Brosúra (I.)

Vathy Zsuzsa
2002. 12. 28. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Vinczéné az udvaron napozott. Valójában nem napozott, szétnyitható kerti székben ült, ölében egy brosúra: Mit kell tudnia a nőszervezet felelősének? Olvasott belőle, aztán becsukta a szemét, a füzetet az ölébe ejtette, és hátrahajtotta a fejét. Nem lehetett tudni, ilyenkor alszik egy kicsit, vagy inkább azért tart szünetet, hogy az olvasott szöveget jobban megértse, mondhatnánk, teste-lelke egyesüljön a mondatokkal. Vinczénét Gizinek hívják. Mióta a fiuk, Feri katonai középiskolába jár, és csak a szünetekben jön haza Fehérvárról, anyja is, apja is keveset van otthon, dolgoznak egész nap, nincs magánéletük, csak a közügyeknek élnek. Az idősebb Vincze, mondják, a politika legszűkebb és legbelsőbb köréhez tartozik, s mint ilyen, mindig elfoglalt. Ünnepekkor a többi vezetővel és azok feleségével közösen ünnepelnek. Egy ilyen mulatás után történt a közszájon forgó eset: amikor jött haza a társaság a Vörös Csillag vendéglőből, Vincze és cimborája fogadtak, hogy melyikük tud felmászni az előttük álló kőfeszületre, arra, amelyik épp az útjukba esett. Amit – bár ezt ők nem tudták – egy kolerajárvány elmúlásakor hálából az Úrnak és a meghaltak emlékére emeltek. Természetesen egyikük sem tudott Krisztus derekánál feljebb menni, ott megkapaszkodtak a Megfeszített ágyékkötőjében, és visszahuppantak a földre. Ennek ellenére mindenkinek azt mondták, hogy a corpus két karjáig jutottak.
Tomi az udvaron játszott, Vinczéné háta mögött egy gyíkot figyelt a fűben. Azon gondolkozott, hogy mondja meg a szüleinek, hogy ő mindenáron átiratkozik a Veszprémi úti iskolába. Ott nem olyan szigorúak, mint a Tókertiben, nem osztogatnak mindjárt intőt, ha valaki otthon hagyja a füzetét vagy könyvét, nem adnak rossz jegyet magatartásból, és aki fel akarja mentetni magát torna alól, annak elég egy orvosi igazolás. Ő nem szeret se futni, se kötélre mászni, hagyják békén a tornával.
Mikor elunta a guggolást, Tomi felállt, megállt Vinczéné széke mellett, és mert megszokta, hogy a felnőttek őt nem tekintik gyereknek, rábökött a brosúrára, s azt kérdezte, mit tetszik olvasni.
A kérdezett felnyitotta a szemét, és a szomszéd gyerekének megmutatta a kincset. „Magyar nők!” – mutatott az egyik mondatra. „Kövessétek a szovjet asszonyok példáját!”
Tomi felvidult: igazán? miben?
Mindenben, mondta az MNDSZ helyi elnöke. Vegyetek példát róluk!
A gyerek nem titkolta, hogy szeretne belenézni a füzetbe, de Vinczéné nem adta ki a kezéből, csak lapozott, és sorolta a példaadók neveit. Nyikova, aki a gépállomás legjobb kombájnvezetője. Nyina Nazarova, a legjobb esztergályos. Felmutatta őt is. A gyerek felkiáltott: olyan, mint egy színésznő. A ruhája is.
Az elnöknő elnevette magát: buta vagy, kisfiam! A szovjet asszonyok valamennyien szebbek, mint mi. A kombájnvezetők és az esztergályosok ott úgy néznek ki, mint nálunk a színésznők.
És ez a sok lány? Ez egy osztály?
Igen, egy osztály. Csak nem nappali, mint a tiétek, hanem a dolgozók esti iskolájának osztálya.
Nyolcadikosok, ugye?
Fenét. Ott nincs nyolc osztály. A nappalin négy, az estin kettő.
Miért? – kérdezte Tomi. Nem tudnak elég iskolát építeni?
Dehogy! Nekik fele idő elég ahhoz, hogy a tananyagot megtanulják.
A fejükbe verik, igaz?
Dehogy! A Mjelnyikov-módszerrel tanítják őket.
Az mi?
Vinczéné felsóhajtott: buta vagy, kisfiam. Mondtam már?
Már tetszett mondani.
Vinczénét túláradó anyai szeretet járta át. Szerette ezt a kis házbeli kölyköt, majdnem úgy, mint a sajátját.
Ezt nézd! – mondta a gyereknek. – Kátya Zolotaja. A Vörös Proletár traktorgyár Sztálin-díjas tervezője.
Tomi megnézte, és mintha a legtermészetesebb volna, most ő lapozott egyet. Izgatott lett.
Tessék nézni! Itt meg nagy gyerekek. Esznek. Ők is Sztálin-díjasok?
A nőszövetség titkára a legmelegebb hangján magyarázta: ez egy napközi, kisfiam. Egy napközi ebédlője. A szovjeteknél az anya úgy dolgozik, hogy az állam eközben gondoskodik a gyerekeiről. Ad nekik reggelit, ebédet, uzsonnát…
Tomi alig bírt magával.
Nálunk is van ilyen? Nekem is adnak majd ebédet?
A vezetőnő küszködött a megindultságával.
Még nincs, kisfiam – mondta. – De lesz. Nemsokára lesz.
Az utolsó képen Vera Jakovlevna munkásnőt lehetett látni: szerető gondoskodással vette körül a családját.
Mit ad nekik? – kérdezte a gyerek. – Kávét?
Nem. Ők csáját isznak. Teát. Oroszul a tea: csája. És hússalátát esznek hozzá.
Finom lehet – mondta Tomi. – Az a fekete mi a kezükben?
Kenyér. A legfinomabb orosz kenyér.
Vinczéné össszecsukta a brosúrát, felállt. Egy kicsit gondolkozott.
Mondd meg édesanyádnak – mondta –, a jövő héten elintézem, hogy az aktivisták értekezletére őt is meghívják. Bár szigorúan veszik, hogy se kulákasszonyok, se rémhírterjesztők, semmiféle zavarkeltők ne furakodhassanak be közénk, a te édesanyád nem ilyen. Ő nem tehet róla, hogy apád, nagyapád… – Megsimogatta a szomszéd gyerekének fejét, és szívesen adott volna neki valamit, cukrot, gyümölcsöt, akármit, de nem volt nála semmi, csak a brosúra. A gyerek biztosan örült volna, ha megkapja, de az kellett neki is.
Részlet a szerző készülő regényéből

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.