Rómában tartották az Ukrajna-újjáépítési konferenciát (URC), amelyre rekordmagas szintű nemzetközi szereplő érkezett. A konferencia fő üzenete: a Nyugat jelenleg eltűri Ukrajna visszalépéseit a reformok terén, szemet huny a (BES) Gazdaságbiztonsági Hivatal körüli problémák felett – írja az eurointegration.com.ua.

A hivatal vezetője körüli botrány korrupciós vádakat és politikai befolyásolást érintett, ami jelentősen gyengítette az intézmény függetlenségét és hitelességét.
Ez akadályozza Ukrajna gazdasági reformjait, és aggodalmat kelt a nyugati partnerek körében is. Az ország jelenleg válaszút előtt áll: vagy tovább bontja le a reformokat, vagy megpróbálja megmenteni európai integrációs esélyeit – fogalmaz a portál.
Az Egyesült Államok a konferencián stabil békét hangsúlyozó álláspontot képviselt, kiemelve Ukrajna szuverenitását, míg az EU politikusai elnézték a problémákat.
Lapunknak nyilatkozott Halkó Petra, a XXI. Század Intézet vezető elemzője. Szerinte az Európai Unió és több tagállam vezetőinek hallgatása tudatos stratégiai döntés. Jelenleg az Ukrajnának nyújtott katonai, pénzügyi és politikai támogatás fenntartását tekintik prioritásnak, így a jogállamisági problémák nyilvános bírálata kockázatot jelentene.
– Ez azonban nem az első alkalom, hogy a háború „elfeledteti” a Nyugattal Ukrajna problémáit – fogalmazott. Mint mondta,
a háború előtt a Nyugat rendszeresen bírálta Ukrajnát a rendszerszintű korrupció, valamint a jogállamiság és demokratikus normák hiánya miatt, mára azonban ezek az aggályok eltűntek a nemzetközi diskurzusból.
Látható, hogy a reformvisszalépéseket nem követte semmilyen érdemi kritika. Arra a kérdésre, hogy lehetnek-e ennek következményei Ukrajna csatlakozási folyamatára, az elemző így válaszolt:
– Papírforma szerint nemcsak lehetnek, de kellene is, hogy legyenek. A csatlakozási tárgyalások egyik alappillére a jogállamiság, a másik pedig a működő piacgazdaság. Ma azonban Ukrajna az egyik legaktívabb szereplő a feketepiaci fegyverkereskedelemben, a kisebbségi jogokat pedig – különösen a magyar közösség sérelmére – súlyosan korlátozza. És akkor még nem beszéltünk az alapvető emberi jogok hiányáról sem, amikor kényszersorozás során agyonvernek egy embert – hangsúlyozta.
Halkó Petra szerint rövid távon a csend lehetőséget adhat belpolitikai manőverezésre, de hosszú távon az EU szempontjából ez cinkos némaság: a háborús helyzet ürügyként szolgálhat a hatalmi befolyás erősítésére és a fékek-ellensúlyok rendszerének gyengítésére.
Az Egyesült Államok – újra aktivizálódva – szuverenitásról beszélt a találkozón, míg az EU a reformsebességet méltatta.
– Trump adminisztrációja erőteljesebben hangsúlyozza Ukrajna szuverenitását és a konfliktus lezárásának szükségességét, ugyanakkor egyre nagyobb visszafogottságot tanúsít az anyagi támogatás terén. Ezzel szemben az EU inkább az integrációs pálya fenntartására koncentrál. Ez az eltérés Ukrajna számára fokozza a kiszámíthatatlanságot a nyugati támogatás jövőjével kapcsolatban. Ugyanakkor
a mi szempontunkból még fontosabb, hogy a Trump-adminisztráció „korlátozott érdeklődése” az ukrán ügy iránt gyengítheti a transzatlanti egységet, és még nagyobb felelősséget helyezhet az EU vállára
– zárta értékelését a szakértő.
Borítókép: Ukrajna-újjáépítési konferencia Rómában (Fotó: AFP)