Saron újabb lehetősége

2002. 11. 30. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mikor Ariel Saron a Likud párt belső választásán győztesként lépett fel, első dolga volt megfenyegetni a kenyai és az észak-izraeli merényletek kitervelőit. Megtorlást emlegetett, s újra béketeremtőként lépett fel, mint korábban is mindig. Saron kemény szavait már mindenki megszokta, s az, hogy rá szavazott a Likud tagságának 55 százaléka, garancia az eddigi politika változatlanságára. Szavait azonban a kényszer szülte, mivel újra történt valami, amiért megtorlást lehet emlegetni. Összehangolt támadásról cikkezik az izraeli sajtó a csütörtöki események kapcsán. Órák leforgása alatt rakétákat lőnek ki az izraeli repülőgép felé, felrobban a kenyai – izraeli tulajdonban lévő – szálloda, s gépfegyverrel végeznek a Likud szavazóhelyisége előtt várakozókkal. A tettesek vélhetőleg nem a választási eredményeket akarták befolyásolni, bár sokan akadtak, akik a merényletek hallatán a keménynél is keményebb Benjamin Netanjahura adták voksukat. Mindenki Bibije ugyanis erre alapozta kampányát: három év, négy öngyilkos merénylet. Dicstelen kormányzása alatt valóban nem folyt patakokban a vér, de akkor nem is volt palesztin felkelés, csak elnyomás, valamint bel- és külpolitikai krízis. Saront pedig mintegy kétéves uralkodása ajánlja a likudosoknak, amely idő alatt több mint kétezren haltak meg. A két (az esélytelen Móse Feiglin telepesvezérrel együtt három) kemény legény közül az győzedelmeskedett, aki a haza atyjaként el tudta magát adni. Erre pedig Saron sokkal alkalmasabb vetélytársainál.
Most viszont – bár január 28-ig, az előrehozott országos választásokig nem történik semmi – Saronnak fel kell vennie a kesztyűt, hogy bebiztosítsa a megingathatatlan Likud győzelmét. Elsősorban az új veszedelemmel szemben, amelyet egyre jobban összemosnak az al-Kaidával. A Palesztina Hadserege nevű szervezet Bejrútból közölte, az ő emberei hajtották végre a kenyai merényleteket. Soha senki nem hallott ilyen csoportról, s a libanoniak szerint sincs irodájuk a fővárosban. Izrael úgy véli, az al-Kaida lehet a háttérben, s ezzel adu ászt tett le az asztalra. A suttogó propaganda újfent eredményesnek bizonyult. Kenyában máris letartóztattak három „gyanúsnak látszó” arabot. Az izraeli válasz vélhetőleg nem várat magára sokat, hiszen Észak-Izraelben az Al-Aksza Mártírjainak Brigádjai lövöldöztek, akik Tel-Aviv szerint nyilván egyeztették a merényletüket a Hadsereggel, azaz az al-Kaidával. Ebből pedig egyenesen következik, hogy a Jasszer Arafathoz kötődő Fatah fegyveres szárnya, a Brigádok az al-Kaida „testvére”. Ezért a január végi választásokig nagyon vészterhes napok várnak a palesztinokra. Utána pedig – Saron teljhatalmú miniszterelnökkel az élen – jöhet a vérözön.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.