Mol-többség a Slovnaftban

Szlovákia legnagyobb olajipari vállalatában többségi tulajdoni részesedést szerez a Mol Rt., miután a hét végén megállapodást kötött a Slovbena és a Slovintegra társaságokkal a Slovnaftban levő 31,6 százalékos tulajdonrészük megvásárlásáról. A 360 millió dollár értékű tranzakciót követően a Mol részesedése a Slovnaftban eléri majd a 67,8 százalékot.

Putsay Gábor
2002. 11. 25. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bonyolult üzletet kötöttek a felek. A Pozsonyban aláírt megállapodás szerint a Mol
6 520 961 Slovnaft-részvényt vásárol 85 millió dollár készpénzért, illetve 984 ezer A sorozatú és
9 817 578 újonnan kibocsátandó C sorozatú részvény ellenében. Az új részvényeket hatezer forintos áron bocsátják ki a tranzakció lezárásakor, a zártkörű alaptőkeemelést követően a Mol Rt. jegyzett tőkéje 108,22 milliárd forintra emelkedik. Az összességében 360 millió dolláros befektetéssel a Mol tulajdonrésze a jelenlegi 36,2 százalékról 67,8 százalékra emelkedik a Slovnaftban, ezzel az egyik legnagyobb befektetővé válik a Szlovák Köztársaságban. Egyúttal azonban megtörténik az eddigi legnagyobb külföldi szlovák tőkebefektetés, a C sorozatú részvények kibocsátásával 265 millió dollárt fektetnek vissza Mol-részvényekbe. A két szlovák társaság, a Slovbena és a Slovintegra tulajdona a részvénycserés tranzakciót követően 9,99 százalék lesz a Molban. Mivel a magyar állam kimarad a zártkörű tőkeemelésből, jelenlegi 25 százalékos tulajdona 22,73 százalékra csökken. Ugyanígy az osztrák OMW részesedése 9,1 százalékra szűkül, így a Molban a két szlovák társaság lesz az állam után a második legnagyobb tulajdonos. A C részvények kibocsátásával azonban az állam jogai továbbra is a 25 százalékos részesedésnek megfelelők maradnak az olajvállalatban.
Hernádi Zsolt, a Mol Rt. elnöke a megállapodást követően elmondta, hogy a tranzakciót csak akkor hajtják végre, ha megkapják a magyar, illetve a szlovák versenyfelügyeletek jóváhagyását, valamint a felek a szükséges külső engedélyeket is megszerzik. A hatályos szlovák jogszabályok szerint a Molnak a tranzakció lezárását követően nyilvános vételi ajánlatot kell tennie a Slovnaft összes részvényére. A 85 millió dollár készpénzből a két szlovák cég adófizetési kötelezettségét teljesíti.
Szlavomir Hatina, a Szlovnaft elnöke úgy vélekedett, hogy a szlovák olajcégnek eddig is jelentős előnye származott a Mollal való együttműködésből, a mostani megállapodás a regionális fejlődés biztosítéka. Mint ismeretes, a Mol 2000 márciusában szerzett 36,2 százalékos tulajdonrészt a Slovnaftban, ami a magyar cégnek 262 millió dollárjába került.
Hernádi Zsolt úgy vélekedett: a legfontosabb cél, hogy erős és dinamikusan fejlődő kelet-közép- európai olajipari vállalatcsoport jöjjön létre, ami a részvényesek számára is komoly növekedési lehetőséget jelent. A Mol–Slovnaft–TVK olajipari-petrolkémiai vállalatcsoport önmagában is komoly potenciállal rendelkezik, a piac egyik legjelentősebb szereplőjévé válhat a régióban – tette hozzá. A Slovnaft menedzsmentjével kapcsolatos újságírói kérdésre válaszolva elmondta: teljes bizalmat szavaznak a jelenlegi vezetésnek. A többségi tulajdon megszerzésével a Slovnaft nevét sem kívánják megváltoztatni, ugyanis igen nagy ismertségre tett szert eddig szlovák, cseh és lengyel területeken.
***
Mire kell a Saját részvény? Saját részvényeinek vásárlására szóló programot jelentett be idén augusztus másodikán a Mol Rt. A társaság igazgatósága a jegyzett tőke tíz százalékáig terjedő mennyiség megvételére kapott közgyűlési felhatalmazást. A Mol – betartva a Budapesti Értéktőzsde szabályzatát – folyamatosan tájékoztatást adott ezekről a tranzakcióiról. Augusztus 6-tól november 4-ig összesen 5 058 242 darab törzsrészvényt vásárolt a társaság, s ezzel a megvásárolható mennyiség felét szerezte meg. Ez idő alatt a részvények tőzsdei átlagára 5071 forint volt, azaz hozzávetőleg 25 milliárd forintot költött eddig a Mol részvényeinek visszavásárlására. A tegnap bejelentett Slovnaft-tranzakció igazolta azt a korábbi nyilatkozatot, amely szerint a társaság nem árfolyam-karbantartás miatt kezdte a sajátrészvény-vásárlásokat, hanem akvizíciós céljainak megvalósításához szándékozik azokat felhasználni. (Z. B.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.