Bonyolult üzletet kötöttek a felek. A Pozsonyban aláírt megállapodás szerint a Mol
6 520 961 Slovnaft-részvényt vásárol 85 millió dollár készpénzért, illetve 984 ezer A sorozatú és
9 817 578 újonnan kibocsátandó C sorozatú részvény ellenében. Az új részvényeket hatezer forintos áron bocsátják ki a tranzakció lezárásakor, a zártkörű alaptőkeemelést követően a Mol Rt. jegyzett tőkéje 108,22 milliárd forintra emelkedik. Az összességében 360 millió dolláros befektetéssel a Mol tulajdonrésze a jelenlegi 36,2 százalékról 67,8 százalékra emelkedik a Slovnaftban, ezzel az egyik legnagyobb befektetővé válik a Szlovák Köztársaságban. Egyúttal azonban megtörténik az eddigi legnagyobb külföldi szlovák tőkebefektetés, a C sorozatú részvények kibocsátásával 265 millió dollárt fektetnek vissza Mol-részvényekbe. A két szlovák társaság, a Slovbena és a Slovintegra tulajdona a részvénycserés tranzakciót követően 9,99 százalék lesz a Molban. Mivel a magyar állam kimarad a zártkörű tőkeemelésből, jelenlegi 25 százalékos tulajdona 22,73 százalékra csökken. Ugyanígy az osztrák OMW részesedése 9,1 százalékra szűkül, így a Molban a két szlovák társaság lesz az állam után a második legnagyobb tulajdonos. A C részvények kibocsátásával azonban az állam jogai továbbra is a 25 százalékos részesedésnek megfelelők maradnak az olajvállalatban.
Hernádi Zsolt, a Mol Rt. elnöke a megállapodást követően elmondta, hogy a tranzakciót csak akkor hajtják végre, ha megkapják a magyar, illetve a szlovák versenyfelügyeletek jóváhagyását, valamint a felek a szükséges külső engedélyeket is megszerzik. A hatályos szlovák jogszabályok szerint a Molnak a tranzakció lezárását követően nyilvános vételi ajánlatot kell tennie a Slovnaft összes részvényére. A 85 millió dollár készpénzből a két szlovák cég adófizetési kötelezettségét teljesíti.
Szlavomir Hatina, a Szlovnaft elnöke úgy vélekedett, hogy a szlovák olajcégnek eddig is jelentős előnye származott a Mollal való együttműködésből, a mostani megállapodás a regionális fejlődés biztosítéka. Mint ismeretes, a Mol 2000 márciusában szerzett 36,2 százalékos tulajdonrészt a Slovnaftban, ami a magyar cégnek 262 millió dollárjába került.
Hernádi Zsolt úgy vélekedett: a legfontosabb cél, hogy erős és dinamikusan fejlődő kelet-közép- európai olajipari vállalatcsoport jöjjön létre, ami a részvényesek számára is komoly növekedési lehetőséget jelent. A Mol–Slovnaft–TVK olajipari-petrolkémiai vállalatcsoport önmagában is komoly potenciállal rendelkezik, a piac egyik legjelentősebb szereplőjévé válhat a régióban – tette hozzá. A Slovnaft menedzsmentjével kapcsolatos újságírói kérdésre válaszolva elmondta: teljes bizalmat szavaznak a jelenlegi vezetésnek. A többségi tulajdon megszerzésével a Slovnaft nevét sem kívánják megváltoztatni, ugyanis igen nagy ismertségre tett szert eddig szlovák, cseh és lengyel területeken.
***
Mire kell a Saját részvény? Saját részvényeinek vásárlására szóló programot jelentett be idén augusztus másodikán a Mol Rt. A társaság igazgatósága a jegyzett tőke tíz százalékáig terjedő mennyiség megvételére kapott közgyűlési felhatalmazást. A Mol – betartva a Budapesti Értéktőzsde szabályzatát – folyamatosan tájékoztatást adott ezekről a tranzakcióiról. Augusztus 6-tól november 4-ig összesen 5 058 242 darab törzsrészvényt vásárolt a társaság, s ezzel a megvásárolható mennyiség felét szerezte meg. Ez idő alatt a részvények tőzsdei átlagára 5071 forint volt, azaz hozzávetőleg 25 milliárd forintot költött eddig a Mol részvényeinek visszavásárlására. A tegnap bejelentett Slovnaft-tranzakció igazolta azt a korábbi nyilatkozatot, amely szerint a társaság nem árfolyam-karbantartás miatt kezdte a sajátrészvény-vásárlásokat, hanem akvizíciós céljainak megvalósításához szándékozik azokat felhasználni. (Z. B.)
A horvát kormányfő óva intett a vámháborútól
