Osztrák politikai póker

Politikai póker – így jellemezhetnénk az Osztrák Néppárt (ÖVP) földcsuszamlásszerű vasárnapi győzelme után kialakult politikai helyzetet Ausztriában. A parlamentbe jutott négy párt számára a hétfő a számvetés és az elemzés napja volt. Orbán Viktor volt miniszterelnök levélben üdvözölte Wolfgang Schüsselt.

Ruff Orsolya
2002. 11. 25. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hogyan tovább? – ez volt tegnap a nagy kérdés Ausztriában, erre keresték a választ a pártok vezetői is. A négy párt, azaz a Néppárt, a szociáldemokraták (SPÖ), a Szabadságpárt (FPÖ) és a Zöldek vezetőjét fogadta Thomas Klestil államfő is. A szövetségi elnök elsőként Wolfgang Schüssel kancellárral, az ÖVP elnökével tárgyalt. A néppárti politikust, miközben ballhausplatzi irodájából átsétált a szemközti államfői rezidenciára – a három évvel ezelőtti állapotokkal ellentétben –, nem protestálók hada, hanem tapsoló tömeg kísérte. Schüssel a megbeszélést után elmondta, hogy elsősorban a választási eredményről tárgyaltak, és nem esett szó a majdani koalíciós lehetőségekről. Mint kiemelte: kedden fogják elkezdeni a tárgyalásokat a pártok vezetőivel.
A választási győzelem ismeretében a kancellár vasárnap éjszaka úgy nyilatkozott, hogy kész mind a három párttal megbeszélést folytatni, így elméletileg elképzelhető egy fekete–vörös, fekete–kék és fekete–zöld együttműködés is.
A gazdasági élet képviselői korábban sem csináltak titkot abból, hogy leginkább a nagykoalíciót, azaz a fekete–vörös együttműködést részesítenék előnyben. Christoph Leitel, a gazdasági kamara elnöke mindazonáltal tegnap úgy fogalmazott, hogy stabil és megbízható kormányt szeretnének, világos programmal és célokkal. Még kérdés azonban, hogy adott esetben a szociáldemokraták hajlandók lennének-e a nagykoalícióra? Alfred Gusenbauer, a párt elnöke ugyanis még a választás előtt úgy nyilatkozott: ha csak a második helyre futnak be, akkor ellenzékbe vonulnak. Heinz Fischer, a parlament eddigi elnöke (SPÖ) – mintegy megerősítendő Gusenbauer korábbi szavait – tegnap úgy vélekedett, hogy nagy szerepe lesz annak, amit a választás előtt mondtak. Ugyanakkor Michael Häupl, Bécs főpolgármestere, az SPÖ egyik prominens képviselője nem zárta ki teljesen a nagykoalíció lehetőségét, mondván, ez még túl korai, előbb tárgyalni kell.
A néppárt részéről egyébként Erwin Pröll, Alsó-Ausztria tartományi főnöke a nagykoalíciót részesítené előnyben, és – mint az interjúban kifejtette – az együttműködést az FPÖ „knittelfeldi” szárnyával (amelyet gyakorlatilag Jörg Haider karintiai tartományfőnök személye fémjelez) meggondolatlan lépésnek tartaná.
Jörg Haider egyébként tegnap a párt elnökségi ülésén levonta a konzekvenciákat: felajánlotta, hogy lemond Karintia tartományfőnöki posztjáról. „A választási eredményeket úgy tekintem, mint a velem és politikámmal szembeni bizalmatlanság megnyilvánulását – mondta, hozzátéve: – Amikor valaki hosszú éveken át építőmunkát végez, és ilyen eredménnyel kénytelen szembesülni, akkor illik tudnia azt is, hogy milyen döntést kell meghoznia.” Az FPÖ elnökségi ülése ennek ellenére maradásra kérte a politikust tegnap esti ülésén, amelyen felhatalmazták Herbert Haupt megbízott elnököt a koalíciós tárgyalások lefolytatására. Megerősítették Haupt korábbi nyilatkozatát is, amely kizárta a koalíciós együttműködést, ha az új kormányban Karl-Heinz Grasser lemondott pénzügyminiszter vezeti továbbra is a pénzügyi tárcát. Az ülésen ugyanis Grassert és Peter Westenthalert a pártból való távozásra szólították fel. Elvben lehetséges lenne egy fekete–zöld koalíció is, ám Eva Glawischnig, a Zöldek alelnöke kijelentette, hogy óriási különbségek vannak pártja és az ÖVP elgondolásai között. A tárgyalásoktól azért nem zárkózott el.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.