Kereszténydemokraták az unió pártján

A KDNP újjászervezése politikai szükségszerűség, amelyet olyan személyekkel kell megvalósítani, akik elkötelezettek a jobboldal egysége iránt – fogalmazott a lapunknak adott interjúban Harrach Péter, a Magyar Kereszténydemokrata Szövetség társelnöke a mai választmányi ülés előtt. A politikus szerint a kereszténydemokrata párt tavaszra visszanyeri erejét és képes lesz részt venni a jobboldali unió létrehozásában.

Kis Ferenc
2002. 11. 01. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ma ismét összeül a Kereszténydemokrata Néppárt (KDNP) országos választmánya az 1997-es állapotok szerint. A Magyar Kereszténydemokrata Szövetség (MKDSZ) társelnöke mit vár a párt jövőjével kapcsolatban?
– Történelmi kötelezettség és egyben politikai kényszer a KDNP újjáélesztése. Az MKDSZ politikusai szerint egységes kereszténydemokrata szervezetben kell gondolkodni, ami azt jelenti, hogy hosszú távon egyesülnie kell a két erőnek. Egyelőre azonban meg kell őrizni a párt és az egyesület önállóságát, de a személyek egyfajta átfedést is jelentenek a KDNP és az MKDSZ között. Történelmi kötelezettség alatt azt értem, hogy a XX. század első felének keresztény-szociális mozgalmaiból kinőtt, egykor széles társadalmi rétegeket maga mellé állító pártnak napjainkban is meg kell jelennie a magyar politikai életben. A KDNP szétmorzsolódása után, az elmúlt öt évben az MKDSZ vitte tovább a kereszténydemokrácia képviseletét.
– Nem tartanak-e attól, hogy a KDNP újjászervezése ismét a jobboldal szétaprózódásának kezdetét jelentheti?
– A kereszténydemokraták elszántak, hogy egységes moz-
galmat hozzanak létre, és az MKDSZ is a jobboldali pártunió, vagy uniópárt mellett kötelezte el magát. Határozott szándékunk az, hogy a KDNP vezetésébe csak olyan emberek kerüljenek, akik
a jobboldal egységében gondolkodnak.
– Az egységről az MKDSZ-en kívül politizáló kereszténydemokraták is így gondolkodnak?
– Azért hiszek ebben, mert Varga László többször összehívta a törvényes KDNP képviselőit, akik a választmány tagjai is egyben, és ezeken a fórumokon egyetértés alakult ki abban, hogy a széthúzás irányába mutató önállóság helyett az összefogás felé kell elmozdulni.
– Milyen formában képzelik el a jobboldali összefogást?
– Először a KDNP-nek meg kell szerveznie magát, helyre kell hoznia a korábbi törvénytelen intézkedéseket, törvényes vezetést kell választani, és újjá kell éleszteni a helyi pártszervezeteket. Amint visszanyeri erejét a KDNP, akkor gondolkodhatunk azon: bármiféle szervezeti formában megjelenő egység részese legyen. Ez lehet a pártunió, majd egy szorosabb összefogás, az uniópárt is elképzelhető.
– A Fidesz áprilisi tisztújító kongresszusáig lezárulhat ez a folyamat?
– Reményeim szerint addigra olyan állapotban lesz a KDNP, hogy képes lesz a jobboldali egység kialakításában való részvételre.
– Hogyan tervezik a párt új vezetésének személyi összetételét?
– Az MKDSZ elnöksége is megfogalmazta azt a szándékát, hogy Varga Lászlónak kellene betöltenie az elnöki tisztséget. Rajta kívül várhatóan Semjén Zsolt és magam is szerepet kapunk az új vezetésben. Ez a felállás a tervek szerint – ideiglenesen – egy évre szól.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.