Szorításban a médiahatóság és a rádió

2002. 11. 27. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Jövő hétfőn kíván reagálni a távozásáról megjelent lapinformációra Körmendy-Ékes Judit, az Országos Rádió és Televízió Testület (ORTT) elnöke – mondta el Vékony Éva, az ORTT szóvivője. Mint arról tegnap beszámoltunk, a Fidesz által még 2000-ben jelölt ORTT-elnök, Körmendy-Ékes szakmai vitának álcázott durva politikai nyomásgyakorlásként értékeli azt, hogy a parlamenti többség nem fogadta el a testület 2001. évi szakmai beszámolóját, illetve a költségvetés jövő évi tervezetében mintegy 450 millió forinttal kevesebb állami támogatást terveztek a hatóságnak, mint az idei évben, ezért lemondását fontolgatja.
Az Országgyűlés tegnap egyhangúlag elfogadta az ORTT 1997. évi zárszámadását, illetve az 1997., 1998., 1999. és a 2000. évi tevékenységéről szóló beszámolót is. A képviselők többsége viszont elutasította a testület 2001. évi szakmai beszámolóját.
A két héttel ezelőtt tartott parlamenti általános vitában az MSZP politikusa, a kulturális bizottság tagja, Szabó Zoltán úgy vélekedett, hogy 2001-ben az ORTT nem töltötte be a médiahatóság funkcióját, ezért nem fogadják el a 2001-es szakmai beszámolóját. Szabó a vitában jelezte: kifogások merültek fel a médiahatósággal szemben konkrét esetekben, így a Pannon Rádió „politikai tevékenységéről” is. Szabó szerint a testület nem tett lépéseket a médiumok hírműsorainak pártatlanságát illetően. A kulturális bizottság elnöke, az SZDSZ-es Pető Iván kijelentette: a szabad demokraták a beszámolók ellen fognak szavazni. Pető szerint az ORTT munkája az utóbbi években színvonalasabbá vált, hozzátette azonban: a médiahatóság határozatainak egy részében politikai döntések születtek. A Fidesz szónoka, Vígh Ilona viszont arra emlékeztetett, hogy az ORTT beszámolóit mindig időre, a tartalmi és formai követelményeknek megfelelően nyujtotta be.
A kormánypártok részéről nem ez volt az első támadás Körmendy ellen: Ladvánszky György, az ORTT szocialista küldötte még augusztusban távozásra szólította fel a médiahatóság vezetőjét, mert Körmendyt a Fővárosi Bíróság nem jogerős ítéletében három hónapos, felfüggesztett börtönbüntetésre ítélte. Az elsőfokú ítélet szerint Körmendy ügyvédként segédkezett egy gyermek pénzért történő örökbeadásában. Körmendy fellebbezett a döntéssel szemben. A médiatörvény szerint csak jogerős elmarasztaló ítélet alapján kellett volna lemondania Körmendyek.
Az Országgyűlés a Magyar Rádió Közalapítványnak az 1997–2001 közötti tevékenységéről szóló éves beszámolói közül az első évi kivételével valamennyit elutasította. A kormánypártok képviselői az általános vitában a beszámolók elutasítását a kuratóriumi elnökség szerintük törvényellenes megválasztásával és az ellenőrző testület hiányával indokolták. Szadai Károly elmondta, hogy az előző ciklus parlamenti pártjainak felelőssége az, hogy hiányos kuratórium működött. Szadai a mostani döntést kizárólag politikainak tartja, a kormánypártok szerinte nem a rádió szakmai teljesítményét vették figyelembe.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.