Nyomás alatt az MSZP

Korábbi külföldi lapvélemények után most a londoni Economist-csoport elemzői is úgy vélik: vezetőváltás előtt áll az MSZP. Szerintük a névváltoztatással összekötött lépés a hagyományos erők háttérbe szorulását és a liberálisabb nézeteket vallók további térnyerését jelenti. A párt holdudvarához tartozó Lengyel László politológus úgy vélte: az MSZP-nek végleg el kell szakadnia a kádári örökségtől.

Czirják Imre
2002. 11. 22. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A korábbi elképzelésekkel ellentétben a jövő évi tisztújító kongresszus várhatóan nem kerül szóba az MSZP országos választmányának mai ülésén, azon a tervek szerint a jövő évi költségvetés, a gazdasági helyzet, valamint az uniós csatlakozás szerepel majd. Mindez ugyanakkor információink szerint nem változtat azon, hogy a kongresszus 2003. február 20. és március 10. között legyen. A decemberi választmányi ülésen viszont várhatóan döntenek több, ezzel kapcsolatos ügyben is.
Megfigyelhető ugyanakkor: mintha nemzetközi nyomás alá került volna a szocialista párt. Korábbi külföldi lapvélemények után most a londoni Economist-csoport elemzői is úgy vélik: az MSZP vezetőváltás és névváltozás előtt áll. Az utóbbi szerintük egyfajta „imázsváltást” jelent a Német Szociáldemokrata Párt (SPD) vagy a Tony Blair vezette brit Munkáspárt szellemében. A névváltozás jelzi a párt hagyományos szakszervezeti szárnyának folytatódó marginalizálódását, a liberálisabb gazdasági nézeteket vallók térnyerését.
Bár a Magyar Hírlap tegnapi számában Gyurcsány Ferencet, Medgyessy Péter miniszterelnök stratégiai tanácsadóját (aki üzleti és családi kapcsolatban is van a Medgyessy famíliával) Kovács László pártelnök lehetséges kihívói között említette, információink szerint ő inkább miniszterelnök lenne 2006 után. Vezető szocialista politikusok egyébként nem tartják elképzelhetőnek, hogy Gyurcsány számottevő támogatottságot szerezzen a párton belül, ahhoz túlságosan „külsős”. Volt, aki ironikusan egyenesen úgy nyilatkozott: azt sem tudja, hogy az illető egyáltalán a párt tagja-e.
Az esetleges személycserék ügye a párt értelmiségi holdudvarát is foglalkoztatja. Lengyel László politológus az egyik hetilapban publikált tanulmányában sürgeti, hogy 2004-ben általános tisztújítás legyen. A politológus a már sokat emlegetett aspiránst, Juhász Ferenc alelnököt, honvédelmi minisztert, Lamperth Mónika belügyminisztert és Szili Katalin házelnököt említi lehetséges pártelnökként 2004 után.
Lapunk úgy értesült: ha az előzetes egyeztetéseket követően a trónkövetelők mégsem vállalják a kihívást, akkor az alapszabály változtatása lesz a jövő év eleji kongresszus fő témája, azért, hogy az országos testületek vétójogot gyakorolhassanak egyes helyi döntésekkel kapcsolatban. Emlékezetes például, hogy Gy. Németh Erzsébetet nem sikerült visszaléptetnie az országos elnökségnek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.