Defendes adatok a konkurenciánál

Jogi szakértők szerint a Defend jelenlegi vezetése jogosulatlan adatkezelés bűncselekményének sorozatát követhette el akkor, amikor a társaság dolgozóiról – felhatalmazás nélkül – adatokat adott át a konkurens Group 4-nek. Eközben döntés született arról, hogy megismétlik a Defend december 3-i, érvénytelen taggyűlését, amelynek a cég végelszámolásáról hozott határozata semmis.

2002. 12. 10. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Székely Jenő, a Defend Vas megyei kirendeltségének értékszállítási és ATM-üzemeltetési vezetője elmondta, hogy a december 3-án szabálytalanul megtartott taggyűlést követően a társaság vezetése felrendelte Budapestre az összes megyei vezetőt. Előttük az egyik ügyvezető megerősítette, hogy folynak a tárgyalások a Group 4-gyel a Defend eladásáról, s közölte azt is: a potenciális vevőnek átadta a defendes dolgozók névjegyzékét. Székely Jenő levélben kért választ a Defend ügyvezetésétől, hogy milyen alapon szolgáltatták ki a dolgozók nevét, illetve milyen szempontok alapján döntik el, kit vesz majd át a Group 4.
Kecskeméti Sándor, a Group 4 ügyvezetője a Magyar Hírlap kérdésére kijelentette: ha egy munkáltató munkát szerez a piacon, akkor szíve joga eldönteni, hogy kivel dolgozik együtt és kivel nem. Azt ugyanakkor nem cáfolta, hogy adatokkal rendelkezik a Defend munkatársairól.
Földi László, a Defend volt ügyvezetője kérdésünkre közölte: a társaság minden dolgozójáról rendelkezésre áll egy dosszié, amelyben a munkavállalók önéletrajza, illetve több más, velük kapcsolatos információ szerepel. Ezeket az adatokat a dolgozók munkába állásától kezdve bizalmas információként kezelték, amelyekhez illetéktelenek nem férhettek hozzá – szögezte le.
Jogi szakértők, köztük Futó Barnabás ügyvéd, lapunk megkeresésére elmondták: amennyiben a Defend jelenlegi vezetése valóban információkat szolgáltatott a cégnél dolgozó személyekről a konkurens Group 4 számára, úgy megvalósult a jogosulatlan adatkezelés bűncselekménye. Hozzátette: illetéktelen számára nem szolgáltathatott volna információt a Defend. Megjegyezte továbbá: ha különleges személyes adatokat is átadtak a Group 4-nek, akkor a bűncselekmény-sorozat elkövetésének minősített esete valósult meg. A Defend Kft. egyébként mintegy kétezer-ötszáz személyt foglalkoztat, tehát az információk átadásakor kétezerötszáz-rendbeli jogosulatlan adatkezelést követhettek el.
Eközben december 28-ra újra összehívták a Defend taggyűlését, így a többségi tulajdonosok vélhetőleg ismét megpróbálnak dönteni a cég végelszámolásáról. Emlékezetes: a társaság december 3-i taggyűlését törvénybe ütközően hívták össze, ezért annak minden határozata semmis. A Defend többségi tulajdonosának, az MFB-nek a szóvivője elmondta: szabályosnak tartják a korábbi taggyűlést, de nem akarják, hogy jogi bizonytalanság alakuljon ki az ügyben, ezért inkább elfogadják a taggyűlés megismétléséről szóló javaslatot.

Nem kellett Eörsi pénze. Negyvenkét napja nem tudni, miért szüntette meg a kormányváltás után a Defend Kft. az Eörsi Mátyás SZDSZ-es képviselő ellen hitelrontás miatt indított pert, amelyet első fokon megnyert, és amelyben a bíróság Eörsit nyolcszázezer forint kártérítés megfizetésére kötelezte – interpellált tegnap a parlamentben Tóth Ferenc (Fidesz). Ki döntött erről, ki miatt nem kell kifizetnie Eörsinek a nyolcszázezer forintot? – kérdezte a képviselő. Szalai Gábor (SZDSZ), a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium államtitkára szerint semmiféle nyomásgyakorlás nem volt. Valószínűleg a Defend új vezetése új tényekkel ismerkedett meg – mondta.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.