Terror elleni harcra hív Washington

Amikor a bővítés kérdésköre merül fel a NATO közelgő csúcsértekezlete előtt, a szövetség tisztségviselői nem győzik hangoztatni, hogy az eredeti tervekkel szemben nem ez, hanem az új kihívásokra adandó válaszok élveznek majd prioritást. Az ok természetesen szeptember 11., mely figyelmeztetett arra, hogy a szervezet jelenlegi formájában csak korlátozottan képes felvenni a harcot a terrorizmussal.

2002. 11. 15. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Amerika elleni terrortámadásig úgy tűnt, a NATO és partnerei a bővítésre koncentrálhatnak, ám azt követően egyértelművé vált, hogy Washington a terrorizmus elleni harc, az ezzel kapcsolatos koalícióépítés és képességek témakörét akarja majd a szövetség elé tárni. Az Egyesült Államok – ahol a gondolkozásmód forradalmi változása következett be szeptember 11. hatására – azóta jelentős erőfeszítéseket tesz, hogy bizonyítsa legfontosabb szövetségesei számára érdekközösségüket. A szlogen, miszerint az al-Kaida akciója nem az Egyesült Államok, hanem az egész civilizált világ ellen irányult, vagy éppen annak bizonygatása, hogy hasonló támadások készülnek nyugat-európai nagyvárosok ellen is, mind ezt a célt szolgálják – arról nem is beszélve, hogy a koalícióban végrehajtott műveletek gyakorlati értelemben növelhetik azok legitimitását.
Az európaiak irányában táplált amerikai érvek ráadásul alátámasztásra lelnek abban a tényben, hogy szeptember 11-ét követően – legalábbis amerikai értelmezés szerint – végérvényesen véget ért a hidegháború, hiszen Oroszország immár visszavonhatatlanul betagozódott a terrorizmus elleni koalícióba. Márpedig ezzel megszűnt annak a fenyegetésnek a maradéka is, amelyért 1949-ben létrehozták a NATO-t. Ennek kimondása és igazolása roppant jelentőséggel bír, hiszen ezzel lehet rávilágítani az európai szövetségesek máig többnyire területvédelemre koncentráló haderőstruktúráinak elavultságára. Csak ebből a felismerésből következhet a szintén a tengerentúlról szorgalmazott haderő-specializáció, a mobilitás fokozása, mely hosszú távon, szövetségszinten egy nemzetközi expedíciós erőt eredményezne. Amennyiben Washington érvei maradéktalanul érvényre jutnak Prágában, majd az azt követő években valósággá is válnak, a NATO egy területileg meghatározható védelmi szervezetből globális rendfenntartó szervezetté válhatna.
A feltételes mód azonban már csak azért is indokolt – és ezt igazolják a Közel-Kelet és Irak kapcsán egyre markánsabban felszínre kerülő transzatlanti viták is – mert Európában visszafogottan figyelik a tengerentúli erőfeszítéseket. Láthatólag visszakoznak attól, hogy védelmi jellegű szövetségüket bármilyen módon alárendeljék annak, amit több európai fővárosban a globális amerikai érdekérvényesítés offenzív, arrogáns és sokszor igazságtalan politikájának tartanak – igaz, csak nem hivatalosan. A javarészt erkölcsi – és az Amerika-ellenes közvéleménynek engedő – aggályok mögött azonban távlatokban más, stratégiai célok állnak. Noha gyakorlatban kevés jelét tapasztalhatjuk az önálló európai védelmi identitásnak, tényként kezelhető, hogy hosszú távon Brüsszelben – és az unió két legfontosabb fővárosában, Párizsban és Berlinben – gondolkodnak ilyesmiben. Távolról sem csak gazdasági versenycélokat szolgál az Egyesült Államoktól független európai hadiipar – óriási pénzáldozatokat követelő – kialakítása.
Furcsa paradoxon ugyanakkor, hogy a két ellentétes irányúnak tűnő érvelés végső soron hasonló védelmi struktúrákat eredményezhet Európában. Akár Washington követeléseinek, akár saját önálló hatalmi ambícióinak enged Európa, elkerülhetetlen az európai haderők radikális átalakítása. A világ és benne a technológiák ugyanis óriásit változtak a Szovjetunió felbomlásától, a hidegháború véget értétől függetlenül. Rendelkezésre állnak azok az eszközök és módszerek, melyekkel globális műveleteket épp olyan hatékonysággal lehet végrehajtani, mint – szükséghelyzetben – mobil védelmi harcot. Megfelelően rugalmas hozzáállás esetén Prágában ennek felvállalásával az európai NATO-szövetségesek képesek megfelelni az amerikai elképzeléseknek, miközben távlatokban önálló képességeiket alapozzák meg.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.