Alakok

Malonyai Péter
2002. 12. 28. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ne legyen a nevem Fritz Jenő, ha nem mondom el végre az őszintét! Azt mondják a doktorok itt a kórházban, hogy a végét járom, nincs már semmi veszítenivalóm. Nem mintha hinnék nekik, de tényleg lehet valami baj velem, hiszen itt állok kilencvennyolc évesen, és már nem ízlik a disznósajt savanyított erős paprikával. A nőkről sem álmodom. Sem így, sem úgy.
Hogy komolyra fordítsam a szót, tart már ott a világ, hogy mindenki megtudja az igazságot. Nekem meg nincs miért takargatnom a múltamat.
Annak idején, ki tudja, hány évtizede, én bizony a Csapajev elvtárs szárnysegédje voltam. Nagyon megbízott bennem az a kipróbált hadfi. Legyen elég annyi, hogy amikor a fehérek rajtunk ütöttek, és menekülnünk kellett, a kezembe nyomta legféltettebb kincsét, egy viharvert vulkánfíber koffert, és a lelkemre kötötte, hogy a világ minden vagyonáért ne váljak meg tőle, akármennyire fütyölnek is körülöttem a golyók. Én persze azonnal megkérdeztem, mi van a bőröndben, mire a fülemhez hajolt: „Párizs elfoglalásának a terve.”
Alighogy kiejtette a mondatot, máris futhattunk tovább, azok a szemét fehérek aknavetőkkel lőttek minket. Menekültünk árkon-bokron át, a gallyak leszaggatták a ruhánkat, a sár, a mocsok a nyakunkig csapott fel, már alkonyodott, amikor végre megpihenhettünk egy vízmosásnál. Csapajev elvtárs megdicsért, hogy megőriztem legféltettebb kincsét, aztán elővette Marxnak A tőkéjét, és tanulmányozni kezdte benne az ember ember általi kizsákmányolásáról szóló paszszusokat. Mint mindig, amikor aludni tért. Istenem, szeretett a forradalomról álmodni, s ugyebár, mit ér a forradalom vérben forgó szemek nélkül.
Máskor némán és áhítattal figyeltem őt, de most nem bírtam magammal, úgy éreztem, ha nem tudom meg, mit takar a terv a kofferban, szétvet az izgalom, fölrobbanok. Csendben a példaképemhez léptem, lekaptam sapkámat, megrángattam a kabátujját, összevágtam a bokámat, és könyörgőre fogtam a dolgot: „Csapajev elvtárs, kérek engedélyt kérni!” A tekintete lassan kitisztult, talán még azt is felfogta, ki vagyok, de végül a fene nagy embersége kerekedett fölül, mert kérdőn intett felém. Mély lélegzetet vettem és kiböktem: „Csapajev elvtárs, ha már végighurcoltam ezt a bőröndöt az egész országon, bízzon meg bennem annyira, hogy megmutatja, mi lesz, ha odaérünk a franciákhoz!” Ő megint gondosan körülnézett, aztán gallyakat tépett le, hogy álcázza, mire készül. Amikor biztos volt bene, hogy senki sem láthat bennünket, közelebb intett. „Na, jöjjön, fiam! Pillantson bele a tervbe!” Elővett egy kulcskarikát, kinyitotta a bőröndöt, amely legnagyobb meglepetésemre telis-tele volt krumplival. Már azt hittem, elrontottam valamit, rossz koffert cipeltem magammal tűzön-vízen át, de Csapajevnek a szeme sem rebbent. A kezébe vett néhány szem krumplit, és elkezdte lerakosgatni őket körbe-körbe a földre: „Na, nézd csak, fiam… Itt állnak a franciák…”
Kapcsolatunk ettől fogva roppant bizalmassá vált. Elég az hozzá, hogy később, sokkal később, amikor már azt a bizonyos Marxot is revizionista csirkefogónak titulálták, igencsak jó életem lett, főként az vált a javamra, hogy én láttam utoljára életben Csapajevet. Nem volt olyan iskola az Uráltól a Csendes-óceánig, amelynek pionírjai ne hívtak volna meg, hogy meséljek a hősről. Ha nem vagyok a tagja 7241 Csapajev őrsnek, akkor egynek sem. Ám valamiért soha senki sem kérdezte meg a dicsőségben, bőségben eltöltött esztendők alatt, hogy milyen is volt Csapajev élete utolsó pillanataiban.
De most már nincs mese, kikívánkozik belőlem az igazság, beszélnem kell.
Szóval, feküdtem a géppuska mögött, néha-néha belepillantottam a nézőkébe, amikor egyszer csak föltűnt a dombtetőn Csapajev elvtárs. Peckesen ült a lován, a nemes állat mintha tudta volna, hogy nem akárkit hordoz a hátán, a fejét fölvetette, s akár hiszik, akár nem, büszkén, optimistán nézett a jövőbe. De persze ez mind semmi a büszke katona acélos tekintetéhez képest. Minden porcikája önbizalmat sugárzott, a fegyverzetén megcsillant a hajnali napfény, úgy éreztem, nála nagyobb harcost még nem hordott a hátán a föld.
És akkor Genyikin nagyságos úr hangja hallatszott a mögöttem lévő erdőből: „Tűz!”
A parancs az parancs. Azonnal megrántottam az elsütőbillentyűt, s csakhamar se ló, se Csapajev. Hát így láttam én utoljára életben Csapajevet. Végre elmondhattam, kinn van.
Mert ugyebár, az őszinteség a legfontosabb. Meg is van a jutalma, lám, mintha újra kívánnám a disznósajtot. Persze hogy savanyított erős paprikával.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.