A Karakorum Himalájában lévő 8068 méter magas Hidden Peak és a 8035 méter magas Gasherbrum II. csúcsokra magyar expedíció indul jövő nyáron – nyilatkozta a Magyar Nemzetnek Kollár Lajos, a felfedezőút szervezője és résztvevője. A csapatban az elmúlt 3-4 év sikeres hegymászó- és sarkvidéki expedícióinak tagjai kapnak helyet.
A hegyek megmászására egy alaptáborból indulnak el, az első cél a Gasherbrum II. lesz, amelyre a klasszikus, táborláncos megoldással szeretnének feljutni – mondta Kollár. Ez akklimatizációs túraként is felfogható a Hidden Peak előtt: a csúcsra vezető úton egy nyugodtabb, biztosítottabb útvonalat próbálnak kiépíteni – tette hozzá. Az útiterv kidolgozásakor jutott eszükbe, hogy a Gasherbrum II. kiváló lehetőséget nyújthat a női hegymászás fellendítéséhez is. A 70-es évek végén, 80-as évek közepén ugyanis a mainál sokkal intenzívebb volt a magyar női hegymászó szakág, ám az utóbbi évtizedekben egy kicsit háttérbe szorult. A tavalyi millenniumi expedícióban három lány is részt vett, részben ez is hozta az ötletet, hogy jövő nyáron legyen egy női csapatrész is a csoportban. – Úgy gondoltuk, hogy a Gasherbrum II-re, erre a biztonságosabb, technikailag könnyebben megmászható csúcsra megpróbálunk felsegíteni négy hegymászó lányt is – vázolta a terveket Kollár. A hölgyek párban vagy vegyes párosban másznak majd, a cél az, hogy mindenképpen jussanak föl néhányan, esetleg mind a négyen 8000 méter fölé. Ez is ennek az útrésznek a címe: Nők 8000 m felett. (A magyar nők közül az eddigi csúcstartó Ugyan Anita és Bradács Ágnes, 7800 méter, Mount Everest; második Nedecky Júlia, 7200 m.)
A tervezett expedíció egyik érdekessége a vegyes technika. Az alpinisták klasszikus táborláncos, táborépítéses, lassúbb technikával készülnek megmászni a Gasherbrum II-t. A csúcs elérése után következik a Hidden Peak, amely nem sokkal magasabb, viszont technikailag jóval nehezebb: a csapat itt alpintechnikai módszerrel próbál majd hegyet mászni. (A gyakorlatban ez annyit jelent, hogy nem táborláncot építenek, hanem egy vagy két közbenső tábort létesítenek, ahonnan nem térnek vissza az alaptáborba, hanem azonnal továbbmásznak kötélpárosokban.) Mivel a Karakorumban csak júniustól augusztus végéig tart a mászási idény az időjárási körülmények – elsősorban a monszun – miatt, a csapat 2003 júniusának elején vág neki a hegyeknek. A 6-8 hetesre tervezett út összköltsége 30 millió forint, amelyet állami, önkormányzati és szponzori támogatásból szeretnének fedezni az alpinisták.
A világ 14 nyolcezres hegycsúcsa közül eddig négyen járt hivatalosan magyar ember. A Hidden Peak (amely a szakértők szerint a 4-5. lehet a legnehezebben megmászható nyolcezres csúcsok sorában) és a Gasherbrum II. tervezett megmászása azt a célt is szolgálja, hogy egyszer majd mind a 14 csúcsra kitűzzék a magyar zászlót.
***
Az expedíció résztvevői: Csollány Katalin, Nedeczky Júlia, Ugyan Anita, Várkonyi Beáta, Ács Zoltán, Csíkos József, Erőss Zsolt (a Mount Everest első magyar megmászója), Keresztesi Koppány, Kollár Lajos, Mécs László, Várkonyi László, Vörös László.
Trump elárulta, hogy mi a terve Putyinnal
