Majdnem halálos fegyver

A kifutópályákat megtámadó mikrobák, bénító sugárfegyverek, elfogóhálók, hangágyúk – csak néhány játékszer abból az arzenálból, amelynek ajtajára az utóbbi évtizedben a meglehetősen félrevezető „nem halálos fegyver” felirat került.

2002. 11. 01. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A hidegháború lezárását követően a katonai kutatási projektek között előtérbe kerültek az úgynevezett nem halálos fegyverek. Miközben Oroszország – a jelek szerint – a legnagyobb titokban fejleszti ezeket az eszközöket, az Egyesült Államok hasonló programjairól hozzáférhető némi információ. Az USA jelenlegi védelmi miniszterhelyettese, Paul Wolfowitz (interjúnk a politikussal a Magazin október 5-i számában olvasható) már egy 1991-es, nem titkos tanulmányában leírja: ilyen fegyverek kifejlesztését szükségesnek tartja ahhoz, hogy az amerikai hadsereg a megváltozott feladatoknak is eleget tudjon tenni. Ezek a kutatások az 1993-as szomáliai kudarc után kaptak lendületet – ahol több tengerészgyalogos lincselés áldozata lett –, azzal az előfeltevéssel, hogy a külföldi katonai akciók során a hadseregnek mindinkább feladata lesz a tömegoszlatás, illetve a polgári lakosságtól gyakran nehezen megkülönböztethető, gerilla vagy terrorista harcmodort alkalmazó ellenség leküzdése.
A nem halálos elnevezést ugyanakkor sokan félrevezetőnek tartják több szempontból is. Legfőképp azért, mert majd mindegyik ilyen fegyver elsődleges célja az, hogy a célpontot harcképtelenné tegye, s így a következő lépésben a támadó hagyományos eszközökkel megsemmisíthesse a bénult ellenséget. A különféle gázok és bénító fegyverek másik nagy veszélye az, hogy hatásuk még kellő körültekintés esetén is nagyon könnyen halálos lehet.
A bénító gázokkal a fő probléma az, hogy biztonságos távolságból szinte lehetetlen szabályozni ezeknek az anyagoknak a koncentrációját, ami azzal a veszéllyel jár, hogy a bénító hatás helyett halálos dózis éri a célterületen tartózkodókat. (Valószínűleg ez történt a moszkvai túszszabadítási akcióban használt gáz bevetésekor is.)
Néhány olyan katonai célú kutatást konkrétan is említhetünk, amelyek eléggé előrehaladottak ahhoz, hogy nyomukban ezeket a fegyvereket hamarosan a harctereken és a bűnüldözés során is minden további nélkül bevethessék. Az alábbi lista nem a képzelet szüleménye, hanem olyan civil szervezetek és újságírók munkája alapján állítottuk össze, akik az illetékes amerikai szervektől szűkszavú, ám hivatalos tájékoztatást kértek és kaptak a kísérletekről.

Kábító gázok Az orvostudomány és a biológiai kutatások terén az utóbbi két évtizedben bekövetkezett robbanásszerű fejlődés a hagyományosnak mondott biológiai és vegyi fegyverek kikísérletezésétől eltérő kutatási irányokat szabott. Az új, nem halálosnak mondott anyagok erős depresszióellenes gyógyszerek, diszkódrogok, egyéb tudatmódosító kábítószerek hatásmechanizmusának kihasználásával készülnek. A cél: az ilyen anyagokkal megtámadott embereket cselekvésképtelenné tenni.
Akusztikus fegyverek Magas frekvenciájú hanghullámokat keltenek, amelyeket a célra irányítanak. A „hanglövedék” ájulást okoz.
Infrahang Nagyon alacsony frekvenciájú hang generálásával elérhető, hogy az ilyen hangot keltő fegyverrel célba vett embereket mozgásképtelenné tegyék. Tájékozódászavar, hányinger, hányás, bélgörcs szerepel a tünetek között.
Lézerfegyverek Alacsony energiájú lézersugárral elvakítják és ideiglenesen harcképtelenné teszik az ellenséget.
Szagbombák Egy philadelphiai laboratóriumban olyan visszataszító szagú vegyületeket kísérleteztek ki, amelyeknek a bevetésével hamar meg lehet tisztítani bármilyen közterületet az emberektől.
Elfogóhálók Ez a lövedék speciális puskából kilőve akár 15 méteres távolságból is széttéphetetlen hálót sző az ellenség köré. Létezik ennek a fegyvernek olyan változata is, amely képes többtonnás járművek megállítására.
Sugárfegyverek A ma még sci-fibe illő eszközök hamarosan a harcterek és tömegoszlatások mindennapos kellékei lehetnek. Az amerikai hadsereg Santa Barbarában állomásozó kutatószázada olyan fegyver kifejlesztésén dolgozik, amelynek energialövedéke a célpont körüli felület nedvességét hevítené fel, akár a mikrohullámú sütő. Elviselhetetlen égésérzetet kelt, de – szabályozott körülmények között – maradandó sérülést nem okoz. A fény sebességével haladó „lövedék” minden eddigi fegyvernél pontosobban irányozható.
Extra erős marószerek A katonai laboratóriumokban kikísérletezett maró anyagok sokszorta erősebbek a kémiaórákon legveszélyesebbnek tanult fluorsavnál. Képesek tönkretenni a nehézpáncélzattal ellátott harcjárművek optikai berendezéseit, a gumiabroncsokat, sőt megtámadják a fém alkatrészeket is.
Biológiai hatóanyagok A speciálisan erre a célra kifejlesztett mikrobakultúrákkal szinte bármilyen anyag támadható. A Los Alamos-i kutatólaboratóriumokban kitenyészetett baktériumok olyan enzimeket termelnek, amelyeknek egyes fajtái a repülőterek aszfaltját, mások a fém alkatrészeket támadják meg, ismét másfajta baktériumok enzimjei az üzemanyagot bontják komponenseire.
Égésgátló vegyszerek Az atmoszférába kibocsátott vegyszer üzemanyagtartályokba kerülve megakadályozza a belső égésű motorok működését.
Tapadásgátló Az amerikai tengerészgyalogság számára olyan szétpermetezhető gélt fejlesztettek ki, amelyet ha szétlocsolnak, extra csúszós felület keletkezik: ez megakadályozza az ellenség katonáit és járműveit abban, hogy a területen mozogni tudjanak. A kemikália 12 óra alatt felszárad és lebomlik.
(Forrás: Time magazin, Sunshine Project, Omega Foundation)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.