Sean McCormack, az USA Nemzetbiztonsági Tanácsának szóvivője üdvözölte a magyar kormány döntését a taszári katonai bázis kiképzési célra történő igénybevételéről. Mint mondta, az Egyesült Államok és Magyarország együttműködése ebben a fontos kezdeményezésben nagyon pozitív eleme a kétoldalú kapcsolatoknak.
A Pentagon szóvivője megerősítette a Washington Post múlt heti cikkében foglaltakat, miszerint az iraki ellenzék által összeírt önkénteseket képeznék ki Taszáron. David Lapan alezredes az MTI amerikai tudósítójának úgy nyilatkozott: az önkénteseket többek közt utóvéd-biztosításra, foglyok őrzésére képezik ki; lesznek olyanok, akik a helyi terep ismeretében útikalauzként szolgálhatnak. A kiképzendő önkéntesek számos országból érkeznek majd, amerikai állampolgárok nem lesznek közöttük – tette hozzá az amerikai szóvivő. Juhász Ferenc honvédelmi miniszter múlt héten még úgy nyilatkozott: az amerikai lapok egyes híreszteléseire a kormánynak nem kell reagálnia.
Bocskai István, a Honvédelmi Minisztérium kommunikációs főigazgató-helyettese hangsúlyozta: nem amerikai állampolgárok, hanem az amerikai hadsereg kötelékében álló személyek kiképzése szerepel a kormány-előterjesztésben is.
A Washington Post múlt heti cikke utalt arra is: az Egyesült Államok nem kívánja beengedni területére az iraki önkénteseket, mivel ügynökök, bűnözők is lehetnek köztük. Tóth András, a Miniszterelnöki Hivatal polgári nemzetbiztonsági szolgálatokért felelős politikai államtitkára arra a kérdésre, hogy Magyarország beleszólhat-e, hogy kiket enged be az országba, úgy válaszolt: a felek olyan ellenőrzési mechanizmust alakítottak ki, amely lehetővé teszi a magyar nemzetbiztonsági érdekek érvényesítését.
A hazai érintett szervek közt is megkezdődtek az egyeztetések a bázis kialakításával, a terület őrzés-védelmével kapcsolatban – tudtuk meg Bocskai Istvántól. Mint mondta, a magyar nemzetbiztonsági szolgálatok, a rendőrség, a határőrség, a vám- és pénzügyőrség, valamint a megyei védelmi hivatalok és a honvédség vesz részt a munkában. Bocskai István kérdésünkre elmondta: az iraki önkéntesek az amerikai hadsereggel szerződéses viszonyban vannak, míg a kiképzők az amerikai hadsereg katonái.
Lapunk azonban úgy értesült: CIA-ügynökök is részt vesznek majd a taszári kiképzőmunkában. Ezt nagyon valószínűnek minősítette Gorka Sebestyén biztonságpolitikai szakértő is, aki hozzátette: az ügynökök vagy katonai igazolvánnyal, vagy diplomata-útlevéllel érkeznének Taszárra. – Ha mégsem jönnének CIA-ügynökök Taszárra, azon nagyon meglepődnék – fűzte hozzá Gorka Sebestyén.
Tóth András sem megerősíteni, sem cáfolni nem kívánta lapunknak a CIA-kiképzők érkezésére vonatkozó információt.
Stoptábla a civileknek. Tóth András nem látja okát annak, hogy a civil lakosságot beengedjék a taszári bázisra. Véleménye szerint a sajtót tájékoztatni kell a kiképzéssel kapcsolatos fontos fejleményekről, ám arra nincs lehetőség, hogy a lakosság kiválasztott képviselői „turisztikai jelleggel” látogassanak meg egy katonai bázist. Az államtitkár szerint van ugyan lehetőség úgynevezett nyílt nap megrendezésére, ám ennek eldöntése nem az ő feladata. A civil látogatás igényét egyébként Kaposvár polgármesterén kívül egyetlen városvezető sem vetette fel – tette hozzá. – Az itt élők nem turisták, ellenben a hozzánk érkező amerikaiak csak vendégek Taszáron – reagált erre lapunknak Szita Károly, Kaposvár fideszes polgármestere, hozzátéve: ha a civil látogatásra vonatkozó esetleges elutasítást azzal indokolnák, hogy erre széles körű igény nem merült fel, akkor a környező települések vezetői aláírásukkal is megerősíthetik e kérést. Szita e kérést hivatalos formában is eljuttatta Juhász Ferenc honvédelmi miniszterhez.
A tiszás Bruti sietett Aranyosi Péter segítségére, ő is cigányozott egy kiadósat
