Megegyeztek a pártok

Megszületett a megállapodás a Magyarország EU-csatlakozásához szükséges alkotmánymódosításról a tegnapi négypárti egyeztetésen. Eközben az unió dán elnöksége olyan pénzügyi csomagot terjesztett elő, amelyet kormánypárti és ellenzéki politikusok alapvetően előrelépésként értékeltek.

2002. 11. 27. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Közös módosító indítványokban foglalják össze a pártok javaslataikat – hangzott el a tárgyalás után. A négy parlamenti párt megegyezett az ország szuverenitását érintő csatlakozási klauzula szövegéről, valamint arról, hogy a kormány és az Országgyűlés viszonyának részleteit egy külön kétharmados törvényben rögzítik.
A pártok rögzítették, hogy az Országgyűlésnek ellenőrzési jogköre lesz az integrációs folyamat felett, míg a kormány tájékoztatási és egyeztetési kötelezettséggel bír majd – jelentette be Vastagh Pál (MSZP). A megegyezés szerint az EU és a Magyar Köztársaság közösen gyakorolhatja az alkotmányból eredő hatásköröket, az unió egyes intézményei azonban bizonyos hatásköröket önállóan is gyakorolhatnak. Szólt még arról is, hogy a népszavazás időpontjáról, kiírásának eljárási rendjéről, a felteendő kérdés meghatározásáról a parlament integrációs nagybizottságában hétfőn döntenek. Vastagh úgy értékelte: a tegnapi megegyezés rendkívül fontos eredmény az ország integrációs felkészülésében.
Ezzel egybehangzóan Fodor Gábor (SZDSZ) fontos és jó kompromiszszumnak nevezte a megállapodást. Kiemelte, hogy a csatlakozási klauzula kérdésében nem a hatáskörök átengedéséről egyeztek meg, hanem az önálló és a közös hatáskör gyakorlásáról. Szájer József (Fidesz) a zárt ajtók mögött tartott egyeztetést követően kijelentette, hogy pártja sokat tett az alkotmánymódosítás megszületése érdekében. Megerősítette: a Fidesz számára a legfőbb kérdés az ország szuverenitásának az alkotmányban való megfelelő szabályozása volt. Az a helyes, ha határozott, erős jogkörökkel rendelkező parlamenti bizottsági ellenőrzés jön létre uniós kérdésekben – jelentette ki Szájer. A Fidesz álláspontja szerint az állampolgároknak a csatlakozási szerződés megismerésének jogát a referendum előtt biztosítani kell. Ékes József (MDF) úgy ítélte meg, hogy pártja letette az asztalra azt a javaslatot, amely a négypárti módosító indítványok gerince.
A négypárti egyeztetésről távozó képviselők csatlakoztak a Házban zajló részletes vitához.
*
Elkészült annak a vitairatnak a tervezete, amely a Fidesz december 7-i, az európai uniós csatlakozással foglalkozó rendkívüli kongresszusa elé kerül. Lapunk úgy tudja, a párt elnöksége a tegnapi ülésén ezt a dokumentumot tanulmányozta át. Az iratanyag a kongresszus jóváhagyása után a Fidesz hivatalos uniós álláspontját tartalmazza: szó van benne arról, mely feladatokat kell az EU-csatlakozás előtt, illetve azt követően megoldania a kormánynak és a társadalomnak. A dokumentum foglalkozik az uniós tagság várható előnyeivel és hátrányaival, valamint a Fidesz megoldási javaslataival.

Továbbiak a 9. oldalon

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.