Ellopták Newton fő műve, A természetfilozófia matematikai alapjainak egyik első kiadású példányát a szentpétervári Nemzeti Könyvtárból – jelentette a Reuters. A tudós az 1687-ben született műben közreadta három mozgástörvényét, és összegezte az egyetemes tömegvonzással kapcsolatos felismeréseit. Kimondta, hogy a világegyetem minden részecskéje minden más részecskét olyan erővel vonz, amely egyenesen arányos tömegeik szorzatával és fordítottan arányos középpontjaik távolságának négyzetével.
Az általa felismert törvények – amelyek megalkotására a legenda szerint egy fejére hulló alma inspirálta – természeti jelenségek egész sorának megértését tették lehetővé. Megvilágították a bolygók, a holdak és a Nap mozgásának öszszefüggéseit, az árapály törvényszerűségeit, sőt azt is, miért szabálytalan a Hold pályája. A könyv új távlatokat nyitott a fizika tudományának fejlődésében, és alapjaiban formálta át a tudományos világképet.
A lopást a könyvtár egyik alkalmazottja fedezte fel november 6-án, amikor az olvasóterem látogatóinak távozása után a termet bezárták. Newton nagy hatású művének első kiadása mindössze 250 példányban jelent meg, s a világszerte még meglévő 200 példány mindegyike jelentős értéket képvisel a könyvek feketepiacán. Szakértők szerint egy-egy darab 300-320 ezer dollárt (80 millió forintot) is megér.
A bűncselekmény körülményeit vizsgálja a rendőrség, de az máris bizonyosnak látszik, hogy nem az alkalom szülte a tolvajt, hanem a könyvritkaságokra specializált bűnbanda tevékenykedik a városban. Az Interfax orosz hírügynökség jelentése szerint ugyanis november 6-án a tudományos akadémia szentpétervári könyvtárában is lába kelt két könyvritkaságnak.
Az egyik az utópisztikus szocializmus egyik angol képviselője: Robert Owen Új társadalomelmélet című műve, a másik pedig Konsztantyin Bolsakov orosz író A jövő című könyvének 1913-as kiadása.
Trump elárulta, hogy mi a terve Putyinnal
