idezojelek

Nehéz feladatok várnak Trumpra, a Nobel-békedíj várományosára

AZ ELMÚLT HÉT ESEMÉNYEI – Ukrajna működéséhez a fegyvereken kívül havi hárommilliárd euró segély szükséges.

Nógrádi György avatarja
Nógrádi György
Cikk kép: undefined
Fotó: ANDREW CABALLERO-REYNOLDS

Növekszik a feszültség az amerikai–orosz kapcsolatokban, noha az elmúlt napokban sor került a hatodik telefonbeszélgetésre a két államfő között, ami sikertelen volt.

Trump békét akar. Ezt az indiai–pakisztáni konfliktusban hamar elérte. Ugyanez a célja a Közel-Keleten is. Ott bonyolultabb a helyzet. A világ döntően Gázáról beszél, ahol az USA gyors megállapodásban bízik. Az izraeli kormányfő washingtoni útján, ahol két ízben is tárgyalt Donald Trumppal, a megállapodás alapjai­ban egyetértettek. Gyors fogolycsere, a Ha­mász szabadon engedi a még élő zsidó túszokat és átadja a halottakat, Izrael szabadon bocsát palesztin foglyokat és kezdetét veszi a hatvannapos tűzszünet. A „hogyan tovább?”-ról már eltérnek az elképzelések. Katar, amely az egyik közvetítő Izrael és a Hamász között, már elküldte képviselőjét Washingtonba, hogy előkészítse a tárgyalásokat.

Ez a folyamat az orosz–ukrán fronton sokkal nehezebben halad előre. A két elnök, az amerikai és az orosz telefonbeszélgetésén az álláspontok nem közeledtek. A sikeres isztambuli tárgyalások után sor került és most is folyamatában van a hadifoglyok és a halottak kölcsönös cseréje. De ezek a kérdések minden fontosságuk ellenére is csak periférikusak.

A fő kérdések orosz megítélés szerint az eljövendő határok ügye, ahol az oroszok ragaszkodnak a Krím félszigethez és a négy kelet-­ukrajnai megyéhez, ahhoz, hogy Ukrajna nem lehet a NATO tagja és nem lehet atomfegyvere. Az ország csak semleges külpolitikát folytathat a jövőben. Jelenleg a legismertebb európai semleges államok közül kettő, Svédország és Finnország belépett a NATO-ba és továbbra is semleges maradt Ausztria, Svájc, Málta és Ciprus.

Oroszország ragaszkodik ahhoz is, hogy az ukrán politikai életből távolítsák el a szélsőségesen jobboldali erőket. Érdekes, hogy sohasem Moszkvára hivatkozva, de Varsó is elégedetlen részint a Nyugat Ukrajna-politikájával, ahol Lengyelországot számos fontos megbeszélésről kirekesztik, miközben a lengyel keleti határokon keresztül történik az ukrán utánpótlás döntő része, részint mivel a lengyel megítélés szerint Ukrajna nem hajlandó saját, a második világháborúban elkövetett orosz-, lengyel- és zsidóellenes tömeggyilkosságaival szembenézni.

Az ukrán megítélés köszönőviszonyban sincs az orosszal. Ahol csak lehetséges, fellépnek Moszkvával szemben. Újabb és újabb szankciós csomagokat követelnek, Észak-Afrikában katonailag, Azerbajdzsán esetében diplomáciailag hátráltatják az orosz célokat.

VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Követelik az azonnali európai uniós tagságot, miközben semmilyen feltételnek nem felelnek meg. Ebben Nyugat-Európa szinte minden vezetője támogatja Kijevet. Követelik a NATO-tagságot is, miközben tisztában vannak vele, hogy az egy harmadik világháborús helyzetet teremtene.

Minden területet visszaigényelnek, amely 1991-ben, Ukrajna függetlenné válásakor az ország része volt. Óriási, több száz milliárd eurós jóvátételhez ragaszkodnak Moszkvától. Nemzetközi bíróság felállítását követelik és azt, hogy a bíróság ítélje el az orosz jogsértéseket. A saját törvénytelenségeikről, csak az elmúlt napokban egy erőszakos sorozás során meggyilkolt ukrán–magyar kettős állampolgár ügyéről még csak tárgyalni sem hajlandóak.

Követelik most már a Nyugaton lévő teljes, befagyasztott orosz vagyon átadását háborús jóvátételként Kijevnek. Az ukrán lakosság a saját felméréseik szerint is egyre kevésbé hisz a sikeres jövőben. Az ukrán vezetés ezzel nem foglalkozik, és naponta teszi közzé a valóságtól elrugaszkodott győzelmi jelentéseit.

Trump a gyors békéről nem tudta Putyint meggyőzni. Az orosz elnök ragaszkodott ahhoz, hogy a háború kiváltó okait kell megszüntetni. Kiemelte a Nyugat felelősségét is.

Csak az elmúlt napokban a britek és a franciák kijelentették, hogy a fegyverszünet után saját csapatokat akarnak a térségben állomásoztatni. Ez Moszkva számára elfogadhatatlan.

Mivel nem született előrelépés a megbeszélések folyamán, Trump újra engedélyezte Ukrajna további fegyveres támogatását. Zelenszkij, kihasználva a számára kedvező alkalmat, beszélt az amerikai elnökkel. Azonnal száznégy Patriot rendszer átadását kérte. Ukrajna működéséhez a fegyvereken kívül havi hárommilliárd euró segély szükséges. Az ukrán államfő egy Marshall-segély beindítását kéri.

Az amerikai–orosz második külügyminiszteri találkozó nem vitte közelebb a két fél álláspontját. Trump továbbra is törekszik arra, hogy Nobel-békedíjat kapjon, miközben az ukrán parlament egyik vezetője, aki ukrán részről javasolta, visszavonta a jelölését azzal az indokkal, hogy nem reagált gyorsan és megfelelően arra, hogy az orosz csapatok csapásokat intéztek Kijev ellen.

Ukrajna újabb kormányátalakításra készül. Már közölték az ország washingtoni nagykövetével, hogy leváltják, és valamelyik eltávolítandó kormánytagot ültetik a helyére. A háborút csak egy sikeres amerikai–orosz megállapodás képes lezárni. Ebben Európa szerepe periférikus lesz.

Ukrajna most kihasználja, hogy a Nyugat egységesen felsorakozott mögötte. Korlátlanul kap pénzt és fegyvert. 

Ez a háború folytatásához szükséges és elégséges, a győzelemhez kevés. A legújabb felmérések szerint már hetvenhárom háború folyik a világban. A legtöbb anyagi áldozattal az orosz–ukrán konfliktus jár.

A szerző biztonságpolitikai szakértő

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right
Szőcs László avatarja
Szőcs László

Boldog lesz-e így Kollár Kinga?

Sitkei Levente avatarja
Sitkei Levente

Ukrajna virtuális háborúja

Bayer Zsolt avatarja
Bayer Zsolt

Hogyan írjunk újságot ma?

Deák Dániel avatarja
Deák Dániel

Magyar Péter varázstalanítja magát

A szerző további cikkei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.