A Nagy Testvér testvérei

Dévényi István
2002. 12. 28. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Jó hír a rajongóknak, rossz a berzenkedőknek: igazából csak most indul be a magyarországi valóságshow-ipar. S ez korántsem a Való világ vagy a Big Brother készítőinek hirdetéscsalogató optimizmusa, mert a külhoni példák azt mutatják, hogy a kukkolósdi második epizódja rendre népszerűbbnek bizonyul elődjénél; az Amerikai Egyesült Államokban például a harmadik „egyetlen valóság” vált a legnézettebbé.
A műsor azonban nem létezhet szereplők nélkül.
A Big Brother kettőbe december ötödikéig lehetett jelentkezni. A műsor készítőinek egy pillanatig sem kellett aggódniuk, hogy új üdvöskék nélkül maradnak, mivel már az előzmények nélküli első felvonásba is hétezren próbáltak bekerülni.
– Nem tudom pontosan megmondani, hány játékosjelöltünk van, mivel még tart az adatok földolgozása, ám az már bizonyos, hogy a jelentkezések száma többszöröse az első résznél regisztráltnak – mondta Rényi Ádám, a Nagy Testvért készítő cég munkatársa. – A szempontok nem változtak, mint ahogyan az sem, hogy a tizenkét játékos kiválasztásában pszichiáter és pszichológus is részt vesz. A pszichikai alkalmasság ugyanis sokat nyom a latban, hiszen amellett, hogy érdekes embereket keresünk, vizsgáljuk azt is, mennyire toleránsak a jelöltek, mennyire képesek beilleszkedni egy közösségbe, s hosszú távon elviselni társaikat.
Rényi Ádám elmondta azt is, hogy különböző karaktereket keresnek – ez szintén megegyezik az első epizód kiválasztási technikájával –, ám nem szeretnék, ha az új társaság túlságosan hasonlítana az első csapatra. A produkció holland licenctulajdonosa ugyan ad támpontokat arra nézve, hogy egy sikeres Big Brotherhez nagyjából miféle figurákra van szükség, ám a különböző országok, egyedi sajátosságaikat figyelembe véve, meglehetős szabadságot élveznek a válogatáskor.
A huszonnégy órás megfigyelésre vágyókat egyébként már a kipostázott jelentkezési lapokon szereplő kérdésekre adott válaszaik alapján megrostálták; kizáró ok volt például az olyan betegség, amely állandó orvosi felügyeletet tesz szükségessé, de a már említett toleranciahiány miatt is utasítottak el jelentkezést.
A műsor sugárzásának kezdetén rendre az a vád érte a Big Brother-stábot, hogy – a külföldön futott valóságshow-k nézettségi mutatóinak hatására – túlzottan előtérbe helyezte, sőt erőltette a szexualitást. Gondoljunk csak az Országos Rádió- és Televíziótestület (ORTT) által is fölrótt, főműsoridőben sugárzott intim együttlétekre! Rényi Ádám szerint azonban csak néhány szereplőben keresik az átlagosnál fűtöttebb erotikát, mivel a szex mint műsorszám nem elsődleges cél.
A készítők elégedettek a Big Brother első gárdájával. Rényi Ádám kifejtette, hogy a fiatalok hozták a tőlük várt formát – vagyis már elsőre sikerült megtalálniuk a megfelelő szereplőket.
A Való világnál a múlt héten fejeződött be a válogatás. A produkcióba hatezren jelentkeztek – ez épp a duplája az első kiválasztásra jelentkezők számának –, a műsor készítői négyezret néztek meg közülük.
– Nagyon fontos az első benyomás. Csak azokkal foglalkoztunk elmélyültebben, akiket már első látásra rokonszenvesnek találtunk, de számított a jófejfaktor, és felmértük a jelentkezők általános műveltségét is – avatott be a casting rejtelmeibe Árpa Attila producer. Elmondta, hogy épp a spontán műveltségi teszt okozta számukra a legtöbb meglepetést, ugyanis háromszáz jelölt közül mindössze egyetlen fiatalember tudta megmondani, mit jelent a pacifista szó, a perpetuum mobile értelmezésével pedig ennél is rosszabb arányban birkóztak meg a sztárjelöltek.
