Túlélőkés

Halász Miklós
2002. 11. 25. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Története során mindig az ország első három sebészeti üzeme közé tartozott a szegedi orvosegyetem klinikája, újításaival, eljárásaival olykor a nagyvilág figyelmét is magára vonta. Kelet-Európában itt alkalmazták először 1954-ben a művesekezelést, majd 1962-ben elvégezték az első veseátültetést, most pedig az inzulintermelő sejtek átültetésére készülnek. A rákgyógyászatban dr. Balogh Ádám igazgató-professzor vezetésével három olyan új eljárást honosítottak meg, amely forradalmasította a vastag- és végbél műtéti módszerét, jelentősen növelve a túlélés esélyeit.
Nem törte ketté Balogh Ádám orvosi karrierjét, amikor 1993-ban Budapestről elment Szegedre, és átvette a sebészeti klinika irányítását. A Tisza-partján eddig eltöltött évekre úgy emlékszik vissza a hatvanhárom esztendős professzor, mint a nyugodt kísérletezés időszakára és a tevékeny alkotópálya megkoronázására. Büszke rá, hogy a négy évtizedes munkaviszonya alatt egyetlen napig sem volt táppénzen.
– Nem értem volna el eredményeket, ha sebész édesapámtól nem tanulom meg a kitartást, az értékrend tiszteletét, az erkölcsi tartást, s a családom, a feleségem nem gondoskodik rólam olyan odaadóan. A kemény lelki tartás hozzátartozik a terápiához, hiszen a kétségbeesett, és a ráktól még mindig halálra rémült betegek az orvostól várják a megváltást.
Amikor 1964-ben az első daganatos műtétet elvégezte, közel sem volt annyira kiterjedt ez a betegség, mint napjainkban, de a rákpánik nagyobb lehetett, mint most.
– A hatvanas években az operáció bonyolultabbnak tűnt, mint korunkban – emlékszik vissza Balogh Ádám. – Azért kellett radikálisan műteni, mert a sugárkezelés fejlettségi foka és a gyógyszeres daganatterápia messze elmaradt a mai színvonaltól. Gyökeresen kiirtottuk a szervezetből a daganatsejteket, mert a többi kezelési forma nem nyújtott garanciát arra, hogy hatásosan kiegészítheti az operációt.
Balogh Ádám első műtöttje a sebészeti beavatkozás után három évre elhunyt az áttétek következtében. Akkor ez nem számított kudarcnak. Visszatekintve az esetre, a professzor biztosra veszi, hogy ugyanaz a beteg nyolcvanszázalékos eséllyel túlélné a szörnyű kórt. Optimizmusának okát ekképp magyarázza:
– A gyakorlatban is átéltem az onkológia és a daganatsebészet négy évtizedes változásait. Dolgoztam az Országos Onkológiai Intézet sebészeti osztályán is, Besznyák István vezetése mellett, akit mesteremnek tekintek. Tagja voltam annak a munkacsoportnak, amely az országban először és a legnagyobb számban végezte el az emlőmegtartó operációt. Tapasztalataim alapján állíthatom, az emlőrák gyógyításában érte el a sebészet az onkológiával karöltve a leglátványosabb sikereket az elmúlt évtizedek alatt. Az emlőrákos nők hatvan-hetven százalékánál nem kell eltávolítani az egész szervet, mert ugrásszerűen fejlődött a sebészetet kiegészítő sugár- és kemoterápia.
Amíg a nőknél az emlőrák jelent nagy veszélyt, addig a férfiaknál az egyre nagyobb félelmet kelt a vastag- és végbéldaganat. Ráadásul ezek a daganatok kevésbé érzékenyek a sugárkezelésre, s a kemoterápia hatása is gyenge. Itt a sebészi késnek nagyobb a szerepe. Az elmúlt évtizedekben az emlődaganatok kezelésében a sebészet egyre inkább csökkentette agresszivitását és a csonkolás mértékét. Három új eljárást vezettek be a Tisza-parti klinikán, és ezért is mondja Balogh professzor, hogy ma már azokat a vastagbéldaganatokat is sikeresen műtik, amelyek átterjedtek a környező szervekre. Ebben az esetben kiterjesztik az operációt és az előrehaladott rákot a szomszédos szervek együttes kimetszésével távolítják el. Ennek az úgynevezett többszervi rezekciónak az egyik hazai bevezetőjeként a szakma Balogh professzort tiszteli.
