Alig egy hete még nyolcvan olajoshordó állt Hernád lakóházaitól alig ötszáz méterre egy rogyadozó romépület mellett. Mára csak az olajnyomok és az égett fű mutatja: nemrég itt próbáltak megsemmisíteni több köbméternyi veszélyes hulladékot, többek közt olajszűrőket. Az alkalmazott módszer, amelyhez csak némi benzinre és gyufára volt szükség, nem kímélte a környezetet, a költségeket viszont annál inkább. A természetkárosító anyagok elégetését végző két férfi – és esetleges megbízójuk – pechje csak az volt, hogy a környezetvédelmi felügyelőség munkatársai rajtakapták őket, így rendőri nyomozás indult az ügyben. A hivatal szakértői tudni vélik, hogyan kerültek a hordók a romház tövébe: az ingatlan tulajdonosának közeli hozzátartozója a környéken fémkereskedést és autóbontót üzemeltet (engedély nélkül), s valószínűsítik, hogy innen kerülhetett 16 köbméternyi veszélyes hulladék a telekre. Kiderítették továbbá azt is, hogy a hulladékégetők a fémkereskedőhöz szállították a megüresedett hordókat, miután tartalmukat elégették. Egy hét elteltével a teli hordókat is eltüntették a telekről, ez azonban nem volt a legmegfelelőbb óvintézkedés; a felügyelet többmilliós bírságot kíván kiszabni az ingatlan tulajdonosára veszélyes hulladék engedély nélküli tárolása miatt. Az összeget még meg is fejelhetik, mert a hordók elszállítására nem adtak engedélyt – tudta meg lapunk Puruczki Tamástól, a Közép-Duna-völgyi Környezetvédelmi Felügyelőség kárelhárítási csoportjának munkatársától. Ami az égetésből adódó környezeti kárt illeti, e vonalon is folyik a vizsgálat: a hivatal megállapította, hogy a százötven–kétszáz négyzetméternyi területen a talaj olajtartalma eléri a szennyezettségi határérték százhússzorosát.
A hivatallal párhuzamosan a rendőrség is vizsgálatot rendelt el a szennyezés milyenségének és mennyiségének megállapítására. Kocsis István százados, a dabasi rendőrkapitányság nyomozó alosztályának vezetője elmondta: amíg nincs meg az eredmény, addig az ügyben senkit sem hallgathatnak ki gyanúsítottként. A rendőrségi szakértői vizsgálat várhatóan a jövő hét elején lezárul; ekkorra a környezetvédelmi felügyelőség is megküldi a maga vizsgálati eredményét, s a gyanúsítottak kihallgatására a közeljövőben sor kerül.
– Igen ritka eset, hogy a környezeti kár okozójára fény derül – vélekedett Puruczki Tamás. Mint mondta, a Közép-Duna-völgyi Környezetvédelmi Felügyelőség évente két-három nagyobb kaliberű üggyel foglalkozik; az okozott kár több millió forintban mérhető. Példaképp említette a fóti meggyes esetét: a régi tsz-föld parcellázását követően a terület egyik új tulajdonosa kitermelte a termőföldet, kibányászta a homokot, majd az üreget több ezer tonna hulladékkal töltötte fel. Nemcsak a talaj, a közeli ivóvízkút is szennyeződött, így azonnali beavatkozást rendelt el a felügyelőség. A helyreállítást állami pénzből finanszírozták; ennek összegét most próbálják behajtani a kár okozóján. – Az a gazda, aki saját földjén valaki más által odahordott hulladékot talál, rendszerint nem jelenti a hivatalnak, mert fél a következményektől. A hatályos jogszabályok értelmében ugyanis a terület tulajdonosa kötelezhető a szennyezés megszüntetésére, vagyis a hulladék eltávolítására. Erre az ingatlan gazdája sok esetben nem képes, vagy a szennyezésért nem vonható felelősségre, mivel nem ő okozta azt. Ilyen esetekben a terület tulajdonosa állami segítséget kérhet – fűzte hozzá a szakember, aki szerint e bűncselekmények elkövetői szinte minden esetben a nagy haszonra utaznak. – A hatósági ügyintézés igen lassú; a bírság gyakran nem elrettentő erejű, mivel a kiszabható tételek nagysága nem követi a szennyezés mértékét – tette hozzá a szakember, aki hangsúlyozta: a környezetkárosítás nem egyenlő a környezetszennyezéssel; előbbi esetben ugyanis a környezet olyan mértékben károsodik, hogy emberi beavatkozás szükséges a helyreállításhoz. – E bűncselekményekben a rendőrségnek még nincs eljárási tapasztalata, nincsenek szakemberei – mondta Puruczki Tamás.
Nemcsak a rendőrség, de a felügyelőségek malmai is lassan őrölnek, így – egy-két szerencsés kivételtől eltekintve – a bűnösök megússzák, s folytatják áldatlan tevékenységüket. Hacsak le nem buknak, mint a veszélyes hulladék égetői Dabas határában.
Menczer Tamás: Kiállunk Sebestyén József családja mellett
