Látszólag jelentősen emelkedik az oktatási tárca költségvetési támogatása, azonban a feladatokhoz és az ígéretekhez képest nem lehet elégedett a szakminiszter az előirányzott pénzösszeggel – fogalmazott tegnap Pokorni Zoltán, a Fidesz oktatási kabinetjének vezetője. A Fidesz oktatáspolitikusa kiemelte, hogy jövőre nem emelkedik a pedagógusok bére, viszont a szeptemberi fizetésemelés következtében magasabb adósávba került mindenki, ezáltal megkezdődik a bérek értékvesztése. Az Állami Számvevőszék jelentésére is utalva kijelentette: ennek beláthatatlan következményei lehetnek, tömeges önkormányzati csődökre és jelentős számú pedagóguselbocsátásra lehet számítani. A Fidesz módosító indítványaiban a normatívák ötvenszázalékos emelését kezdeményezi.
Pokorni Zoltán kifogásolta, hogy az idei évhez képest hatszázmillió forinttal kevesebb jut az egyházi intézményeknek. Bírálta, hogy a költségvetési törvényjavaslat módosítja a közoktatási törvény egy pontját, a tanulói óraszámokat. Ez szerinte kizárólag az iskolaszerkezet és a tantervi szabályozás elleni totális ellentámadás előszeleként értékelhető. Információi szerint az Oktatási Minisztériumban már készül a közoktatási törvény átfogó módosítása, amely egy „totális reformvíziót” vázol fel. Kifogásolta azt is, hogy a költségvetési törvényjavaslatban lehetővé teszik a Nemzeti Tankönyvkiadó teljes privatizációját, amit gazdasági kényszerűség nem indokol.
*
Kérdésre válaszolva Pokorni Zoltán hangsúlyozta: egyelőre nem kíván részt vállalni a napi politikai küzdelmekben, de a Fidesz oktatási kabinetjének vezetőjeként – az eddigiekhez hasonlóan – részt vesz a frakció munkájában. Arra még nem tud választ adni, hogy vállalna-e pozíciót a Fidesz tavaszi tisztújító kongresszusán.
Kevesebben kapnak étkeztetési támogatást? Kevesebben kérhetnek étkeztetési hozzájárulást jövőre, ha a jelenlegi állapotában lép életbe a költségvetési törvény – hangzott el tegnap, a Közoktatási Érdekegyeztető Tanács tegnapi ülésén. Stark Antal, az Oktatási Minisztérium gazdasági helyettes államtitkára elmondta: a jövő évi ötvenszázalékos béremeléshez 182 milliárd forint kell, amelyből a normatíva 106 milliárd forintot tesz ki. A többi pénzt az önkormányzatoknak kell előkeríteniük. Véleményem szerint az Oktatási Minisztérium és az oktatásügy a 2003-as költségvetés nyertese – reagált lapunknak Hiller István, az Oktatási Minisztérium politikai államtitkára. A pedagógusbérek emeléséről elmondta: azt teljes egészében a központi költségvetés finanszírozza. (T. Zs.)
Reformok helyett hallgatás: a Nyugat szemet huny Ukrajna visszalépései felett