– A daganatot eltávolítva nemcsak az életminőséget javítottuk és a szövődményeket – az elzáródást, átfúródást – védtük ki, hanem számos esetben növeltük a túlélés esélyeit is. A másik korszakalkotó műtét az úgynevezett csaknem teljes vastagbéleltávolítás, amikor az orvos nem kényszerül arra, hogy mesterséges bélkivezetést végezzen. Csak Szegeden az elmúlt évtizedben több mint száz betegnél alkalmaztunk hasonló megoldást. A harmadik módszer – egy kiváló angol sebész, Heald metódusát honosítottuk meg –, amelynek szintén az első hazai leírója vagyok, az, hogy nemcsak magát a rákos végbelet, hanem a környezetében lévő medencei zsírszövetet is eltávolítjuk. Ezáltal a betegség kiújulását – statisztikailag bizonyítottan – tíz százalékkal tudtuk csökkenteni. Hogy idáig eljuthattunk, abban az is közrejátszott, hgy sok segítséget kaptunk a gasztroenterológusoktól és a diagnosztikát végző röntgenesektől, onkológusoktól. Az együttműködés azért is különösen fontos, mert ez a ráktípus – a vastagbél többi daganatától eltérően – jobb eredménnyel gyógyítható besugárzással.
Balogh Ádám őszinte orvos. Nemcsak a pácienseinek mondja meg, mire számítsanak, a közvélemény előtt sem titkolja el, hogy sajnos a sebészet eredményei nem minden területen ilyen látványosak. A kutatókhoz hasonlóan a sebész is állandóan keresi az új utakat és a terápiás lehetőségeket. Balogh Ádám az állóképes operálók közé tartozik: a hét első felében napi nyolc–tizenkét órát is eltölt a műtőben, de amikor nem veszi kezébe a szikét, állandó kapcsolatot tart a hazai és külföldi tudományos intézetekkel. Igyekszik naprakész lenni a legújabb felfedezésekben, és nem dől be a szenzációt kereső hangzatos ígéreteknek, mert a tudomány területén is kialakultak a divatok. Ennek tükrében állítja:
– Valószínű, hogy a rák gyógyításában még hosszú ideig nem válik feleslegessé a sebészet, de meggyőződésem, hogy a végleges megoldást nem a csonkításokat, testi deformációkat is előidéző eljárás jelenti. Egyre több daganatot ismerünk, amelyek kialakulásában genetikai tényezők játszanak közre. Az „áttörés” időpontját nem tudom megjósolni. Jelenleg a biztos gyógyulást az jelenti, ha a daganatot idejében kivesszük. Erre akkor nyílik a legjobb lehetőség, ha a korai növekedési szakaszában felismerjük. Tehát a fejlődés másik eleme a szűrővizsgálatok elterjesztése és a rákos sejtek időben történő diagnosztizálása. A mammográfia révén a rákban lévő apró szemcsék kimutathatók. Így az emlőrák már akkor felfedezhető, amikor kicsiny mérete miatt még nem is tapintható, de már százszázalékosan gyógyítható. Remélhetőleg megélem a kis behatoláson végzett műtéti eljárás, az úgynevezett minimál invazív technika megvalósulását, ami kevéssé terheli a beteget. Ez tűnik a legközelebbi célnak a daganatsebészetben.
Balogh Ádám nemrég kapta meg a Magyar Sebész Társaság legrangosabb kitüntetését, a Balassa-emlékérmet. Az elmúlt száz évben ő a nyolcvanadik orvos, akinek odaítélték. Számos külföldi sebésztársaság tiszteletbeli tagja lett. Úgy érzi, azokat a célokat elérte, amelyeket maga elé tűzött. Csupán egy kívánsága nem teljesült eddig.
– Orvos fiam kitűnő daganatsebész, tizenkét éve Németországban dolgozik. Azt szeretném, ha hazajönne, és itthon gyógyítana.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.