Április 12-én, szombaton lesz a Magyarország uniós csatlakozásával összefüggő országos ügydöntő népszavazás – erről született megegyezés a parlament intergrációs nagybizottságának tegnapi ülésén, amelyen részt vett Medgyessy Péter miniszterelnök, Szili Katalin, az Országgyűlés elnöke, Kovács László külügyminiszter, illetve Lendvai Ildikó, az MSZP, Kuncze Gábor, az SZDSZ, Áder János, a Fidesz, valamint Herényi Károly, az MDF frakcióvezetője is. Az alkotmány módosításáról szóló politikai megállapodás része az is, hogy a népszavazásra bocsátandó kérdés: „Egyetért-e azzal, hogy a Magyar Köztársaság az Európai Unió tagjává váljon?”.
Az ügydöntő népszavazás időpontját és a referendumra bocsátandó kérdést az alkotmány módosított szövege is tartalmazza majd. Medgyessy Péter kormányfő az aláírás után úgy fogalmazott: üdvözli a megállapodást és azt az ország jövője szempontjából nagyon fontosnak ítéli. – Ez nem a kormánykoalíció, nem az ellenzék, hanem a magyar parlamenti demokrácia sikere – mondta.
*
A politikai megállapodás megerősíti az alkotmánymódosítással kapcsolatos konszenzus tényét, rögzíti azokat a paragrafusokat, amelyekben korábban a négy parlamenti párt egyezségre jutott.
Miután az EU által jelzett információk szerint a csatlakozási szerződés magyar nyelvű szövege legkésőbb jövő év februárjában hozzáférhetővé válik, így annak tartalmát ezt követően a választópolgárok is megismerhetik. – Az Európai Parlament várhatóan 2003. április 9-én szavaz az unió bővítéséről, ezért azután már véglegesnek tekinthető a csatlakozási szerződéssel összefüggő EU-álláspont – hívja fel a figyelmet a dokumentum, amely egyben rögzíti: a magyar kormány vállalja, mindent megtesz annak érdekében, hogy a választópolgárok megismerhessék a csatlakozási szerződés tartalmát.
Szájer József, a Fidesz külügyi kabinetvezetője szerint olyan kompromisszumos megállapodás született az uniós csatlakozás ügyében, amelyben pártja elérte az általa legfontosabbnak ítélt célokat. Ezek között említette, hogy az alkotmánymódosítás értelmében az uniós jog nem emelkedhet a magyar alaptörvény fölé, illetve Magyarország az EU-val közösen gyakorolja a hatásköröket. Elmondta: a népszavazás időpontjának kérdésében ugyan engedett a Fidesz, de úgy ítélték meg, hogy a szuverenitásban elért hosszú távú célok fontosabbak. Hozzátette: most a kormányoldalon a sor, hogy a megállapodásban foglaltak valóban teljesüljenek.
Kovács László külügyminiszter az aláírást követően úgy nyilatkozott: az ülésen érdemi kérdésben nem volt vita, a népszavazásra a miniszterelnök által ajánlott jövő április 12-i időpont mindenki számára elfogadható volt. – Az időpont kielégíti a kormányoldal igényét, hogy még az aláírás előtt legyen az ügydöntő népszavazás, vagyis a miniszterelnök a referendum eredményének ismeretében, a választóktól kapott mandátummal írhatja alá a csatlakozási szerződést – mondta. Utalt rá, hogy megtalálják majd a módját egy rövidített, a leglényegesebb elemeket tartalmazó, kivonatolt változat elkészítésének is.
Lendvai Ildikó MSZP-frakcióvezető szerint a képviselőcsoportok döntése arról szól, hogy a nemzeti érdek fontosabb, mint a pártpresztízshez ragaszkodás. Kijelentette: ezzel az aláírással a kompromiszszumkészség és az ország érdeke győzött. Fontosnak nevezve, hogy minden parlamenti párt a népszavazásban feltett kérdés támogatására fogja mozgósítani híveit.
*
Az integrációs nagybizottság konzultációs fórumként működik Magyarország uniós csatlakozásának időpontjáig – olvasható a testület tegnap elfogadott ügyrendjében, amelyet a frakcióvezetők mellett Szili Katalin házelnök is kézjegyével látott el. A grémium fő feladata az unió intézményeiben képviselendő magyar állásponttal, illetve a legfőbb hazai teendőkkel összefüggő egyeztetés..
***
Nyitott kérdések. Szájer József tegnap közölte: az alkotmánymódosítást célzó javaslatok között három olyan passzus található, amelyet a Fidesz szerint ki kell venni az előterjesztésből, de ebben még nincs konszenzus a pártok között. Az egyik pont Magyarország más nemzetközi szervezetekhez való csatlakozását szabályozná, a másik a menekültek védelméről szól, az utolsó a miniszteri rendeletalkotás elvi kérdéseit rögzíti. E három kérdéskör nem feltétlenül szükséges az EU-belépéshez, ezért a Fidesz azokat elhagyná. (MN)
Jancsó a csatlakozás ellen? Külföldön töltött éveire utalva Jancsó Miklós cáfolta, hogy az uniós országok lakosai előítéletektől mentesek lennének. A filmrendező erről a Jövőnk Európa című konferencián beszélt tegnap. – Meg fogjátok tudni az Európai Unióban, hogy mi a verseny, mi a rasszizmus. A világ olyan, amilyen. Szíveskedjünk ezt tudomásul venni – figyelmeztetett Jancsó. (MTI)
Antiszemita tartalmak miatt törölt bejegyzéseket a Grok, Elon Musk chatbotja
