Így fogadták Bulgáriában az euró bevezetésének hírét

Az EU Gazdasági és Pénzügyi Tanácsa egyhangúan elfogadta Bulgária 2026. január 1-jei euróövezeti tagságára vonatkozó jogalkotási aktusokat. Ezzel a döntéssel Bulgária az euróövezet 21. tagállamává válik. A balkáni országban egy átmeneti időszak fog kezdődni, miközben az euró bevezetése elleni tüntetések továbbra is folytatódnak Szófiában.

2025. 07. 10. 19:58
A bolgár eurócsatlakozás végső lépéseit ünneplik Brüsszelben – a résztvevők közös fotón a július 8-i aláírási ceremónián az Európai Tanács épületében.
A bolgár eurócsatlakozás végső lépéseit ünneplik Brüsszelben – a résztvevők közös fotón a július 8-i aláírási ceremónián az Európai Tanács épületében. Forrás: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

531 igen, 69 nem szavazattal és 79 tartózkodással július 8-án az Európai Parlament rábólintott arra, hogy Bulgária 2026. január 1-jén belépjen az euróövezetbe. Ezzel együtt a szavazás megakadályozását célzó kísérletek, főként a Vazrazsdane ellenzéki párt részéről, elbuktak. A párt EP-képviselői az euró bevezetése ellen szavaztak. Rada Lajkova, a Vazrazsdane EP-képviselője megpróbálta megakadályozni a szavazást arra hivatkozva, hogy az Európai Parlament Bulgária euróövezeti felkészültségét vizsgáló előadója, Eva Majdel a kormánypárt tagja. Indítványát azonban elutasították. 

Bulgária euróövezeti csatlakozását történelmi áttörésként ünneplik Brüsszelben, miközben bulgáriai tüntetők pénzügyi diktátumot emlegetnek.
Bulgária euróövezeti csatlakozását történelmi áttörésként ünneplik Brüsszelben, miközben bulgáriai tüntetők pénzügyi diktátumot emlegetnek.
Fotó: AFP

Varazsdane akcióira Roberta Metsola, az EP elnöke is reagált a szavazást követően megtartott sajtótájékoztatón. 

Ma megpróbálták megakadályozni a szavazást, ez a kísérlet nem járt sikerrel

– fogalmazott a bolgár rádiónak. Csatlakozott a sorhoz az uniós soros elnökséget betöltő Dánia miniszterelnöke, Mette Frederiksen is. A kormányfő ismertette az elnökség prioritásait, majd megjegyezte, hogy országa hogyan vélekedik az euróövezet bővítéséről, miután maga nem vezette be az eurót: 

Dánia mint tagállam úgy döntött, hogy az euróövezeten kívül marad. Az Európai Tanács tagjaként támogatjuk Bulgária és a bizottság által e kérdésben végzett munkáját

– közölte.

Euroatlanti siker vagy Brüsszel akarata?

A bolgár kormány, a parlamenti kétharmad, a liberális média és a nyugati elkötelezettségű pártok történelmi áttörésként ünnepelték a döntést. Bojko Boriszov volt bolgár miniszterelnök és a kormányzó GERB elnöke úgy nyilatkozott: 

A GERB pártot azért hozták létre, hogy Bulgária belépjen Schengenbe és az euróövezetbe. Ez ma megtörtént.

Hangsúlyozta, céljuk az volt, hogy Európa elmondhassa: 

Üdvözöljük, Bulgária!

Boriszov az X-en közzétett bejegyzésében megköszönte mindenkinek, aki hozzájárult az euró bevezetéséhez, köztük a bolgár és európai intézmények és a parlamenti képviselők erőfeszítését.

Deljan Peevszki, a DPSZ – Új kezdet párt elnöke, aki ellenzékből támogatja a bolgár koalíciót, a következő szavakkal kommentálta Bulgária euróövezeti csatlakozását: 

Ma elmondhatjuk, hogy a NATO-hoz és az EU-hoz való csatlakozásunk után, az eurózónába való felvételünkkel Bulgária útja Európához és az euroatlantizmushoz egyértelműen véget ért, és soha többé nem lesz irányváltás. Az oroszbarát pártoknak és a meg nem született projekteknek pedig nincs jövőjük, mert eleve kudarcra vannak ítélve.

Hazugságokon alapul Bulgária csatlakozása?

Az euróövezeti csatlakozást azonban nem mindenki látja ennyire pozitívan. Ivelin Mihajlov, a Velicsie párt vezetője úgy fogalmazott: 

Ha Bulgária megfelelt volna a kritériumoknak, és valóban elérte volna az európai országok színvonalát, akkor jó lett volna belépni az euróövezetbe. Ez azt jelezte volna, hogy hosszú utat tettünk meg az állam és az emberek számára. Ami azonban történt: hatalmas hazugságot láttunk.

Erről árulkodott a liberális Kiril Petkov, a Folytatjuk a változást párt vezetője, egykori miniszterelnök ás Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke közötti korábbi beszélgetés is. Von der Leyentől akkor azt kérdezte Petkov, hogy mekkora az esély a schengeni és az euróövezeti csatlakozásra. A bizottság elnöke pedig úgy válaszolt: 

Schengen könnyebb ügy, de az euróhoz ki kell találni, hogyan kerüljük meg a szabályokat.

Egyúttal azt ígérte, megpróbál segíteni a csatlakozások ügyében. 

„Az eurózóna pénzügyi koncentrációs tábor”

Az elmúlt hetekben szinte mindennapossá váltak Bulgária-szerte a tömeges lakossági tiltakozások az euró bevezetése ellen. A megmozdulások még tegnap, a döntés napján is folytatódtak Szófiában. Kosztadin Kosztadinov, a Vazrazsdane elnöke azonban közölte, hogy folytatják a küzdelmet a nemzeti valuta megőrzéséért.

Nincsenek visszafordíthatatlan dolgok. A leva megőrizhető, ha a bolgár nép úgy kívánja. Az euróövezet egy pénzügyi koncentrációs tábor

fogalmazott. Az emberek elégedetlensége részben a folyamat lebonyolítása ellen irányul – beleértve, hogy népszavazás és kevés nyilvános vitával döntöttek az ország sorsáról –, részben pedig az ellen, hogy a döntéseket Bulgárián kívül, átláthatóság nélkül és a nemzeti gazdasági szuverenitás veszélyeztetésével hozzák meg. 

A tüntetők ragaszkodnak ahhoz, hogy a folyamatot elhalasszák, a kormány nemzeti konzultációt szervezzen meg, és hozza nyilvánosságra a Szófia és Brüsszel közötti megállapodásokat. 

A Politico brüsszeli hírportál értesülései szerint a bolgár kormány az inflációs adatokat is kikozmetikázta, hogy teljesíteni tudja a belépési kritériumokat. 

Hasonlókról árulkodnak a közvélemény-kutatások is, amelyek szerint az állampolgárok többsége nem tartja időszerűnek az euró bevezetését. A megkérdezettek szintén azt sérelmezik, hogy a döntést sem népszavazás, sem nyilvános társadalmi vita nem előzte meg. Ezen túl még a bolgár parlament legitimitása is megkérdőjelezhető, hiszen a választók csupán egyharmada adta le voksát a jelenlegi összetételre.

Borítókép: A bolgár eurócsatlakozás végső lépéseit ünneplik Brüsszelben. A résztvevők közös fotón a július 8-i aláírási ceremónián az Európai Tanács épületében (Fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.