Hogyan tovább? – ez volt tegnap a nagy kérdés Ausztriában, erre keresték a választ a pártok vezetői is. A négy párt, azaz a Néppárt, a szociáldemokraták (SPÖ), a Szabadságpárt (FPÖ) és a Zöldek vezetőjét fogadta Thomas Klestil államfő is. A szövetségi elnök elsőként Wolfgang Schüssel kancellárral, az ÖVP elnökével tárgyalt. A néppárti politikust, miközben ballhausplatzi irodájából átsétált a szemközti államfői rezidenciára – a három évvel ezelőtti állapotokkal ellentétben –, nem protestálók hada, hanem tapsoló tömeg kísérte. Schüssel a megbeszélést után elmondta, hogy elsősorban a választási eredményről tárgyaltak, és nem esett szó a majdani koalíciós lehetőségekről. Mint kiemelte: kedden fogják elkezdeni a tárgyalásokat a pártok vezetőivel.
A választási győzelem ismeretében a kancellár vasárnap éjszaka úgy nyilatkozott, hogy kész mind a három párttal megbeszélést folytatni, így elméletileg elképzelhető egy fekete–vörös, fekete–kék és fekete–zöld együttműködés is.
A gazdasági élet képviselői korábban sem csináltak titkot abból, hogy leginkább a nagykoalíciót, azaz a fekete–vörös együttműködést részesítenék előnyben. Christoph Leitel, a gazdasági kamara elnöke mindazonáltal tegnap úgy fogalmazott, hogy stabil és megbízható kormányt szeretnének, világos programmal és célokkal. Még kérdés azonban, hogy adott esetben a szociáldemokraták hajlandók lennének-e a nagykoalícióra? Alfred Gusenbauer, a párt elnöke ugyanis még a választás előtt úgy nyilatkozott: ha csak a második helyre futnak be, akkor ellenzékbe vonulnak. Heinz Fischer, a parlament eddigi elnöke (SPÖ) – mintegy megerősítendő Gusenbauer korábbi szavait – tegnap úgy vélekedett, hogy nagy szerepe lesz annak, amit a választás előtt mondtak. Ugyanakkor Michael Häupl, Bécs főpolgármestere, az SPÖ egyik prominens képviselője nem zárta ki teljesen a nagykoalíció lehetőségét, mondván, ez még túl korai, előbb tárgyalni kell.
A néppárt részéről egyébként Erwin Pröll, Alsó-Ausztria tartományi főnöke a nagykoalíciót részesítené előnyben, és – mint az interjúban kifejtette – az együttműködést az FPÖ „knittelfeldi” szárnyával (amelyet gyakorlatilag Jörg Haider karintiai tartományfőnök személye fémjelez) meggondolatlan lépésnek tartaná.
Jörg Haider egyébként tegnap a párt elnökségi ülésén levonta a konzekvenciákat: felajánlotta, hogy lemond Karintia tartományfőnöki posztjáról. „A választási eredményeket úgy tekintem, mint a velem és politikámmal szembeni bizalmatlanság megnyilvánulását – mondta, hozzátéve: – Amikor valaki hosszú éveken át építőmunkát végez, és ilyen eredménnyel kénytelen szembesülni, akkor illik tudnia azt is, hogy milyen döntést kell meghoznia.” Az FPÖ elnökségi ülése ennek ellenére maradásra kérte a politikust tegnap esti ülésén, amelyen felhatalmazták Herbert Haupt megbízott elnököt a koalíciós tárgyalások lefolytatására. Megerősítették Haupt korábbi nyilatkozatát is, amely kizárta a koalíciós együttműködést, ha az új kormányban Karl-Heinz Grasser lemondott pénzügyminiszter vezeti továbbra is a pénzügyi tárcát. Az ülésen ugyanis Grassert és Peter Westenthalert a pártból való távozásra szólították fel. Elvben lehetséges lenne egy fekete–zöld koalíció is, ám Eva Glawischnig, a Zöldek alelnöke kijelentette, hogy óriási különbségek vannak pártja és az ÖVP elgondolásai között. A tárgyalásoktól azért nem zárkózott el.
A horvát kormányfő óva intett a vámháborútól
