Egyoldalú gesztusok, ezúttal Moszkvában

Egyelőre nem tudni, hogy Medgyessy Péter tegnap kezdődött moszkvai tárgyalásain sikerül-e megoldani az orosz–magyar kapcsolatok rendezetlen kérdéseit. Arra gyakorlatilag nincs esély, hogy a sárospataki könyvtár kincsei most visszatérjenek Magyarországra.

2002. 12. 19. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Moszkva. Lapunk értesülései szerint bár szerdai ülésén a kormány nem határozott a hazánkkal szemben fennálló orosz államadósság rendezésének végleges koncepciójáról, a Medgyessy Péter kormányfőt kísérő delegáció mégis az el nem fogadott tervezet szerint folytat tárgyalásokat Moszkvában. Úgy tudjuk, Salgó István, a Pénzügyminisztérium helyettes államtitkára, Bácsi Ferenc főosztályvezető és Gilyán György, a gazdasági tárca helyettes államtitkára egyeztet az ügyben. Az eddigi tanácskozásokról kiszivárgó hírek szerint a magyar küldöttség mindenképpen el szeretné érni, hogy a közeljövőben Budapesten végleg állapodjanak meg a 467 millió dolláros államadósság kérdésének lezárásáról.
Az egyeztetéseken lapunk korábbi információinak megfelelően kész tényként kezelték, hogy a magyar fél hozzájárul 76 millió dollár elengedéséhez. Emlékezetes: az összeg rendezésével néhány MSZP közeli cég évek óta adósa a Magyar Államkincstárnak.
Ezzel kapcsolatban a miniszterelnök kérdésre válaszolva kijelentette, hogy hazánk még az idén és közvetítők nélkül szándékozik rendezni a problémát. A kormányszóvivő lapunknak megerősítette: Medgyessy Péter ma ezt a verziót terjeszti Mihail Kaszjanov elé, de nem zárta ki azt sem, hogy esetleg a szerinte 270-280 millió dolláros fennmaradt adósságot orosz közvetítő bank útján rendeznék. Mindenesetre magyar részről az első verziót erősítette meg.
Azoknak drukkoltunk, akik győztek – hangsúlyozta Moszkvában Medgyessy Péterrel találkozva Gennagyij Szeleznyov, az orosz alsóház elnöke. E kijelentéssel egyúttal az orosz politikus éreztette, hogy Moszkva az új kormány hivatalba lépésével a kétoldalú kapcsolatok javulását reméli. Lapunk kérdésére Gál J. Zoltán kormányszóvivő elmondta, hogy a rudkinói magyar katonatemető megnyitásának problémáját a magyar miniszterelnök Vlagyimir Putyin elnökkel és Mihail Kaszjanov kormányfővel való mai találkozóján szándékozik felvetni. Kiderült, továbbra sincs arra esély, hogy a sárospataki könyvtár kincsei a mostani látogatás alkalmával visszatérjenek Magyarországra.
A közép-európai olajvezetékeket ellenőrző Transznyefty vezetőivel kezdte moszkvai megbeszéléseit Medgyessy Péter miniszterelnök. A munkareggelin feltehetően a Barátság és az Adria kőolajvezetékek összekapcsolásáról és ennek részleteiről volt szó. Ezután a kormányfő a Sándor-kertben megkoszorúzta az ismeretlen katona sírját.
Délután az állami dumában Gennagyij Szeleznyov házelnökkel találkozott a magyar miniszterelnök, és a – lényegében a sajtó kizárásával zajlott – beszélgetésen az orosz politikus a magyar választási kampányban tanúsított visszafogott orosz magatartással ellentétben kijelentette, hogy Budapesten azok az erők győztek, akiknek Moszkvában drukkoltak. Mindez természetesen nem jelenti azt, hogy a Kremlben ezt gondolná mindenki, hiszen Szeleznyov volt az egyetlen magas rangú orosz politikus, aki már április előtt fogadta Medgyessy Pétert. Az orosz házelnök a dumában lezajlott találkozón örömét fejezte ki, hogy új kor, új minőség kezdődik a kétoldalú kapcsolatokban, amely a stabilitásra alapozódik. Medgyessy Péter kiemelte, hogy soha ekkora hivatalos üzletemberi küldöttség nem kísérte a magyar delegációt, és ez is kifejezi, hogy a magyar fél is életet akar lehelni a kapcsolatokba. Lényegében mindezek ellenére alapvető áttörés nem történt a kétoldalú kapcsolatokban, hiszen továbbra sem hangzott el például biztató jelzés a második világháborúban Oroszországba került műkincsek visszaszolgáltatásának ügyében. A mai, Putyin elnökkel tartandó találkozás előtt fontos leszögezni, hogy az orosz fél ellenrestitúciós törvény megalkotását követeli a magyar féltől. Ennek már csak azért sincs Budapest szerint létjogosultsága, mert a magyar fél jegyzékben vállalta, hogy minden, a második világháborúban az ország területére került műkincset automatikusan visszaszolgáltat Moszkvának.
A moszkvai diplomáciai akadémián tartott esti előadásában a magyar miniszterelnök kiemelte, hogy új fejezet nyílik a kétoldalú kapcsolatokban, a két fél új lapot kezd, s feladatának tekinti, hogy újra megismerje egymást. Medgyessy elmondta, a kétoldalú kapcsolatok lehűlésének okai közt szerepel az, hogy az idő akkor még nem érett meg a viszony javulásához. Hangsúlyozta, hogy Magyarország nemcsak élvezi az integrációból fakadó biztonságot, hanem annak terheiből és kockázataiból is kiveszi részét. „Tudom, önök is tudják: Magyarország nem Oroszország miatt vált tagjává az európai és euroatlanti integrációs szervezeteknek” – jelentette ki a magyar miniszterelnök, hozzátéve, hogy nem lehet európai fejlődésről beszélni az Orosz-országgal fenntartott gazdasági kapcsolatok nélkül. Figyelmeztetően szólt a diplomatáknak arról, hogy otthon sokan még ma is a volt Szovjetunióként gondolnak Oroszországra. Hangos tetszésnyilvánítás követte a kijelentést, miszerint a világ azóta már megváltozott.
A hurrá hangulatú tárgyalásnyitányt beárnyékolta, hogy az orosz véleményformáló körök hangulatát kifejezve az Izvesztyija tegnapi számában hallani sem akart a műkincsek visszaadásáról, s meglehetősen dehonesztáló hangnemben írt a rudkinói katonatemető megnyitásáról is. Mindez előrevetíti, hogy a magyar fél nem biztos, hogy viszontgesztusokat kap az orosz tőke magyarországi szerepvállalásával kapcsolatos, előreláthatóan felvetendő engedményekért cserébe. A magyar felajánlások között vetik föl sokan már most, hogy a ma aláírandó haditechnikai szerződés keretében hazánk esetleg – Amerika hallgatólagos támogatásával – többfeladatú harci géppé fejlesztett MiG–29-eseket is vehet.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.