A szlovén választók akaratából Janez Drnovsek lesz a Szlovén Köztársaság új elnöke. A polgárok tehát az ismerősebb arcra, országuk jelenlegi miniszterelnökére szavaztak a kevésbé ismert Barbara Brezigarral szemben. De vajon valóban kiismerhető-e Janez Drnovsek? Ha csak annyit tudunk róla, hogy kisebb megszakításokkal tíz éve tölti be a kormányfői tisztséget, a függetlenség elnyerése előtt pedig a jugoszláv államtanács elnöke volt, sejtjük, hogy rugalmasságra, stratégiai és taktikai érzékre volt szüksége ahhoz, hogy ezt a bravúrt véghezvigye.
A 39 éves közgazdász saját bevallása szerint úgyszólván párton kívüliként lett a már szétesőben lévő Jugoszlávia vezető testületének, az államtanácsnak az elnöke 1989-ben, hiszen már évekkel azelőtt nem fizetett tagdíjat a Jugoszláv Kommunisták Szövetségében. Hivatali idejének legnagyobb eseménye az el nem kötelezett országok világtalálkozója volt, amelyre olyan színes egyéniségek is meghívást kaptak, mint Kadhafi líbiai elnök. Az óvatos Drnovsek nem akarta a repülőtéren fogadni az ezredest (pedig három tevét hozott neki ajándékba, Drnovsek könnyű szívvel hátrahagyta a derék állatokat, amikor a jugoszláv fővárosból távozott), Kadhafi azonban nem volt hajlandó leszállni, amíg vendéglátója meg nem jelent. A nagyszabású rendezvény lebonyolítása Drnovsek talán egyetlen jugoszláv államfői ténykedése, amelyre a belgrádiak is szívesen emlékeznek, hiszen városuk talán sohasem volt úgy kitakarítva, mint akkor.
Mielőtt Drnovsek bekerült volna a jugoszláv vezetésbe, még szűkebb pátriája, Szlovénia kommunista vezetői sem sokat tartottak felőle. Ahogyan a szocialista építőmunka dandárját, úgy a függetlenség kivívása és a rendszerváltás dicsőségét is átengedte másoknak, így például Janez Jansának, a jelenlegi vezető jobbközép erő, a Szociáldemokrata Párt elnökének, a függetlenségi harc hősének. Jó érzékkel választotta viszont ki azt a politikai erőt, amelynek módja volt levezényelni a rendszerváltást: a sok, frissen alakult párt közül a liberális irány mellett tette le a garast. Több párt egybeolvasztásával jött létre az a Liberális Demokrata Párt (LDS), amelynek elnökeként Drnovsek oly hosszú ideje kormányozza Szlovéniát. Teljesítményével, főként belpolitikai téren egyre többen elégedetlenek, s arra figyelmeztetnek, hogy a kormány sikerpropagandájának nincs alapja: az országban a helyzet nem olyan jó, amint ahogyan beállítják. Ami a külpolitikát illeti, Drnovsek irányítása alatt Szlovénia ügyesen lavírozott Európa és az Egyesült Államok között, az utóbbi időben azonban több szomszédjával meggyűlt a baja. Államfőként nem lesz módja ennyit forogni a világban, de Drnovsek alighanem erre is vágyik. Néhány éve rákos daganatot távolítottak el a veséjéről, vélhetőleg ez az egyik ok, amiért a hajszás kormányfői posztot felcseréli a nyugalmasabb államfőivel. Arra azonban nem látja elérkezettnek az időt, hogy a politikából végleg kivonuljon. Bölcsen teszi, hiszen ha most egyeduralkodóvá válik is az LDS a szlovén politikában, az ő „kiszállásával” kíméletlen hatalmi harc kezdődhet el a párton belül, ami nemcsak az LDS-nek árt, hanem egész Szlovéniának.
Antiszemita tartalmak miatt törölt bejegyzéseket a Grok, Elon Musk chatbotja
