszthető a Magyar RTL Klub műsorszerkezetébe.
A Magyar ATV-ből egyértelműen politikai és egzisztenciális nyomásra, botrányos körülmények között kiebrudalt, mára öttagúra bővült jobboldali Sajtóklub közismert szereplői – Lovas István, Bayer Zsolt, Bencsik András, Molnár Tamás és Tóth Gy. László – garantálnák a Magyar RTL Klubnak a magas nézettséget. Ismert, hogy a Sajtóklub a háztartások ötvennyolc százalékához eljutó kereskedelmi ATV legsikeresebb műsora volt. A szombat esti adásokat rendszeresen több mint egymillió ember nézte. Az RTL Klub – hivatalos adatai szerint – körülbelül kilencvenkét százalékos lefedettségű, ami dupláját jelenti az ATV lefedettségének, vagyis biztosan „hoznák” a Heti Hetes nézettségét. S ez akkor is igaz, ha a Sajtóklubot sok támadás érte már, de a Heti Hetest is. A Sajtóklub ellen felhozott vádak azonban – az előbbiek ismeretében – az RTL-ben nem állnának meg. Még az antiszemitizmus vádja sem, ami elsősorban baloldalról érte-éri – méltatlanul és bizonyítatlanul – a Sajtóklub műsorkészítőit, szemben a Heti Hetessel, ahol előfordult, hogy a szereplők nyíltan „zsidóztak”.
A jobboldali Sajtóklub tehát tökéletesen alkalmas arra, hogy – természeténél fogva – az egyre unalmasabb, csökkenő nézettségű Heti Hetes megszüntetésével keletkezett űrt betöltse. Ráadásul annál tartalmasabb lenne, mert a hatalom döntéseinek ismertebb politikusai, azok baklövéseinek nevetségesen érthetővé tétele mellett Magyarország sorskérdéseivel is foglalkozna.
A Magyar RTL Klubnak fel van adva a lecke. Megmutathatja, hogy tesz-e különbséget néző és néző között. Kereskedelmi csatornaként demonstrálhatja ország-világ előtt, hogy döntéseinek legfőbb motívuma valóban üzleti jellegű. Hitelt érdemlően deklarálhatja, hogy független, pártpolitikától semleges csatorna-e, vagy végletekig elfogult, a magyarországi baloldali pártok szemérmetlen és lelkiismeretlen kiszolgálója. Avagy szocialista kanális.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.