Egyhangúlag, 342 igen szavazattal támogatta tegnap a parlament az európai uniós csatlakozáshoz szükséges alkotmánymódosítás tervezetéhez benyújtott, a kormány által is támogatott, minősített többséget igénylő módosító javaslatokat. Az egyszerű többséget igénylő támogatott indítványokat 337 igen szavazattal, 1 tartózkodás mellett fogadták el a képviselők. Ezek voltak azok a javaslatok, amelyek a négypárti megállapodásnak megfelelően voltak hivatottak átdolgozni az alaptörvény-módosítás tervezetét.
A kormány által nem támogatott indítványok közül csak egyet fogadott el a T. Ház, amely időhiány miatt nem szerepelt a kabinet listáján. A Salamon László (Fidesz) nevével fémjelzett javaslat rendelkezik az EU-népszavazás április 12-i időpontjáról, és ezt emelte be a tervezetbe.
Nem a hétfői négypárti megállapodásnak megfelelően szavazott a parlament az európai uniós csatlakozáshoz szükséges alkotmánymódosítás egyes indítványairól – közölte Szájer József, a Fidesz képviselője. Három olyan pontja van az alkotmánymódosítás szövegének, amely nem kapcsolódik közvetlenül az uniós csatlakozáshoz, ezért ezeket a Fidesz nem támogatja – nyilatkozta a szavazások után Szájer József. A Fidesz külügyi kabinetjének vezetője emlékeztetett arra, hogy a hétfőn elfogadott négypárti megállapodás szövegében sem szerepelt ez a három paszszus, nevezetesen Magyarország más nemzetközi szervezetekhez való integrációja, a menekültek befogadásának kérdése és a miniszteri rendeletalkotás szabályozása. Szájer József hangsúlyozta: azt várják a kormánypártoktól, hogy a jövő keddi zárószavazásra olyan szöveget terjesszenek a parlament elé, amely megfelel a megállapodásban rögzítetteknek. A politikus kijelentette: a Fidesz támogatja az ország uniós csatlakozását, de nem fogadja el azt az árukapcsolást.
Vastagh Pál (MSZP) szerint nem sértették meg a négypárti megegyezést, mert a kifogásolt részek nem szerepeltek a megállapodás szövegében. Az európai uniós nagybizottság ülésén sem volt szó ezeknek a pontoknak a kihúzásáról az alkotmánytervezet szövegéből – állította. Szerinte a kormányoldal elment a kompromisszumok maximumáig. – Ha ezek után az ellenzék nem szavazza meg az alaptörvény módosítását, akkor a politikai felelősség őket terheli – tette hozzá. Ugyanakkor Vastagh elismerte, hogy a kifogásolt részek kivételére van még lehetőség, de arról egyelőre nem tudott nyilatkozni, hogy támogatnának-e egy ilyen lépést.
László András értékelte a brüsszeli szavazást
