Utolsó esély az ENSZ-től Iraknak

Egyhangúlag elfogadta az ENSZ Biztonsági Tanácsa tegnap az Irak lefegyverzéséről beterjesztett határozati javaslatot, amely az 1441-es számot kapta. Még a testület egyetlen arab tagja, Szíria is igennel szavazott, holott korábban a voksolás elhalasztását indítványozta. George W. Bush amerikai elnök a szavazást követően arra figyelmeztette Bagdadot, hogy „a legkomolyabb következményekkel” kell szembenéznie, ha nem tesz eleget az ENSZ-határozatnak.

Hírösszefoglaló
2002. 11. 08. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mint mondta: Szaddám Huszeinnek haladéktalanul le kell szerelnie az iraki tömegpusztító fegyvereket, anélkül, hogy megkísérelne tárgyalásokba bocsátkozni arról, milyen feltételek mellett térhetnek vissza a fegyverzetellenőrök a közel-keleti országba.
Általában világszerte üdvözölték a BT döntését, az arab államok pedig – az Arab Liga nyilatkozata szerint – tiszteletben tartják a határozatot. A határozat értelmében a bagdadi vezetésnek hét nappal a tervezet elfogadása után jeleznie kell, hogy elfogadja az abban foglaltakat és a továbbiakban együttműködik a fegyverzetellenőrökkel. Az ENSZ által delegált szakembereknek 45 nap múltán meg kell kezdeniük a munkát. Az ellenőrök minden korlátozás nélkül bejuthatnak az általuk kijelölt bármely területre, ha pedig munkájukban korlátozzák őket, akkor azt jelenteniük kell a BT-nek. A Nemzetközi Atomenergia Ügynökség tegnap bejelentette, hogy november 18. körül húsz szakértőből álló csoport indul Bagdadba. A határozat leszögezi azt is: Iraknak harminc napja van arra, hogy teljes és részletes leírást adjon vegyi, biológiai, nukleáris, valamint a ballisztikus rakétákkal kapcsolatos programjáról. A dokumentum szerint Bagdad kap egy utolsó esélyt arra, hogy teljesítse a leszerelés ügyében vállalt kötelezettségeit.

Félelem a Scudoktól. A CIA szakértői szerint Irak még mindig birtokában van legalább két tucat SS–20-as Scud típusú rakétának, amelyeket egy amerikai támadás esetén mind Izrael, mind pedig a közeli amerikai támaszpontok ellen bevethet. Amint a CNN hírtelevízióban egy katonai szakértő közölte, a Pentagonnak nincsenek biztos információi a rakéták állapotáról. A fegyverek több mint tízévesek és kérdéses, hogy az iraki rakétatechnikusok mennyire „gondozták” őket az 1991-es Öböl-háború óta. A Pentagon megígérte, hogy a háború kezdete előtt specialistái felderítik a Scudokat, és megsemmisítik őket. Ilyen tervek azonban már 1991-ben is voltak. Ekkor a Bravo 2-0 kódjelű brit SAS-alakulat volt megbízva ezzel a feladattal, ám az alakulatot felfedezték és elfogták. Német források szerint izraeli felderítők saját akcióban is megpróbálják kideríteni a rakéták állásait. (G. S.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.