A legtöbb hazai nemzeti kisebbség saját anyanyelvén tartja a január 5-e és február 16-a között lezajló elektori gyűlését, mert így akarják kivédeni azt, hogy a testületeikben ne tehessenek szert jelentősebb befolyásra a szerintük nem a népcsoportjukhoz tartozó személyek, vagy csak azért, mert számukra ez így természetes – jelentette ki Lásztity Péró, a Szerb Országos Önkormányzat elnöke. Elmondta: az országos vezetők ezt jelezték Rytkó Emília, az Országos Választási Iroda (OVI) vezetője felé is, ám ő közölte: szerinte a jelenlegi választójogi törvények „változatlansága” miatt az esélyegyenlőség érdekében gondoskodni kell arról, hogy minden elektor bekapcsolódhasson a munkába, függetlenül attól, beszéli-e az adott nemzetiség nyelvét vagy sem. Rytkó szerint az elektori gyűlésen biztosítani kellene egy tolmács jelenlétét azok számára, akik nem értik saját nemzetiségük nyelvét, ám az országos elnökök többsége ezzel nem ért egyet.
– Tolmácsra kizárólag az OVB tagjainak lehet szükségük, nem pedig a kisebbséghez tartozó elektoroknak – vélekedett a nemzetiségi vezető. – Mivel lehetőségünk van arra is, hogy kizárólag a saját nyelvünkön beszéjünk egymás között, ezért inkább ezt a lehetőséget választjuk, hiszen az elektori gyűlésen önszerveződésünk „csúcsszervezetét”, a „saját kis parlamentünket” alakítjuk meg, és ebbe senkinek nincs joga beleszólni – közölte Lásztity. Szerinte csak így lehet tiltakozni az ellen, hogy bár többek között az OVI tagjai is többször felszólaltak már az „idegenek” visszaélései ellen, ennek ellenére maga a választási iroda adna maximálisan lehetőséget a nem kisebbséghez tartozóknak a voksolásokon való részvételre. Az idei országos önkormányzati választások Rytkó Emília szerint sokkal bonyolultabbak lesznek, mint a négy évvel ezelőttiek, hiszen a választások eredményeként a legnagyobb és a legkisebb nemzetiségi testületek száma is jóval több lett; ezért a voksolások politikai indulatoktól sem lesznek mentesek.
A legtöbb országos kisebbségi önkormányzat elektori gyűléseinek időpontja még nincs kitűzve, az erre vonatkozó javaslatot a jövő héten terjeszti az Országos Választási Iroda az Országos Választási Bizottság elé – értesültünk. Kivétel ez alól a két legnagyobb számmal rendelkező magyarországi kisebbség: a romák és a németek. Eszerint az Országos Cigány Önkormányzat jelölőgyűlése január 11-én, a Hungexpo területén, a németeké pedig január 26-án, a Népstadion melletti SAP csarnokban lesz.
Szijjártó Péter: Ukrajna szintet lépett a kényszersorozással – halálra vertek egy magyar embert
