Telefonkalóz a bajai városházán?

Solymosi Bertold
2002. 11. 27. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Eddig még ismeretlen az a villarajongó, aki Baján október 16-17-18-án, majd 30-án összesen 2108-szor hívta az RTL Klub Való Világ című műsorának kiszavazószámát. Nem is lenne ez sajtóhír, ha a saját telefonját használta volna, de a valóságshow-ba beleszerelmesedett telefonáló a bajai városháza vonalait terhelte majd 232 000 forinttal.
A telefonos ügy akkor pattant ki, amikor a bajai polgármesteri hivatalba megérkezett a telefonszámla, ami majd egyharmaddal több az átlagos telefonszámla öszszegénél. Völgyesi László címzetes főjegyző azonnal belső vizsgálatot rendelt el az ügyben. – A választás előtti napokban nyolc, egymástól független vonalról valaki több mint kétezerszer felhívta a Való Világ kiszavazós telefonszámát. Találtunk olyan telefonszámot, amelyikről hat másodpercenként kezdeményeztek hívást – magyarázta a főjegyző, aki először nem is értette, miről van szó, mert saját bevallása szerint nem nézi a műsort. Mint mondta, az is elképzelhető, hogy a polgármesteri hivatal számítógépes rendszerébe tört be valaki, de ez (még) nem bizonyított. Belső vizsgálatot indított, és a bajai rendőrkapitányságon hűtlen kezelés és számítógépes csalás gyanúja miatt feljelentést tett. – Mivel ezekben a napokban az önkormányzati választás kapcsán tartott felkészítésen tartózkodott a dolgozók egy része, szűkíthető a gyanúsítotti kör – tette hozzá. – Ha megvan a tettes, és valóban az önkormányzatnál dolgozik, akkor súlyos fegyelmi büntetés vár rá, amiben benne foglaltatik az elbocsátás is – közölte a főjegyző.
Jogos a polgárok felháborodása. Többen megjegyezték, hogy közpénzen szórakoznak a hivatalban. Érthető, ha a városházának égetően fontos, hogy eredményesen záruljon a rendőrségi vizsgálat.
– A híváslistát a napokban ellenőrzik munkatársaink – nyilatkozta lapunknak Vakulya Ottó alezredes, Baja rendőrkapitánya. Vizsgálják az internetes betörés lehetőségét is, de az elsődleges megállapítás szerint nem történt külső behatolás. Grünfelder Zoltán őrnagy a vizsgálati alosztály vezetője elmondta: szakértői véleményre várnak, mert más a bűncselekmény minősítése, ha bentről követték el (hűtlen kezelés), vagy ha kívülről behatoltak a hivatal számítógépes rendszerébe (számítógépes csalás, lopás). Kérdésünkre kifejtette, a hat másodpercenkénti ismétlődés nem feltétlenül utal hackerre, hiszen azt lehetővé teszi a hívásismétléses tárcsázás is.
A rendőrség nem árult el többet, de megtudtuk, hogy leginkább egy hivatalban dolgozó alkalmazott lehet a tettes.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.