– Megegyeztünk abban, hogy egy héten belül a két külügyminiszter tárgyalásokat folytat, amelyek eredményeként olyan kedvezménytörvényt tudunk a magyar parlament elé terjeszteni még ebben az évben, amely megfelel az európai normáknak, a határon túli magyarság érdekeinek, és figyelembe veszi a szomszédos országok szempontjait is – közölte Medgyessy Péter, aki korrekt, felelős és európai jelzőkkel illette a román kollégájával folytatott megbeszéléseket. Újságírói kérdésre válaszolva a román miniszterelnök úgy vélte, nincs szükség új memorandumra a magyar és a román kormányfő között a kedvezménytörvényről.
Adrian Nastase vélhetőleg a néhány nappal ezelőtt megfogalmazott szlovák álláspontra célozva hangsúlyozta: Bukarest nem használ kettős mércét. Biztosította magyar partnerét afelől, hogy ha nem értenek egyet a jövőben valamely kérdésben, azt jelezni fogják, és kísérletet tesznek a probléma megoldására.
Medgyessy Péter és Adrian Nastase tegnap stratégiai partnerségi nyilatkozatot írt alá. A magyar kormányfő megfogalmazása szerint a dokumentum Magyarország és Románia XXI. századi együttműködésének kereteit szabja meg távlatokban és széles megközelítésben.
Adrian Nastase kiemelte, bár a kisebbségek helyzete igen fontos kérdés, nem az egyetlen, amiről Magyarországnak és Romániának tárgyalnia kell. Úgy vélte, a kisebbségben élő nemzeti közösségek helyzetét illetően elsődleges felelőssége azon ország kormányának van, ahol a kisebbség él, és ezen kormánynak kötelessége betartani az európai normákat. A román kormányfő megköszönte Magyarországnak a NATO-meghívást megelőző támogatást. Medgyessy Péter megerősítette, hogy Magyarország továbbra is támogatja Románia európai integrációját. – Örülök annak, hogy Bukarest magatartása nem változott azután, hogy meghívást kapott a NATO-csatlakozásra.
A tegnapi megbeszélésen szó volt egyebek mellett egy 400 kilowattos, magasfeszültségű vezeték kiépítéséről Nagyvárad és Békéscsaba között, valamint az Arad és Szeged közötti gázvezeték-építésről. Mindkét miniszterelnök ismételten szorgalmazta a Budapest–Bukarest autópálya megépítését, közösvállalatok létrehozását, az egymás országaiban történő beruházásokban. Fontosnak tartják továbbá az árvízi, a környezetvédelmi és az infrastrukturális együttműködést. A román fél felvetésére szóba került a Gozsdu-örökség kérdése is. A tárgyaláson felvetődött egy közös Gozsdu-ösztöndíj és egy -emlékház létrehozásának gondolata is. Medgyessy Péter kifejezte reményét, hogy sikerül megoldást találni az aradi Szabadság-emlékmű kérdésében is. Mint arról beszámoltunk, a román miniszterelnök egy nappal budapesti látogatása előtt, Gyulafehérváron úgy nyilatkozott, hogy nem aradi köztéren kellene felállítani a szobrot. Nastase átadta egy, az 1956-os romániai eseményekről és Nagy Imréről szóló kötet első példányát, mint mondta: további köteteket adnak át az év végéig.
Tegnap a délutáni órákban Mádl Ferenc köztársasági elnök is fogadta a román kormányfőt. Egyeztetett Kovács László magyar és Mircea Geoana román külügyminiszter is. Adrian Nastase vasárnap részt vesz a Duna menti országok környezetvédelmi találkozóján.
***
Együttműködési útmutató. A stratégiai partnerségi nyilatkozat kitér egyebek között az egymás országaiban megvalósuló kölcsönös tőkebefektetéseknek, a kis- és középvállalatok együttműködésének, az energetikai, távközlési és közlekedési infrastruktúrák összekapcsolásának. A nyilatkozat szerint a két ország állampolgárai utazási feltételeinek könnyítése céljából megújítják a vízummentességről szóló megállapodást, modernizálják a konzuli intézményhálózatot. A dokumentum szerint a felek megteszik a szükséges lépéseket a korábban közösségekhez, egyházakhoz és más jogi személyekhez tartozó javak restitúciójára, kárpótlására. (MTI)
Hamarosan megkezdődhet a csődbe jutott utazási iroda utasainak kártalanítása