– Tragikomikus volt, amikor egy önmagát örökmozgóként jellemző srác széttárt karokkal vallotta be, hogy még soha nem hallotta ezt a kifejezést.
Árpa Attila nem tartja jó módszernek a kérdőívek alkalmazását, véleménye szerint ugyanis a „miért jelentkeztél?” kérdésre a játékosok hetvenöt százaléka azt válaszolja, hogy a kihívás miatt, ám ez korántsem jelenti azt, hogy a jelöltek háromnegyede felszínes.
A Big Brothert szakmai szemmel figyelő pszichiáter természetesen árnyaltabban látja a helyzetet.
– Ma már elmondhatjuk, hogy a műsorkészítők remek munkát végeztek. A szelektálás sikerrel ültette el a konfliktus magvát, amelynek kibontakozásához kiváló táptalajt nyújtott a bezártság – véli dr. Gál Zsigmond Zoltán pszichiáter főorvos, igazságügyi elmeszakértő. – A műsor „hétköznapi hősei” egytől egyig alacsony intellektusú személyek voltak. Az entellektüelek vég nélküli moralizálásából fél óra is elég lett volna, a mérsékeltebb intellektusú személyiségek viszont a gondolataik helyett tetteikkel hívták fel magukra a figyelmet. Szimbolikus aktusok, metaforikus üzenetek helyett valódi pofonokat és közösüléseket leshetett meg a néző. Összességében kijelenthetjük: a műsorban részt vett szereplők kisebb-nagyobb mértékű személyiségzavarral küzdenek, gondolataikat pótcselekvéssel fedik el, és rendkívül fontos tulajdonságuk az exhibicionizmus.
Hogy a játékosok egyik legfőbb tulajdonsága az exhibicionizmus, naponta legalább hárommillió televíziónéző tapasztalhatta, ám azt már lényegesen kevesebben tudják, hogy Magyarországon a Való világot s a Big Brothert megelőzően már sugároztak valóságshow-t. A Viasat 3 televízió által készített Bár című műsor tavaly ért véget. Ám a Bár játékosai nemigen tudtak mit kezdeni hirtelen jött népszerűségükkel, a legtöbbjük néhány önfeledt hét múltán visszatért az ismeretlenségbe.
– Érdemes belegondolni, milyen hatalmas törést jelenthet, ha elhitetik valakivel, hogy sztár, és mindenképpen a fővárosban kell érvényesülnie, aztán egy hónap múlva visszasunnyog vidéki szülővárosába, mert Budapesten a kutya sem foglalkozott vele. A sztárságából pedig annyi marad, hogy jó esetben nem kell sorban állnia a hentesnél. Olyan emberek hitegettek minket, akiknek esélyük sem volt rá, hogy változtassanak a sorsunkon. De mi hittünk nekik, mert naivak voltunk. Aztán vártuk, hogy mikor jön el a mi időnk, és egyszer csak azt vettük észre: hoppá, eltelt fél év, és az égvilágon semmi nem történt velünk – emlékezett Tiger, a Bár győztese.
Rényi Ádám és Árpa Attila viszont azt állítja, hogy náluk ilyesmi nem fordulhat elő.
– A főnyereményt csak egyetlen játékos viheti haza, de mi hálásak vagyunk a szereplőknek, és ezt ki is mutatjuk. Mindannyiuknak megpróbálunk segíteni, hogy megvalósíthassák álmaikat – fejtette ki Rényi Ádám. Ugyanakkor fölhívják a játékosok figyelmét arra is, hogy népszerűségük előbb vagy utóbb, de mindenképpen lecseng.
– Január elején egyenként megkeressük őket, hogy megbeszéljük, miként képzeljük el karrierjük további alakulását – árulta el Árpa Attila, nem titkolva, hogy a rajongóknak nem kell végső búcsút venniük a villalakóktól.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.