Törölni kell a húsipar kettős árrendszerét

Az ősz elején adott állami segítség ellenére nem javult sem a hazai sertéságazat, sem a feldolgozóipar helyzete. A piaci szereplők szerint meg kell szüntetni a kettős árrendszert, és szigorúbban kell ellenőrizni a hazai vágóhidakat.

2002. 11. 21. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kettős árrendszer alakult ki a hazai vágóállat- és sertéshúspiacon, miközben csökkentek a felvásárlási és a húsárak is, ráadásul sok a sertés is. Annak ellenére, hogy megszülettek a különböző piacszabályozó rendelkezések, nem oldódott meg az ágazat problémája – nyilatkozta lapunknak Fazekas József, a kisfeldolgozókat tömörítő Húscéh elnöke.
Szerinte az okok között megtalálható az is, hogy nem csak azok a vágóüzemek vágnak, amelyek minősítik a sertést, ezért nem csak a minősített sertéshús kerül forgalomba. Külön problémát okoz a feldolgozóknak, hogy miközben egy-két százalékos árbevétel-arányos nyereség mellett eleget tesznek az uniós előírásoknak, ilyen jövedelmezőségi viszonyok között már nem marad forrásuk a kapacitás és a műszaki színvonal emelésére.
Szakemberek szerint a kettős árrendszert is meg kell szüntetni, mert tarthatatlan, hogy az exportőrök kilónként 150 forintos támogatást kapnak, miközben a belföldre értékesítőknek nem jár ugyanez a dotáció .
Nincsenek jobb helyzetben a sertéstenyésztők sem. Tavasszal a választási kampányban a szocialisták kormányra kerülésük esetén 320–330 forintos felvásárlási árakat ígértek, ezzel szemben élősúlyban számolva jellemezően 220–230 forintos kilogrammonkénti áron tudnak túladni hízóikon a termelők, holott a sertéshús előállításának önköltsége háromszáz forint körül mozog. Hőgyes Ferenc, a Hangya Sertésértékesítő Szakági Szövetség elnöke, aki a Békés megyei Kőrösújfaluban egy százhúsz kocás sertéstelep tulajdonosa, azt tapasztalja, még ilyen alacsony áron sem veszik át a hízókat. Ebből arra következtet, hogy várhatóan tovább csökken az ár. A négy hete tartó piaci válság okát abban látja, hogy a feldolgozók most hozták be a negyedik negyedévben esedékes importjukat. A hűtőkamrákat feltöltötték olcsó nyesedékkel, amelynek egy része olyan minőségű, hogy kérdéses, egyáltalán alkalmas-e emberi fogyasztásra. A KSH első nyolc hónapi adatai alapján a sertéshús ára a kiskereskedelemben tizennyolc százalékkal csökkent, ami mérsékli a felvásárlási árat is.
A Gyula Húskombinát Rt. a legjobb minőségű, nagyüzemi sertést – élősúlyra számítva – 295 forintos alapáron veszi át, erre vagy a kompenzációs felár, vagy az áfa jön még rá – tájékoztatta lapunkat Zahorán Miklós felvásárlási főosztályvezető. A kistermelőkkel 230 forintos alapáron szerződnek. A legújabb piaci válságot Zahorán Miklós azzal magyarázza, hogy Brazília és az Amerikai Egyesült Államok olcsó sertéssel árasztja el a világpiacot. Szűkebb környezetünkben ugyanezt teszik a dánok, a lengyelek, a csehek és a hollandok. Komoly felvevőpiacnak számít Oroszország, ahonnan a brazilok áraikkal kiszorították a dánokat, és az a mennyiség, amelyet ott helyeztek volna el, most az európai piacon jelenik meg.
***
Magyar–német agrártárgyalások. Az agrár-érdekképviseletek szerepének fontosságát hangsúlyozta tegnapi budapesti tárgyalásán Németh Imre földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter, valamint Gerd Sonnleitner, a Német Parasztszövetség elnöke, aki egyben a parasztszövetségek és a szövetkezeti egyesületek európai csúcsszervezetének, a COPA–COGECA főtitkára. A Német Parasztszövetség elnöke küldöttség élén kétnapos hivatalos látogatáson tartózkodik Magyarországon. A delegáció a Magyarország EU-csatlakozásáról folytatott tárgyalások végső szakaszáról, valamint a magyar agrár- és élelmiszer-gazdaság helyzetéről tájékozódik. (MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.