Az EU építőmestere

Stefan Lázár
2002. 12. 15. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Európában új fejezet kezdődött – amikor Anders Fogh Rasmussen dán miniszeterelnök megtette e bejelentést, a koppenhágai EU-csúcstalálkozó résztvevői megkönnyebbülten fellélegeztek. Egy valakinek viszont súlyos kő esett le a szívéről: a kontinens egyesítésének építésze, a német Günter Verheugen elérkezett politikai pályafutása eddigi csúcsára. Három kemény esztendőn keresztül volt kénytelen latba vetni minden diplomáciai adottságát, hogy hidat építhessen a józan tények, a gyakran változó politikai hangulatok és a nemzeti sajátosságok felett. Az EU-bővítés menedzserének előbb a félelmek bástyáit kellett ledöntenie – a Nyugat rettegését az olcsó munkaerő áradatától, a Kelet aggodalmát egy új gazdasági rend követeléseitől.
Az ötvennyolc éves Verheugen kitartóan küzdött az ellen, hogy a keleti bővítés egyszerű gazdasági folyamattá degradálódjon, ezért hangoztatta kezdettől fogva: Az EU nem automata, amelybe fenn csak bele kell dugni a bankkártyát, alul pedig máris hullik a pénz”. A volt szocialista országok integrálásával megbízott komisszár a hajdani liberális külügyminiszter, Hans-Dietrich Genscher oldalán járta be a világot és szerezte tapasztalatait. Amikor a szabad demokraták 1982-ben felmondták a szociáldemokratákkal kötött szövetséget és átpártoltak a kereszténydemokraták oldalára, Ver-heugen a kormányváltást követően elhagyta az FDP-t és átigazolt az SPD-hez. Pártpolitikai kötődését mind a mai napig nem tudta maradéktalanul felszámolni, erre utaltak azon kijelentései, amelyeket a magyarországi választások előtt tett a poszkommunista MSZP javára – áldozatul esve annak az SPD-tévedésnek, amely szerint klasszikus szociáldemokratákat támogat.
A vasfüggöny leomlásának euforikus hangulatában az EU tagállamai nagylelkű ajánlatokat tettek a felszabadult nemzeteknek, az 1999 márciusában Berlinben lezajlott csúcskonferencián azonban már kitűnt, hogy a szegény közép-kelet-európai rokonokkal szemben jelentősen csökken a szolidaritás. Amikor hat hónappal később Günter Verheugen áttette székhelyét Brüsszelbe, kénytelen volt tudomásul venni: számtalan EU-kormány nem szívesen emlékszik vissza előzetes ígéreteire. Fokozatosan növekvő szakismeretével és magabiztosságával fogta pártját a csatlakozni kívánó országoknak, és ezen adottságokkal sikerült megcáfolnia mindazokat, akik a bővítés Göteborgban és Brüsszelben lefektetett menetrendjét nem tartották elképzelhetőnek. A tíz „új fiúnak” végül hatvanezer oldalra rúgó szabálygyűjteményen kellett átrágnia magát. A német komisszár megértessel viseltetetett a külön érdekek – a lengyel vodka védelme, a Baltikum dioxinnal mérgezett halai – iránt és hamarosan mint „jó németet” tartották számon, akivel szemben nem lett volna ildomos történelmi vádakat felhozva érvelni.
A bővítés komisszárja Koppenhágában már ismét a jövőre gondolt, a belépési szerződés ünnepélyes aláírására jövő tavasszal Athénben. „Ennél alkalmasabb színhelyet nem találhattunk volna. Görögország a demokrácia bölcsője. És biztosan elsírom majd magam, ha az Akropolisz árnyékában felcsendül a hegedűk és harsonák hangja” – mondotta. Az érzelgős búcsú előtt azonban még fontosnak tartotta levélben megfogalmazni kifogásait a magyar státustörvény módosított változatával kapcsolatban. Aktivitása tehát vélhetőleg nem ért véget Koppenhágában. Ami bizonyos: Bulgária és Románia csatlakozását már nem ő fogja befolyásolni – Günter Verheugen megbízatása ugyanis 2004-gyel lejár.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.