Washington nem kér magyar katonát

Bush elnök nem kérte levelében Magyarországtól harcoló alakulatok küldését – hangsúlyozta Juhász Ferenc honvédelmi miniszter a tegnapi négypárti egyeztetést követően. A megbeszélésen a honvédelmi és a külügyminiszter tájékoztatta a pártok képviselőit a NATO-csúcstalálkozóról és a tárgyalások eredményeiről.

MTI
2002. 11. 27. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kormányzati hatáskörbe tartozó honvédelmi döntésekről a jövőben előzetes tájékoztatást kapnak az illetékes parlamenti bizottságok, de az Országgyűlés honvédelmi bizottsága mindenképpen – közölte Kovács László külügyminiszter a megbeszélés után. A Fidesz és az MDF is pozitívan értékelte az egyeztetés összehívásának tényét. Áder János és Herényi Károly hangsúlyozta azonban, hogy jobb lett volna, ha a konzultációra a prágai NATO-csúcs előtt került volna sor.
Kovács újságírói kérdésre elmondta: hazánk felajánlásairól nem elhamarkodott, gyors döntés született, hanem azt egyeztetések előzték meg. (Mint ismeretes, a honvédelmi miniszter által kezdeményezett négypárti megbeszélésen a Fidesz azért nem jelent meg, mert sem tájékoztató anyagokat, sem más dokumentumot nem bocsátott rendelkezésére a honvédelmi tárca.) A szocialisták elnöke hangsúlyozta: a konkrét hozzájárulásokat nem a NATO-csúcson tették meg, hanem a szövetség titkárának címzett levélben. – Felajánlásainkat azokhoz a célkitűzésekhez, biztonsági kihívásokhoz igazítottuk, amelyek az elkövetkező időszakban a magyar honvédség előtt feladatként jelennek meg – vette át a szót Juhász Ferenc. – Részt kell tudnunk venni a nemzetközi béketeremtésben. A védelmi felülvizsgálat eredményeképpen ezeket a képességeket kell igazolni, illetve a szükséges forrásokat megteremteni. Kovács elmondta, az egyeztetésen minden párt kifejezte készségét, hogy a ratifikálási eljárás során támogatni fogja az új tagok felvételét a NATO-ba.
Áder János az egyeztetést követően elmondta: amennyiben a 2000-ben megkezdett haderőreformot következetesen végigviszi a kormány, nem kell számítani politikai csatározásokra.
***
Közös légvédelem? Vladimír Spidla nem ellenezné, ha a cseh–szlovák közös légvédelem tervébe Lengyelország és Magyarország is bekapcsolódna. A Szlovákiával való együttműködést fejlesztenünk kell. Amennyiben lehetőség nyílik ezt az együttműködést még Lengyelországra és Magyarországra is kiterjeszteni, én nem fogom ellenezni, bár meggyőződésem, hogy a legnagyobb lehetőségek a cseh–szlovák együttműködésben vannak – mondta Spidla. (MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.