Egyúttal bejelentette, hogy a megérdemelt ünneplés után tüstént megkezdi a tárgyalásokat mind a három párt, azaz a szociáldemokraták, a szabadságpártiak és a Zöldek képviselőivel.
A Néppárt központjában óriási üdvrivalgás fogadta az eredmények bejelentését, a városháza mellett felállított óriási sátorban fergeteges ünneplés vette kezdetét. A szociáldemokraták (SPÖ) főhadiszállásán ezzel szemben csendes rezignáció fogadta az eredményeket, és ahogy az egyik megfigyelő fogalmazott: igencsak „megnyúltak az arcok”.
Noha a szociáldemokraták a legutóbbi választásokhoz képest növelték szavazataik számát, az így elért 36,9 százalék nem volt elég az első hely megszerzéséhez. Arra a kérdésre, hogy ellenzékbe vonul-e, mint ahogy korábban ígérte, a párt elnöke, Alfred Gusenbauer alapvetően kitérő választ adott.
*
A Zöldek a maguk 8,96 százalékával szintén jobb eredményeket értek el, mint 1999-ben, ám ez kevés volt ahhoz, hogy elérjék legfőbb céljukat: nevezetesen a fekete–kék koalíció leváltását. A jelek szerint Alexander Van der Bellen egyértelműen ellenzéki szerepre készül, és mint tegnap a négy listavezető sajtótájékoztatóján kifejtette: csodálkozna, ha Wolfgang Schüssel koalíciós ajánlatot tenne neki.
A tegnapi választás legnagyobb vesztese az Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) volt. A kékek 10,16 százalékot szereztek, amely hozzávetőlegesen megegyezik az 1986-os eredményükkel, amikor Jörg Haider átvette a párt vezetését. Tizenhat éve ez nagy sikernek számított, szemben a mostani eredménnyel, amikor a párt 1999-hez képest szavazóinak mintegy kétharmadát veszítette el. Egyik legfontosabb céljukat azonban elérték, megakadályozták a vörös–zöld koalíció megalakulását – fejtette ki Herbert Haupt, a párt listavezetője.
A tegnapi osztrák választás kétségkívül egyike volt a legizgalmasabbaknak. Az élet nem igazolta a közvélemény-kutatások felméréseit, amelyek roppant szoros versenyfutást jósoltak, ám talán ennek is volt köszönhető, hogy a pártok egészen az utolsó pillanatig mindent bevetettek a győzelem érdekében. Szoros versenyfutást ígértek a közvélemény-kutatók, a legnagyobb küzdelem az Osztrák Néppárt (ÖVP) és az Osztrák Szociáldemokrata Párt (SPÖ) között az első, míg az Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) és a Zöldek között a harmadik helyért zajlott. Nem csoda, ha a pártok egészen az utolsó pillanatig mindent beleadtak a győzelem érdekében.
A karácsonyi pompába (és választási plakátrengetegbe) burkolódzott osztrák fővárosban a hét végén lépten-nyomon pártaktivistákba botlott a látogató. A leginkább lelkiismeretesek talán a néppártiak voltak – fehér, narancssárga és piros lufijaikat a város számos pontján boldogan szorongatták a potenciális osztrák választók, kisgyermekes anyukák és magyar turisták egyaránt.
Az út túloldalán, a Burgtheater szomszédságában napok óta az SPÖ információs konténere magasodik. „Mert az ember számít” – biztatja a választókat az óriástranszparens, majd beljebb kerülve kellemes büfé és szórólapok garmadája várja az érdeklődőt. (Rajtuk Schüssel kancellár Pinocchio-orral, valamint az elmúlt három év „szomorú valóságának” tényei.) A Zöldek az Opera mellett vertek sátrat, ahol pereccel és frissítővel várták a betérni vágyókat. Ők egyébként semmit sem bíztak a véletlenre: a Bécsbe érkezőt ugyanis – ha történetesen éppen a West Bahnhofra, azaz az itteni nyugati pályaudvarra futott be a vonata – már az előcsarnokban egy mini Zeppelin várta, amely szorgalmasan körözve tudatta mindenkivel: „Ausztriának most a Zöldekre van szüksége!” Bécs belvárosában a hét végén az FPÖ-nek nem akadtam nyomára, ettől függetlenül ők sem tétlenkedtek. A párt főemberei, Jörg Haider karintiai tartományfőnök és Herbert Haupt, a párt listavezetője szombaton Felső-Ausztriában, Karintiában és Stájerországban korteskedett, az utolsó pillanatig.
A pártok azonban nem csak a szokásos kampányeszközöket vetették be, hiszen a véghajrában mindenki igyekezett legalább egy „híres embert” maga mögé felsorakoztatni. Nem is eredménytelenül: míg az SPÖ péntek esti kampányzáróján Güran Terssan svéd miniszterelnök vendégszerepelt, addig a néppártiakat az osztrák származású amerikai filmszínész, Arnold Schwarzenegger biztosította támogatásáról.
*
Azzal az osztrák kormánnyal fogunk együttműködni, amely majd megalakul – jelentette ki Kovács László külügyminiszter Budapesten újságíróknak, a tegnapi ausztriai parlamenti választások előzetes végeredményére reagálva. Hozzátette: pártelnökként azt szerette volna, ha az osztrák szociáldemokraták nyerik a választásokat, és sajnálja, hogy nem ez történt.
***
Másként Voksolók. Az idei választáson minden eddiginél többen, mintegy másfél millióan szavaznak majd másként, mint 1999-ben – állítják szakértők. A másként szavazók főként nők, akiket két csoportba lehet sorolni: az egyik csoportot a fiatal, városlakó, kevésbé képzett nők alkotják. Őket nem érdekli a politika, vagy ha mégis, akkor szavazataikat általában valami ellen protestálva adják le. Ezért voksolt többségük három éve az FPÖ-re, ám nagy részük az idén várhatóan az ÖVP-re vagy SPÖ-re adja szavazatát. A másik csoport szintén fiatal, városi, ám magasan képzett nőkből áll, akik nagy érdeklődéssel követik nyomon a politikát, így a koalíciós találgatásokat is. Ez utóbbi lehet az oka, hogy ezek a nők a Zöldek helyett most valószínűleg a SPÖ-re szavaznak – így akarják elejét venni a mostani fekete–kék-koalíció folytatásának. (R. O.)
A horvát kormányfő óva intett a vámháborútól
