Szépségverseny helyett harc Nigériában

Az idei világszépe-választás résztvevői tegnap hajnalban elutaztak Nigériából, miután legkevesebb kétszáz halálos áldozatot, s csaknem ezer sérültet követelő összetűzésekhez vezetett a verseny megrendezésével kapcsolatos felekezeti vita.

György Zsombor
2002. 11. 25. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Még a hét közepén robbantak ki az összecsapások az észak-nigériai Kaduna városban, ahol sértett és feldühödött muzulmánok garázdálkodása felekezetek közti harccá szélesedett. A legnépesebb afrikai országban azóta igazán gyakoriak a konfliktusok, hogy két évvel ezelőtt a 36 szövetségi állam közül tucatnyi szigorú iszlám törvényeket vezetett be. Akkor csaknem kétezer halálos áldozata volt ugyanebben a városban a muzulmánok és a keresztények közötti véres összecsapásoknak.
Ebben az amúgy is feszült helyzetben a nigériai fővárosba, Abujába tervezett világszépe-választás volt az ismételt viszálykodás fő okozója, hiszen a mozlim lakosok közül sokan nem nézték jó szemmel a versenyt. Főként nem most, mikor az ország lakosságának mintegy felét alkotó muzulmánok a szent böjti hónapot, a ramadánt tartják.
Amikor pedig a This Day című napilapban megjelent egy olyan újságcikk, amely egy lapon említette Mohamed prófétát a szépségverseny résztvevőivel, végképp elszabadult a pokol. A vallásgyalázónak tartott írás megjelenése után eleinte főleg a felbőszült muzulmánok léptek fel támadólag, de aztán a keresztények bosszút álltak, s az adok-kapok újabb templomok, illetve mecsetek felgyújtásához vezetett. Végül valódi felekezetek közötti harccá szélesedett ki az összecsapás, amely a becslések szerint a hét végére több mint kétszáz halálos áldozatot s legalább hatszáz sérültet követelt.
A helyzet a pénteki ima után súlyosbodott igazán, amikor a fővárosban komolyabb összecsapások robbantak ki. Bár a nagymecset környékén jelentős volt rendőri készenlét, mégis gyújtogatások kezdődtek, amelynek gépkocsik tucatjai váltak martalékául. Ekkor még úgy tűnt, nem mondanak le a világszépe-választás helyszínéről, de a következő napra súlyosbodott a helyzet.
Bár a Miss World kilencven versenyzőjének szálláshelye körül is szigorú biztonsági intézkedéseket vezettek be, a forrongó helyzetben érthető, hogy a lányok fenyegetve érezték magukat. Ráadásul az összecsapások a város piaca körül voltak a legélesebbek, nem messze attól a hoteltől, ahol a versenyzőket elszállásolták. Így miután a szervezők az abujai rendezést lemondták, a világszépejelöltek megkönyebülten szálltak fel arra a repülőgépre, amely az új helyszínre, a brit fővárosba repítette őket. A Londonba áthelyezett seregszemlét így a tervezett időpontban, december 7-én megtarthatják.
A döntés nyomán némileg már csökkent a zavargások intenzitása Kadunában, de a helyszíni beszámolók szerint még mindig robbanásveszélyes a helyzet. A nigériaiak többsége persze ellenezte az összecsapásokat, s sokkal jobban örült volna, ha az országról végre valami jó hír is napvilágot lát a világban. A helyi lakosok így elkeseredve nézték, amint a Miss World versenyzői elhagyják a nigériai fővárost. Egy csalódott rajongó pedig egyszerűen az ország legsúlyosabb nemzetközi felsülésének nevezte a világszépeverseny felmondását.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.