Százmillió euró a vámosoknak

Mintegy 92 millió euróba került a vám- és pénzügyőrségnek az uniós tagságra való felkészülés, s a 2004-es csatlakozásig még további 26 milliót költenek. A szakemberek jövőre kezdik meg a zömmel a megszűnő határállomásokon szolgálatot teljesítő állomány átszervezését, átképzését, valamint az uniós vámismeretek oktatását.

Simits Timea
2002. 11. 25. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az uniós csatlakozással, majd a schengeni egyezmény életbeléptetésével eltűnő határok miatt a közeljövőben jelentős átszervezésekre számíthatnak a vám- és pénzügyőrség jelenleg a határátkelőhelyeken szolgálatot teljesítő munkatársai. Létszámleépítésről még nem beszélnek, sőt az illetékesek éppen ez ügyben egy – a logikus átszervezésen és továbbképzéseken alapuló –, úgynevezett humánerőforrás-stratégián dolgoznak, amely a jövő év elejére készül el.
Rajczy Lajos, a Vám- és Pénzügyőrség Országos Parancsnokságának (VPOP) megbízott integrációs és nemzetközi főigazgatója a Magyar Nemzetnek úgy nyilatkozott: jó néhány jelenlegi határátkelőhely vámhivatala – miután az EU belső határává válik – megszűnik, ám ez nem jelenti
azt, hogy vámellenőrzések sem lesznek.
A 19 érintett helyen (osztrák, szlovén, szlovák szakaszokon) valóban megszűnik a hagyományos értelemben vett vámellenőrzés. Harminc kilométeres körzeten belül viszont mobil csoportok tartanak a csempészáruk lefoglalására irányuló, úgynevezett mélységi ellenőrzéseket. A 24 órás járőrszolgálatot teljesítő vámosok bármikor, bárkit megállíthatnak, s poggyászát átvizsgálhatják, akár az unió tagállamaiban.
Az akkor már az unió külső határait is jelentő átkelőkön viszont megmaradnak, sőt szigorodnak a pénzügyőrök eddigi feladatai, ami többletmunkát jelent, s így valószínűleg több ember alkalmazására lesz szükség. Emellett a teherforgalmi terminállal rendelkező belső átkelőkön szintén folyamatos ellenőrzésekre számíthatnak a kamionosok.
A főigazgató beszámolt arról is: a magyar vámhatóság egy évtizede készül az uniós csatlakozásra, amelyre eddig – részben PHARE-támogatásból, részben állami költségvetésből – összesen 92 millió eurót költött. Ennek az összegnek jó részét, csaknem 60 millió eurót a leendő külső határok uniós követelmények szerinti megerősítésére és fejlesztéseire fordították. Jelentősen korszerűsítették a vegyvizsgálati laboratóriumokat és az informatikai rendszert is, továbbá terrorizmus elleni védekezés keretében nukleáris és radioaktív anyagok felderítésére képeztek ki szakembereket.
Brüsszel az anyagi támogatás mellett az úgynevezett Twinning programmal is segíti hazánk felkészülését – mondta el Rajczy Lajos. A program lényege, hogy egy már tagállami vámszerv bekapcsolódik, és tanácsokkal, javaslatokkal látja el, oktatással támogatja az adott ország hatóságát. A VPOP-nek ez év április óta egy szakértő folyamatos jelenlétével, a spanyol társszerv segít az integrációs ismeretek elsajátításában. A jövő év elején több spanyol vámszakember érkezik hazánkba, akik összesen 40, de régiónként legalább két-két magyar pénzügyőrt oktatnak uniós ismeretekre egy hónapon keresztül, hogy a „kiképzettek” ezután továbbadhassák ismereteiket a kollégáiknak.
A főigazgató azt is elmondta, hogy a VPOP az unió által előírt legfontosabb feladatokat már teljesítette, amit nemrégiben a hazánkban járt brüsszeli szakemberek is megerősítettek.
Vannak még olyan folyamatban lévő programok, amelyeknek finanszírozásához további 26 millió euróra lesz szükség. Ezek közül legfontosabb az Ukrajna, Horvátország, Románia és Szerbia felőli leendő külső határok további fejlesztése, s megoldásra vár még a nemzetközi vámnyomozati adatbázishoz való kapcsolódás, valamint az úgynevezett vámszabad területek EU-konformmá tétele is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.