Továbbra is az a Fidesz álláspontja, hogy az EU-népszavazást a csatlakozási szerződés április 16-i aláírása után kell megtartani. Ezt azzal indokolják, hogy az aláírás előtt bármikor változhat a szerződés szövege, a választópolgárok azonban csak a véglegesített feltételek ismeretében szavazhatnak. Szájer József, a párt külügyi kabinetjének vezetője reméli, sikerül ebben is kompromisszumos megoldást találni a kormánypártokkal a soron következő négypárti egyeztetéseken. A Fidesz politikusai többször utaltak arra is, hogy az igazságügyi tárca az első alkotmánymódosító tervezetében – amelyet a kormány megváltoztatott – még két verziót jelölt meg ebben a kérdéskörben: az egyik lehetőség szerint a népszavazást a szerződés aláírását követő hatodik vasárnap rendeznék meg. Ezt a Fidesz most is támogatná. Ezt annak kapcsán mondta az ellenzéki politikus, hogy Bárándy Péter igazságügy-miniszter kijelentette: a kormány ragaszkodik ahhoz, hogy az uniós csatlakozási szerződést megelőzően tartsanak népszavazást a csatlakozásról. Hozzátette: ebben nem lát kompromisszumlehetőséget, e téren meglehetősen egyértelmű a kormány álláspontja.
Dávid Ibolya, az MDF elnöke megkeresésünkre azzal kommentálta Bárándy kijelentését, miszerint szerinte a miniszter minden bizonnyal Eörsi Mátyásnak (SZDSZ) üzent, méghozzá azt: a képviselő félreértette szavait. Dávid Ibolya ugyanis emlékeztetett rá, az SZDSZ-es politikus az EU-csatlakozáshoz szükséges alkotmánymódosítás parlamenti vitájában szerdán azt mondta: „Javasolnám, hogy megfogalmazásainkban legyünk puhábbak, szoftabbak, ahogy a miniszter úr. Amikor ő beszélt a kormány számára fontos szakaszokról, nem azt mondta, hogy ragaszkodunk, hanem azt, hogy ezekből igazán nehéz lenne engedni. De látják, nyitva van a kérdés, ha valamiért muszáj, meg tudunk állapodni.”
Bárándy szavaira reagálva Szent-Iványi István (SZDSZ) kérdésünkre közölte: pártja azt támogatja, hogy az aláírást megelőzően röviddel tartsák meg a népszavazást. – Szeretnénk, ha ez ügyben kompromisszum alakulna ki a parlamenti pártok között – hangsúlyozta.
Az MSZP szerint a kormány álláspontja helyes a népszavazás időpontját illetően – mondta kérdésünkre Wiener György a párt jogi szakértője. Arra a felvetésre, hogy miért változtatott a kormány korábbi álláspontján, közölte: ha az változott, annak főleg külpolitikai okai lehetnek. A visegrádi országokban a magyar referendum után döntenének a kérdésről (Lengyelországban május elején, Szlovákiában június 7-én). A csatlakozást támogató magyar döntés pozitív hatással lenne az ottani népszavazások eredményére is – fejtette ki. Arról nem tudott nyilatkozni, hogy a kormány és az MSZP álláspontja mennyire van „kőbe vésve”.
Trump elárulta, hogy mi a terve Putyinnal
