Belgrádi incidens a szentestén

Ilyesmi a nemzeti türelmetlenséggel megátkozott Balkánon sem fordult még elő: mintegy félszázan vonultak ki csak azért, hogy megakadályozzák egy másik egyház tagjainak részvételét a karácsonyi éjféli misén. Történt mindez Belgrádban, a szentestén, szenvedő alanyai pedig az anglikán egyház hívei, nagyobbrészt a diplomáciai képviseletek tagjai, köztük Charles Crawford brit nagykövet.

Sebestyén Imre
2002. 12. 29. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

De kik voltak a pravoszlávság „szent harcosai”, akik megakadályozták az anglikánokat abban, hogy a Szent Szimeon-kápolnában örvendjenek Jézus születésének? Erre még mindig nincs válasz. Biztosan nem lehettek gyakorló hívők, erre utal, hogy még azt sem tudták, hogyan kell főpapjukat – őszentségét, Pál pátriárkát – megszólítaniuk. A „pravoszlávság tisztaságának” védelmezői vitába szálltak magával a szerb pravoszláv egyház fejével is, aki személyesen igyekezett jobb belátásra bírni a gyűlölködőket, s akit azok egyszerűen csak „atyámnak” szólítottak, e megszólítás pedig a pópáknak, az egyszerű szerzeteseknek jár ki, nem a méltóságoknak.
Az ünneplők végül elvonultak, és Philipe Warner belgrádi anglikán lelkész magánlakásán tartották meg a karácsonyi misét. Ám ha mindazt végighallgatták, amit a tüntető „pravoszláv tálibok” kiáltoztak, biztosan nehezen költözött vissza a karácsonyi béke a szívükbe. „Nem kellenek ide katolikusok!”, „Meggyalázzátok Szent Szávát!” – tiltakoztak, amíg a pátriárka vissza nem vonult palotájába. Ám ott maradt Amfilohije metropolita, aki eredménytelenül dorgálta a rendbontókat.
Ennyi történt. A nemzeti és vallási türelmetlenség újabb epizódja. S ha nem lettek volna diplomaták is az érintettek között, akkor már csak azok emlékeznének az incidensre, akikre ezen a szent éjszakán a meghitt szeretet helyett a gyűlölet zúdult, amire az ünneplő lélek a legkevésbé sem volt felkészülve.
Ami másnap történt, az már inkább politika. Bocsánatkérések, sajnálkozások következtek. A politikusok és a főpapok hiszik, hogy ez az incidens nem hat ki a két ország és a két egyház kapcsolatára. Kostunica elnök szerint a rendbontó fiatalok megszégyenítették a szerb államot és a pravoszláv egyházat. Sándor főherceg pedig arról beszélt, minden igaz vallás alapja a szeretet. A szerbiai Helsinki-bizottság mellőzte a nagy szavakat: követelte az illetékesektől, fogják el és büntessék meg azokat, akik nemzeti és a vallási gyűlöletet szítanak. Nem lebecsülve a szeretet erejét, jelen esetben ez hatékonyabbnak tűnik.

A Vatikán megnyitja levéltárait. Jövő év február 15-től a Vatikán megnyitja a kutatók előtt a náci Németországhoz fűződő, a második világháború előtti viszonyára vonatkozó titkos iratokat, válaszul azokra a bírálatokra, amelyek a vészkorszakban tanúsított magatartása miatt érték a Szentszéket. Az eddig titkosan kezelt iratok kutathatóvá tételének időpontját Joaquin Navarro-Valls szentszéki szóvivő jelentette be szombaton közleményben. (MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.