A NATO csúcstalálkozója nemcsak a cseh rendfenntartó erők és biztonsági szolgálatok számára jelent nagy erőpróbát, de a prágaiak életét is kizökkenti megszokott kerékvágásából. Václav Havel államfő a biztonsági intézkedések láttán azt mondta, úgy tűnik, mintha Prága nem csúcstalálkozóra, hanem háborúzásra készülődne.
November 19-től kezdve az esemény színhelye, a muslei hídfőnél emelkedő kongresszusi központ és közvetlen környéke az illetéktelenek számára áthatolhatatlan övezetté válik. E védelmi zónába az ott lakó és dolgozó személyek csakis speciális igazolvánnyal léphetnek be. A tanácskozás színhelyére vezető, betonkockákkal és vaskerítésekkel biztosított utakon különleges rendőri erők, antiterrorista osztagok lesznek. Ugyancsak nagyarányú védelmi intézkedéseket foganatosítanak a prominens vendégek szerda esti közös vacsorájának belvárosi színhelye, illetve a prágai vár, valamint a delegációk szálláshelyei körül. A nemzetbiztonsági hatóságok már hetekkel-hónapokkal a csúcs előtt átvilágították a küldöttségekkel kapcsolatba kerülő gépkocsivezetőket, tolmácsokat, pincéreket, szakácsokat, szobalányokat stb.
A rendkívüli intézkedések kihatnak a közlekedésre, a város számos pontjának rendőri biztosítására, hiszen egyes becslések szerint mintegy 12 ezer tüntetőre lehet számítani. A belügyminisztérium masszív felvilágosító kampányában amolyan „viselkedési tízparancsolattal” készítette fel a prágaiakat, intve őket, tartsák magukat távol a tüntetőktől és kövessék a rendőrség utasításait.
Stanislav Gross belügyminiszter a minap elmondta, bízik abban, hogy a rendfenntartó erők képesek lesznek kordában tartani a demonstrálókat. Aggodalommal tölti el viszont egy előre nem látható terrorista akció, jóllehet ilyenről nincsenek információi. Az ördög nem alszik, a mindenre elszánt terroristák számára vonzó mágnes lehet a NATO-csúcs – vélekedik a miniszter. Tény az is, hogy egyes nyugati országokkal szemben a cseh társadalom lélektanilag sincs felkészülve az ilyen konfrontációkra.
A szigorú biztonsági intézkedések, fokozott ellenőrzések már a múlt héten eredményesnek bizonyultak. A határátkelőhelyeken tizenkét személyt nem engedtek cseh területre, mivel azok a nemkívánatos személyek nemzetközi adatbázisában szerepeltek. A határokon külön figyelmet szentelnek a tehergépkocsiknak, az autóbuszoknak, s minden olyan gyanús eszköznek – például vasdorongok, krikettütők –, amelyek, mint köztudott, a randalírozó szélsőséges csoportok fegyvertárába tartoznak. Prágában az idegenrendészeti szervek két és félezer külföldi okmányát ellenőrizték, háromszázat közülük kiutasítottak az országból, és több mint száznak bevonták a tartózkodási engedélyét. Őrizetbe vettek egy öttagú, fiatal szélsőségesekből álló csoportot, amely a csúcs idején állítólag a kongresszusi központ áramellátásának megszakítását tervezte.
A NATO-csúcs idején Csehország légterét három biztonsági zónára osztották. A Prágát és főként a delegációk tanácskozásainak színhelyeit magába foglaló zóna fölött kizárólag biztonsági, mentő-, valamint cseh, illetve amerikai gépek lehetnek. Az ország légterének védelmében részt vevő amerikai F–15-ös és F–16-os vadászgépek állandóan őrjáratoznak majd, s az osztrákok is készültségben lesznek.
A NATO-csúcs eseményeiről mintegy háromezer külföldi tudósító tájékoztat majd. A szervezők nagy elővigyázatosságra intik őket a várható összecsapások miatt.
Nagy Ervin távolmaradt, Szabó Kimmel elhatárolódik a Tisza Párttól
