Huszonkilenc tranzakcióval, 120 millió dollár értékben hajtottak végre ebben az évben kockázatitőke-befektetéseket Magyarországon: ez minden eddiginél jobb teljesítmény – közölte tegnap Zombory Viktória, a Magyar Kockázati és Magántőke Egyesület leköszönő elnöke a szervezet tegnapi konferenciáján. Zombory Viktória emlékeztetett arra: hazánkban tavaly a kockázatitőke-társaságok 64 millió forint értékben 28 tranzakciót hajtottak végre. Az idei befektetésekből a hat legnagyobb tranzakció 100 millió dollár értékű volt, amely az összebefektetések 82 százalékát adja. A befektetések 25 százaléka fejlesztési tőke.
Tzvetkov Julián, az egyesület újonnan megválasztott elnöke előadásában elmondta: az egyesület becslése alapján ma a Magyarországon is aktív kockázatitőke-befektetésekkel foglalkozó alapok száma meghaladja a negyvenötöt. Ezek összességében akár hárommilliárd euró kockázatitőke-befektetésre is képesek lennének, de ennek az összegnek eddig csak a töredékét fektették be. Különböző becslések szerint ennek az összegnek nagyjából a kétharmada még befektetésre vár – tette hozzá az elnök. Ez az arány jól mutatja azt az óriási potenciált, amelyet a már „idecsalogatott” és csak jó befektetési lehetőségeket kereső tőke jelent a magyar gazdaság számára.
Tzvetkov szerint alapvetően elmondható, hogy a Magyarországon aktív kockázatitőke-befektetők jól érzik magukat a piacon. A tavalyi év visszaesése után az idén ismét növekedett a befektetett kockázati tőke összege. Ezek alapján talán kimondható – vélekedett az elnök –, hogy a 2000-es év „dotcom” válsága és az azóta begyűrűzött általános gazdasági krízis legrosszabb időszakán már túl van a gazdaság. Természetesen Magyarország a világgazdaság része, így a kockázatitőke-piac szereplőinek óvakodniuk kell a túlzott optimizmustól – figyelmeztetett Tzvetkov.
Elképesztő videón az ukrajnai kényszersorozás
