Diszkriminatív a salátatörvény?

A Fidesz üdvözli, az MSZP aggodalommal fogadta, hogy Mádl Ferenc államfő megfontolásra visszaküldte az Országgyűlésnek a „szociális salátatörvényt”. A parlamentnek hatvan napon belül kell napirendre tűznie a javaslatot. A T. Ház nem köteles változtatni a szövegen, amelyet a köztársasági elnöknek a második körben ki kell hirdetnie.

2002. 12. 28. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Itt az ideje, hogy a Medgyessy-kormány szembesüljön szociális politikája koncepciótlanságával, hibás szakmai felfogásával – mondta lapunknak Mátrai Márta fideszes országgyűlési képviselő arra reagálva, hogy Mádl Ferenc államfő bejelentette, megfontolásra visszaküldi az Országgyűlésnek a „szociális salátatörvényt”, mert az megítélése szerint hátrányosan érintheti azokat az állampolgárokat, akik a szociális alapellátásokat egyházi intézményben kívánják igénybe venni.
Az ellenzéki politikus üdvözli a köztársasági elnök lépését. Mátrai Márta emlékeztetett rá, hogy a Fidesz számos módosító indítványnyal próbált javítani az előterjesztésén, ám javaslataik többségét – mint fogalmazott – arrogáns módon már a bizottságokban leszavazta a kormánytöbbség. – Jobban tette volna a Csehák Judit vezette tárca, ha nem söpri le egy mozdulattal az asztalról a polgári kormány kezdeményezéseit, a jogszabály előző kabinet által elkészített normaszövegét – fogalmazott Mátrai. Közölte: az ismételt parlamenti tárgyaláskor a Fidesz módosító indítványok benyújtásával kísérli meg a javaslat korrekcióját.
Az MSZP-frakció aggodalommal fogadta Mádl Ferenc döntését. Lendvai Ildikó frakcióvezető közleményében hangsúlyozza: frakciójuk tiszteletben tartja azt államfő jogkörét és jó szándékát, ám sajnálják, hogy egyetlen intézkedést illető fenntartásai miatt késedelmet szenvedhet „a nagymamagyes, nyolcszázezer gyermek gyermekvédelmi támogatásának emelése és a nehezen élők sorsát könnyítő más kedvezmények”. Arra kérik a kormányt, hozzon olyan átmeneti rendelkezéseket, amelyek segítségével az érintettek már a törvény újabb parlamenti tárgyalásáig is élhetnek a kedvezményekkel.
Gál J. Zoltán kormányszóvivő szerint – ellentétben az államfő álláspontjával – éppen ez a törvénymódosítás teszi lehetővé azt, hogy az önkormányzatok az egyházi fenntartók részére is teljes körben biztosítsák az ellátás költségének fedezetét. – Erről a történelmi egyházak képviselői több alkalommal tájékoztatást kaptak a döntéselőkészítés folyamatában. Az egyházak képviselői a tájékoztatást megnyugvással vették – állította a szóvivő.
– Az Országgyűlésnek hatvan napon belül kell napirendre tűznie a köztársasági elnök által megfontolásra visszaküldött törvényjavaslatot – közölte az Országgyűlés Hivatalának szakértője. Elmondta: a parlament nem köteles változtatni a normaszövegen, és amennyiben módosítás nélkül fogadják el, a köztársasági elnöknek a második körben ki kell hirdetnie.
***
Mádl Ferenc érvei. Az államfő döntését többek között azzal indokolta, hogy az alkotmány, a lelkiismereti és vallásszabadságról, az egyházakról szóló törvény, illetve az egyházakkal kötött megállapodások az állam és az egyházak viszonyát a szétválasztás mellett úgy szabályozzák, hogy a felek számára partneri együttműködést írnak elő. Az államfő utalt rá, hogy a történelmi egyházak vezetői és a miniszterelnök részvételével tartott, Mádl Ferenc által kezdeményezett megbeszélésen az egyházak részéről mindenki sérelmezte a törvénytervezetet. Emlékeztetett: Medgyessy Péter miniszterelnök ígéretet tett a parlamentnek benyújtott javaslat, illetve módosítása megvizsgálására, erre a feszített parlamenti munka miatt azonban már nem volt idő.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.